Fotoğraf Çekerek Para Kazandıran Uygulamalar

Eğer çoğu insanla benzerlik gösteriyorsanız, günün çoğunda akıllı telefonunuz yanınızda demektir. Cep telefonu kameralarının teknolojisi o denli iyi ki birçok insan artık başka bir kameraya ihtiyaç duymamaktadır.

Binlerce fotoğrafla dolu bir galeriniz varsa, bunların yalnızca kütüphanenizde yer kaplaması yerine fotoğraflarınızı bir fotoğraf pazarında satabilirsiniz.

Aşağıda en iyi çevrimiçi fotoğraf satış uygulamalarını derledik ve yeni başlayanların nasıl çevrimiçi fotoğraf satabileceğini açıklamaya çalıştık.

 

Fotoğraflarınızı Satabileceğiniz En İyi Uygulamalar

1) 500px

500px uygulamasının hem ücretli hem de ücretsiz abonelik seçenekleri mevcuttur. Ücretsiz seçenekte 13 milyondan fazla üyesi olan fotoğraf pazarlama platformlarından özgürce yararlanabilirsiniz.

Ücretsiz aboneliğin dezavantajı, haftada yalnızca 7 fotoğraf yükleyebilme kısıtlamasıdır. Her biri sınırsız yükleme ve değişik özelleştirmeye imkân sağlayan üç farklı üyelik paketi mevcuttur.

Olaya bir yerden başlayarak kendinizi denemek istiyorsanız ve tek seferde çok fazla fotoğraf yükleme amacınız yoksa bu platform iyi bir seçim olabilir.

 

2) Agora Images

Agora Images uygulamasının en iyi yanı kazancınızın TÜMÜNÜ elinizde tutmanızdır. Ayrıyeten ödemeniz gereken komisyon veya üyelik ücreti yoktur.

Sitede kullanıcılara atanan Junior, Advanced, Pro ve Master şeklinde derecelendirmeler bulunmaktadır. Ödenen ücret derecelendirmelere göre değişmektedir.

Agora Images’te bir fotoğraf satışı yaptığınızda tüm haklarını satmış olmuyorsunuz. Aynı fotoğrafı farklı kişilere satmaya devam edebilirsiniz.

Fotoğrafçılıkta daha iyi oldukça daha fazla satmaya başlarsınız ve böylece aldığınız derecelendirmeler sıralamanızı yükseltir. Daha yüksek derece daha yüksek ödeme demektir.

Para, hatta seyahat ödülleri kazanmak için uygulamanın fotoğraf yarışmalarına katılabilirsiniz. Yarışmalar fotoğraf “isteği” olarak adlandırılır ve genellikle şirketler, markalar veya blog yazarları tarafından düzenlenir.

İstek fotoğraf için bazı gereksinimler belirlenir ve en iyi fotoğraf yarışmayı kazanır.

 

3) Bylined

Bylined, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe odaklanan özgün bir platformdur. İsteğe uygun fotoğraflar ortaya çıkarmak için marka ve fotoğrafçıları birbiriyle eşleştirir.

Basitçe, bir marka istediği fotoğraf için bir yarışma oluşturmak üzere Bylined ile iletişime geçer. Yarışma bilgileri uygulamaya kayıtlı kullanıcılara gönderilir. Bir fotoğraf oluşturur ve sevdiğiniz markalardan ödeme alırsınız.

 

4) Dreamstime

Dreamstime uygulaması sayesinde fotoğrafçı, fotoğrafı üzerindeki telif hakkını korumaya devam eder. Platforma fotoğraflarıyla katkıda bulunanlar, gelir payının %25-50’lik bir kısmına hak kazanır.

Fotoğraflarınızı satarken alacağınız ödemeye artırmanın farklı yolları da mevcuttur. Örneğin fotoğrafın münhasırlık haklarını satmak %10 bonus kazandırmaktadır. Bu haklar 1-3 yıl arası olabilir. Ayrıca tüm haklarınızı satmayı da tercih edebilirsiniz.

Münhasıran katkıda bulunmak üzere kaydolur ve fotoğraflarınızı başka bir platformda satmazsanız %60 gelir payı kazanırsınız.

Dreamstime kullanıcılara ödeme yapmadan önce hesaplarında asgari 100 USD birikmesini şart koşar.

 

5) EyeEm

EyeEm dünya çapında 25 milyondan fazla fotoğrafçının içerisinde yer aldığı bir ağdır. Diğer uygulamalara benzer şekilde fotoğraflarınızı markette satarak veya markalar tarafından verilen görevleri yerine getirerek para kazanırsınız.

EyeEm’de kullanıcılar telif haklarını saklı tutar ve fotoğraf her satıldığında %50 komisyon alır. En düşük fiyat fotoğraf başına 20 USD’dir; yani her seferinde en az 10 USD kazanırsınız.

Münhasırlık şartı olmayan bir internet sitesidir, böylelikle EyeEm’e koyduğunuz fotoğrafları farklı siteler üzerinden de satabilirsiniz.

EyeEm ayrıca, fotoğrafçılık becerilerini geliştirmek üzere ücretsiz eğitimler ve ipuçları sunan yaratıcı bir küresel topluluk oluşturmayı amaçlamaktadır.

 

6) Foap

Foap en çok bilinen fotoğraf uygulamalarından birisidir ve tanınmış birçok büyük marka buradan alışveriş yaptığı için karlı bir platform olabilir. Fotoğrafçılar satılan fotoğraflar üzerinden %50 komisyon alır.

Diğer uygulamalara kıyasla benzersiz yönü, yüklediğiniz her fotoğraf için başkalarının yüklediği 5 fotoğrafı puanlamanızı istemesidir. Bu puanlamalar kullanıcıları ve resimlerini sıralamada yardımcı olmak üzere kullanılır.

Foap kullanıcıların fotoğraf yüklediği bir pazardan çok daha fazlasıdır. Marka ve şirketler istedikleri fotoğraf için Foap’a istek gönderir. Bu isteklerinde fotoğrafın stil ve tipi hakkında bilgi verirler.

Foap bunun üzerine yarışmacıların en iyi fotoğraf veya videolarını göndermesi için yarışmalar veya görevler düzenler. Çalışmanız seçildiği takdirde kolaylıkla birkaç yüz USD kazanabilirsiniz!

Unutmayın, fotoğraflarınızın en azından 1280 x 960 piksel çözünürlüğe sahip olması gerekir, lakin aynı resmi tekrar tekrar satmaya devam edebilirsiniz.

 

7) Scoopshot

Fotoğraflarınızın fiyatını kendiniz belirlemek istiyorsanız Scoopshot kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan birisidir. Bu da eğer fotoğraflarınız gerçekten birinci sınıfsa çok iyi paralar kazanabileceğiniz anlamına gelir.

Kazanmanın başka bir yolu ise günlük görevler veya yarışmalardır. Görevler, markalardan gelen spesifik fotoğraf istekleridir. Bu görevler, bulunduğunuz konum esas alınarak akıllı telefonunuza bildirim olarak gönderilir.

Günlük yarışmalar ise Scoopshot tarafından hazırlanan ve herkesin katkıda bulunabileceği fotoğraf yarışmalarıdır.

Gönderdiğiniz fotoğraflar Scoopshot mağazasında satışa sunulur. Bir fotoğrafınız satın alındığında bildirim yoluyla bilgilendirilirsiniz.

İlginç olan bir nokta, fotoğrafın üzerine reklam gömüldüğünde yayıncılar tarafından ücretsiz olarak kullanılabilmesidir. Fotoğrafınız bu şekilde çevrimiçi yayıncılar tarafından kullanılıyorsa reklam gelirinden pay alırsınız. Yani fotoğrafınızın her görüntülenmesi size para kazandırır!

 

8) Shutterstock Contributor

Shutterstock 15 yılı aşkın bir süredir faal olan bir platform ve milyonlarca fotoğrafa sahip. Katkıda bulunan kullanıcılarına bugüne kadar 1 milyar USD’nin üzerinde ödeme yaptılar.

Bu platformda fotoğraf satmak için siz de üye olup katılımcı olabilirsiniz. Bir katılımcı, müşterinin sitede kullandığı üyelik paketine bağlı olmakla birlikte fiyatın %20-30’u arasında kazanabilir.

Böylesine büyük ve tanınmış bir pazar olmak yeni fotoğrafçıların katılımını zorlaştırabilir. Yalnızca Shuttershock ana pazarında satış yapmak zorunda değilsiniz, Shutterstock Contributor bu nedenle iyi bir ikincil uygulama tercihi olabilir.

Sitenin olumlu yönlerinden bir diğeri ise fotoğrafçının telif hakkını elinde tutmaya devam etmesi ve fotoğraf bir sitede yayımlandığında fotoğrafçının isminin fotoğrafın altında yazmasıdır. Gelecek vadeden bir fotoğrafçıysanız isminizi duyurmak için harika bir fırsat olabilir.

Mutlaka okuyun: Shutterstock’tan Para Kaza Kazanmak

 

9) Snapwire

Snapwire’ın 800.000’e yakın kullanıcısı bulunmaktadır. Fotoğraf yükleyenler telif hakkını da elinde tutmaktadır.

Snapwire üzerinden iki şekilde para kazanabilirsiniz. Markete portfolyonuzu sergileyerek ya da taleplere göre üretim yaparak.

Pazaryeri üzerinden yapılan satışlarda komisyon %50’dir ancak talep üzerine yapılan satışlarda katılımcı %100’ünü alır.

Uygulama, içerik üreticiler için özel olarak tasarlandığından kullanımı gayet basit ve pratiktir.

 

10) Stockimo

Stockimo, en büyük stok fotoğraf ajanslarından birisi olan Alamy tarafından oluşturulan bir uygulamadır. Bu sizin için harikadır çünkü Alamy fotoğraflarınızı nasıl satabileceğinizi çok iyi biliyor. Stockimo telif haklarınızı koruyabilmeniz için fotoğrafların yalnızca kullanma lisansını satar.

Stockimo yalnızca cep telefonu kamerasından çekilen fotoğraflara özgü bir uygulamadır. Eğer DSLR kamera ile çektiğiniz fotoğraflar varsa bunları satmak üzere Alamy’e yükleyin.

Her satış üzerinden %20 komisyon kazanacaksınız. Stockimo internet sitesinin belirttiği üzere ortalama satış fiyatı 90 USD’dir.

Uygulamanın olumsuz yanı Android işletim sistemi uyumluluğu olmaması ve yalnızca İphone’larda kullanılabilmesidir.

 

Fotoğraflarınızı İnternette Satmak: Nereden Başlamalı?

Fotoğraflarınızı satmaya başlamadan önce izlemeniz gereken yalnızca birkaç adım bulunmaktadır:

 

1) Kullanacağınız Stok Fotoğraf Uygulamasını veya İnternet Sitesini Belirleyin

Umarım yukarıda sunduğumuz liste ve açıklamalar fotoğraflarınızı satmak için en doğru platformu belirlemenize yardımcı olur.

Çok fazla sayıda uygulamayla uğraşıp boğulmamak başlangıçta sadece BİR fotoğraf uygulamasıyla fotoğraflarınızı pazarlamaya başlamanızı öneririz.

Hangisi dikkatinizi çektiyse o platformdan başlayabilirsiniz. Unutmayın ki bir uygulamayı kullanmaya başlamanız onu daha sonrasında değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmez.

Daha sonra satış platformunuzu değiştirmek isterseniz bu büyük bir problem yaratmayacaktır. Yeni bir fotoğraf satış platformuna geçiş genellikle basittir.

Mutlaka okuyun:  En Çok Kazandıran Stok Fotoğraf Siteleri

 

2) Bir Hesap Oluşturun

Herhangi bir platform üzerinde karar kıldıktan sonra bir hesap oluşturmak standart bir işlemdir. Profiliniz için gerekli tüm bilgileri ilgili formlara doldurun ve bunların doğruluğundan emin olun. Profilinizi oluşturduğunuzda artık ağa katılmaya hazırsınız demektir.

 

3) Fotoğraf Üretmeye Başlayın

Katılmaya karar verdiğiniz uygulamanın bir inceleme/değerlendirme merkezi varsa hesabınıza onay gelmesi bir haftayı bulabilmektedir.

Aradaki bu zaman sahip olduğunuz fotoğrafları gözden geçirmek veya fotoğraf pazarında satmak amacıyla yeni fotoğraflar çekmeye başlamak için mükemmel bir fırsattır.

 

4) Çalışmanızı Yükleyin ve Paylaşın

Bir uygulama veya stok fotoğraf ağı tarafından onaylandığınızda fotoğrafları mağazaya yüklemeye başlayabilirsiniz.

Bazı uygulamalarda fotoğraflarınızı kolayca entegre etmenizi sağlayacak sosyal paylaşım özelliği mevcuttur.

 

5) Trendleri Takip Edin

Tüm fotoğrafların kolaylıkla satılması mümkün olmaz. Bazı fotoğraflarınız diğerlerine göre çok daha iyi rakamlara ulaşacak. Daha fazla fotoğraf satmak istiyorsanız popüler fotoğraflara ve trendlere göz atmanız faydalı olacaktır.

Bloglar ve işletmeler genellikle içeriklerini genellikle 3-5 aylık periyotlar üzerinden planlar. Bu nedenle yaz ortasında Noel fotoğrafı arayanları görmek sürpriz değildir.

Kullandığınız platformdaki güncel gelişmeleri ve trendleri takip etmek hangi tarzda fotoğrafların daha iyi satabileceğini tahmin etmenize olanak sağlar ve bir sonraki fotoğraf çekiminiz için size fikir verir.

 

Nasıl Başarılı Olunur?

Tüm bu adımları izlediğinizde bahsettiğimiz uygulamaların insanların SİZİN fotoğraflarınızı nasıl bulup da satın almasını sağlayacağını merak ediyor olabilirsiniz.  Başarınız temel birkaç faktöre bağlı olacaktır:

  • Trendlere dikkat etmek
  • Kendi “niş”inizi bulmak
  • Bir kitle oluşturmak

Sözün özü, insanların ne satın almak istediğini biliyorsanız ona odaklanın ve bu konuda başarılı olun.

 

Hangi Fotoğraflar En Çok Satar?

Stok fotoğraflarının en önemli müşterileri blog yazarları ile KOBİ’lerdir. Birkaç popüler web sitesine göz atın ve ne tarz fotoğraflar kullanıldığını dikkatle inceleyin.

Ayrıca işletmelerin fotoğraflar üzerinden ne anlattığını anlamaya çalışın. Bunu anlamak satışlarınızda size çok yardımcı olacaktır.

Çok yaygın olarak satın alınan fotoğraf türlerinden bazıları aşağıdadır:

  • Yemek: Hoş bir sunumla hazırlanan lezzetli yemekler çok sattığı gibi yenmiş ancak yıkanmamış tabak görselleri de yaygındır.
  • Çalışan İnsanlar: İşletmeler arasında çok popülerdir. Bir dizüstü bilgisayarda veya kâğıt-kalemle çalışan birisini kolaylıkla arkadaşlarınızla fotoğraflayabilirsiniz.
  • İnsanlar: Kendi doğal ve samimi ortamlarında insanlar. Eğlenen bir arkadaş grubu veya çocuklarıyla birlikte ebeveynler düşünülebilir.
  • Şehirler: Şehir manzaraları, binalar, işe gidip gelen insanlar… Şehir hayatının koşuşturmasını yansıtan fotoğraflar bu bağlamda düşünülebilir.
  • Seyahat: Dünyanın eşsiz yerlerinden seyahat çekimleri. Instagram mantığıyla düşünün ancak filtre kullanmayın.
  • Alet edevat: Şantiye, çekiçler, tornavidalar, otomobil parçaları…
  • Doğa: Hemen hemen herkes hayvan veya manzara fotoğraflarını sever. Yakında safariye çıkmıyor musunuz? Hiç sıkıntı değil! Evinizin arka bahçesinde veya parklarda da fotoğraf çekebilirsiniz.

 

Sonuç

Fotoğraflarınızı çevrimiçi platformlarda satmak ek gelir elde etmenin harika bir yoludur, ancak yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Umarız yukarıda yaptığımız açıklamalar ve sunduğumuz uygulama listesi, fotoğraflarınızı nerede ve nasıl satmaya başlayacağınız konusunda yardımcı olmuştur.

 

İlginizi çekebilir

Para Kazandıran Uygulamalar

İnternetten Para Kazanma Yolları

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir