Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak İsteyenlere

Sevdiğiniz bir şeyi yaparak para kazanmak kadar güzel bir şey var mı? Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız, bunu kazançlı bir ek işe dönüştürebilirsiniz.

Sizler için fotoğraf çekerek para kazanmanın en iyi ve kazançlı yollarını araştırdık.

Fotoğraf çekerek para kazanma konusunda kararlıysanız yazımızı sonuna kadar okumanınızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

Fotoğraf Çekerek Para Kazanma Yolları

1- Düğün fotoğrafçısı olarak para kazanmak

dugun-salonu

Düğün fotoğrafçılığı kuşkusuz en karlı girişimlerden biridir. Başlangıcı nispeten düşük maliyelidir ve yeteri kadar şanslıysanız veya 20’li yaşlarının ortasında biri sürü insan tanıyorsanız altın değerinde bir müşteri tabanınız olacak demektir.

Düğün fotoğrafçılığına başlamak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri gözden geçirin.

Bedavaya yapmayın: Kimin için olduğunun bir önemi yok. Evlenen ister yakın bir arkadaşınız  ister de bir akrabınız olsun. Düğün fotoğrafçılığı bir sürü sorumluluk ve bir sürü iş demektir. Bu işten para kazanmak istiyorsanız öncelikle çevrenizdekilerden kazanmaya başlamalısınız.

Bir akıl hocası bulun: Muhtemelen elinizden gelenin en iyisini yapmak isteyeceksiniz ancak şu zamana kadar hiçbir düğünü fotoğraflamadıysanız hazır değilsinizdir. Bilmeniz gereken milyonlarca şey var ve bu şeyleri öğrenmenin en iyi yolu bunları yapmaktır. Yıllardır bu işi yapan profesyonel ve harika bir fotoğrafçı buldum ve o da iki düğünde onu takip etmeme izin verdi. Bu yaptığım en iyi şeylerden biriydi.

Tertibatınızı kiralayın: Başlangıç aşamasında düğünde fark yaratacak bazı tertibatlara sahip olmayabilirsiniz. En kaliteli çekimleri yapabilmek için hızlı bir şeylere ihtiyacınız olacak ancak bu tertibatlar için bir sürü para yatırmak zorundasınız anlamına gelmiyor. Tertibatları kiralayabileceğiniz bir sürü yer var.

Sık sık iletişim kurun: Gelinle ve damatla iletişim halinde olun. Vizyonlarını, sizden ne beklediklerini ve albümlerinde kimlerin olmasını istediklerini öğrenin. Müşterilerinizle ne kadar iyi iletişim kurarsanız düğün fotoğrafları da o kadar iyi olur.

Bunlar düğün fotoğrafçılığına başlamanın ve para kazanmanın en önemli dört yoludur.

 

2- Doğum fotoğrafçısı olarak para kazanmak

dogum-fotografcisi

Fotoğraf çekerek para kazanmak isteyenler için farklı bir seçenek de doğum fotoğrafçısı olmaktır. Yeni bir sektör olması ve popülaritesinin her geçen gün artması sebebiyle bu işi yaparak oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz.

Doğum ve bebek fotoğrafları çekerek para kazanma hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

3- İnternet üzerinden fotoğraf satarak para kazanmak

fotografci-olarak-para-kazanmanin-yollari

İnternet üzerindeki herhangi bir bloga veya makaleye bakın. Hepsinden en az bir tane fotoğraf vardır. Görseller önemlidir çünkü sadece okuyucuların içeriği anlamasına yardımcı olmaz aynı zamanda okuyucuların dikkatini çekmeyi ve yazıyı çözümlemelerine de yardımcı olur. Peki, bu fotoğraflar nereden bulunur? Her bloggerın yazılarını yayınlamadan önce dışarı çıkıp fotoğraf çektiğini mi düşünüyorsunuz? Hayır! Tornavida ve spatula arasındaki farkı bilmeden kek tarifi veren bloggerlar var. Sadece bilgi veriyorlar.

Peki, bu resimler nereden bulunuyor? Bazı bloggerlar diğer internet sitelerinden kopyalıyor ki bu tamamen kanunlara aykırı. Resimlerin birçoğu onları çeken kişilerin mülkiyetindedir. Tabii ki başka birinden satın almadıkları sürece. Sizin gibi birinden!

Fotoğraflar çekerek ve bu fotoğrafları stock fotoğraf olarak satarak para kazanmanın iki yolu vardır. İlki, stock fotoğrafların yer aldığı internet siteleridir. Örneğin iStockPhoto.com bu internet sitelerinden en popüleridir. Bu internet siteleri fotoğrafçıların ve grafik sanatçılarının kendi işlerini yüklemelerine ve online olarak satmalarına fırsat verir. Resimleriniz filigranlı olduğundan kimse onları kopyalayıp yapıştıramaz. Ancak ücret ödedikten sonra resimleri indirilebilirler ve kendi internet sitelerinde kullanabilirler.

Bu tür sitelerde her resmin birden fazla kopyasını satabilirsiniz. Çektiğiniz yavru köpek resmini bir kişi de alabilir yüzlerce kişi de. Her iki durumda da resmi alan her kişinin bu resmi reklam malzemelerinde kullanma hakkı olur. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi online portfolyonuzda ne kadar çok resim olursa o kadar çok para kazanırsınız.

Hangi tür resimler en çok satıyor? Her tür. iStockPhoto.com’u gözden geçirirseniz A’dan Z’ye her türlü resmin olduğunu görürsünüz. Resimlerinizi bu tür sitelere koyduğunuz zaman resimlerinizi tanımlamak için mümkün olduğunca çok anahtar kelime kullanmalısınız çünkü hangi bloggerın ne tür bir resim aradığını bilemezsiniz.

İnternet üzerinde yüzlerce stock fotoğraf sitesi bulabilirsiniz. Bazıları belirli türdeki görsellere odaklanırken bazılarının farklı fiyatlandırma yapıları vardır ancak çoğu benzer şekilde işler. Resimler çekersiniz ve daha sonra bu resimleri siteye eklersiniz ve anahtar kelimeler veya tanım yazarsınız. Aynı zamanda bu siteler her indirmeden para kazanırlar.

Fotoğraf yükleyerek ve satarak para kazanabileceğiniz internet sitelerinden bazıları şöyle:

1- www.istockphoto.com

2- www.shutterstock.com

3- www.bigstockphoto.com

4- www.stockphoto.com

5- www.123rf.com

6- www.dreamstime.com

7- https://tr.dollarphotoclub.com

8- www.thinkstockphotos.com

Fotoğrafçılıkla eskiden beri ilgileniyorsanız fotoğraf makinenizi alarak dışarı çıkın ve fotoğraflar çekmeye başlayın. Fotoğraflar çekerek ve bu fotoğrafları internetten satarak çok ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Tutkusunu kazançlı bir ek işe dönüştürmek isteyenlere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz. Gülümseyin ve para ile kalın.

 

İlginizi çekebilir

Fotoğraf Çekerek Para Kazanma Siteleri

En Çok Para Kazandıran Uygulamalar

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir