Bernard Arnault Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

Tam adı: Bernard Jean Étienne Arnault

Mesleği: LMVH yönetim kurulu başkanı ve CEO’su

Uyruğu: Fransız

Doğum tarihi: 5 Mart 1949

Yaşı: 70

Burcu: Balık

Boyu: 185 cm

Baba adı: Jean Arnault

Eşi: Hélène Mercier

Çocukları: Alexandre Arnault, Frederic Arnault, Antoine Arnault, Delphine Arnault

Dini: Hristiyanlık

Kurduğu şirket: LVMH Moët Hennessy

Güncel net serveti: 198,8 milyar dolar ( 2021 Aralık ayı itibariyle)

 

Bernard Arnault Kimdir?

Bernard Arnault, şu anda Fransa’nın en zengin iş adamı olup dünyanın da en önemli milyarderleri arasında yer alan bir yatırımcıdır. 1989’dan beri LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton Company’nin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su olduğu gibi aynı zamanda şirketin ana hissedarıdır. Babası da iş adamı olan Arnault, iş hayatına küçük yaşlarda girdi ve bu sayede kısa zamanda ticari zekası iyice gelişti. Liseyi bitirdikten sonra dünyaca ünlü École Polytechnique adlı üniversitede mühendislik okudu, mezuniyetinin hemen ardından da babasının inşaat şirketine girdi. Burada mühendis olarak çalışırken bir yandan da şirketi büyütmenin planlarını yapıyordu. Uzun uğraşlar sonunda babasını ikna ederek şirketin odak noktasını değiştirmeyi başardı, şirket hızla gelişen bir sektör olan emlak alanına yöneldi ve çok büyük başarılar elde etti. Arnault yavaş yavaş birçok farklı şirketi satın aldı ve son derece prestijli bir marka olan Christian Dior’u ve Le Bon Marché alışveriş merkezinin yeni sahibi oldu. 1987’de Louis Vitton ile Moët Hennessy birleşince yeni şirketin adı LVMH oldu. Arnault bu yeni şirketin hisselerine milyonlarca dolar yatırdı ve LVMH’nin ilk hissedarı oldu. Sonra haliyle yönetim kurulu başkanı seçildi ve derhal çok kapsamlı bir büyüme planını uygulamaya başladı. Bu plan kapsamında LVMH’yi dünyanın en büyük lüks ürün satan şirketlerden biri haline getirdi.

 

Bernard Arnault’un Çocukluğu, Gençlik Yılları ve Eğtim Hayatı

İş adamı Jean Leon Arnault’un oğlu olan Bernard Jean Étienne Arnault, 5 Mart 1949 tarihinde Fransa’nın Roubaix kentinde dünyaya geldi. Babası Jean Leon Arnaut, Ferret-Savinel adında bir inşaat firması işleten bir müteahhitti. Bernard Arnault, Roubaix şehrindeki Maxence Van Der Meersch Lisesi’ni bitirdikten sonra École Polytechnique’de mühendislik okudu ve 1971’de mezun oldu.

 

Bernard Arnault’un Kariyeri

Üniversiteden mezun olur olmaz babasının yanında çalışmaya başladı. Şirketi büyütmek için planlar yapan Bernard Arnault, 1976’da babasını daha kârlı işlere girişmek için ikna etti ve bu amaçla şirketin inşaat sektöründek tüm mal varlıklarını satışa çıkardı. Bu satıştan elde edilen 40 milyon Fransız frangı ile o zaman hızla gelişen bir sektör olan emlak alanına yatırım yaptı. Sonradan ismi değişerek Ferinel adını alan şirket, tatil ve konaklama hizmetleri sektörüne yönelerek muazzam başarılara imza attı.

Bernard Arnault 1974’te Şirket Geliştirme Departmanı Direktörü pozisyonuna atandı, bundan üç yıl sonra CEO oldu, 1979’da ise babasının yerini alarak şirketin yönetim kurulu başkanlığına geldi. 1981’de Fransa’da sosyalistler iktidara gelince işler kendisi için pek de iyi gitmedi, bu sebeple Arnault ve ailesi ABD’ye taşınmak zorunda kaldı. Arnault, burada da keskin ticari zekasını kullanarak girişimlerde bulundu ve Florida eyaletinin Palm Beach şehrinde lüks siteler inşa etti, yani emlak işinin resmen ABD ayağını kurmuş oldu. Takvimler 1983’ü gösterdiğinde Fransız siyasetinde birtakım değişiklikler meydana gelmeye başladı; iktidardaki sosyalistler daha muhafazakâr bir ekonomik modele geçiş yapınca Arnault da vatanına geri dönme kararı aldı. Bu esnada Boussac Saint-Frères adlı büyük tekstil firması iflas edince Arnault bunu oldukça kârlı bir fırsat olarak gördü.

Christian Dior’un tasarım ofisini ve dikimhanesini de bünyesinde barından Boussac Saint-Frères tam bir tekstil imparatorluğuydu. Arnault, Lazard Fréres adlı yatırım firmasının idari ortağı Antoine Bernheim ile iş birliği yaparak gerekli finansmanı sağladı ve Boussac’ı satın aldı. Toplamda 80 milyon dolara mal olan bu işlem için Arnault 15 milyon dolar yatırdı, geri kalan 65 milyon doları ise Bernheim sağladı.

Arnault Boussac’ı satın aldıktan sonra şirketin varlıklarının çoğunu sattı ancak zenginlerin gözde markası olan Christian Dior’u ve Le Bon Marché alışveriş merkezini elinde tuttu, 1985’te ise Dior’un CEO’su oldu. Boussac Saint-Frères’in varlıklarının büyük kısmını satarak 400 milyon dolarlık gelir elde etti. 1987’de LVMH şirketinin yönetim kurulu başkanı Henri Racamier bizzat Arnault ile görüşerek şirkete yatırım yapmasını teklif etti. Bu fikre sıcak bakan Arnault, LVMH’nin hisselerinin %24’üne sahip olan Guinness PLC ile ortak girişimde bulunarak şirkete yatırım yaptı.

Arnault, aradan geçen birkaç yıl boyunca hisse alımlarını sürdürdü ve bu süreçte birkaç yüz milyon dolar gibi büyük meblağlar harcadı. Takvimler Ocak 1989’u gösterdiğinde Arnault LVMH’nin hisselerinin %43,5’ini almayı başardı, böylelikle yönetim kurulunda %35’lik oy verme hakkı elde etti. Bunun hemen akabinde oy birliği ile şirketin yönetim kurulu başkanı seçildi. LVMH’yi resmen devraldıktan hemen sonra şirketin bazı üst düzey yöneticilerinin görevine son verdi ve firmaya taze kan gelmesi için yeni yeteneklerle yola devam etme kararı aldı. Arnault, tüm elemanlarını çok çalıştırırdı ve beklentilerini karşılayamayan çalışanlara fazla süre tanımaz, onları kısa zamanda işten kovardı.

Başarı hırsı bir türlü dinmeyen Arnault, 1990’larda şirketi yeniden büyütmek için çok iddialı bir planı devreye soktu. Bu kapsamda Guerlain (1994), Loewe (1996), Marc Jacobs (1997), Sephora (1997) ve Thomas Pink (1999) gibi birkaç önemli firma daha satın aldı.

 

En büyük başarıları

Bernard Arnault’un lüks ürünler satan dev şirketler grubu LVMH’yi devralması onun adına gerçekten muazzam bir başarıydı. Şirketi son derece sistematik bir biçimde devralırken o kendine has kararlılığını ve tabiri caizse acımasızlığını herkese gösterdi dersek abartmış olmayız. Bazı ünlü ve başarılı markaları da şirket bünyesine katarak tüm dünyada birçok moda firmasına örnek oldu.

 

Aldığı ödüller

Fransız Silahları Kuvvetleri tarafından kendisine hem 2007 hem de 2011 yılında iki farklı şeref nişanı takdim edildi. Ayrıca 2011’de Woodrow Wilson Uluslararası Akademisyenler Merkezi (Woodrow Wilson International Center for Scholars) tarafından verilen Kurumsal Vatandaşlık ödülüne layık görüldü.

 

Kişisel hayatı ve mirası

İki kez evlenen Bernard Arnault’un ikinci eşi Helene Mercier piyanisttir. Arnault’un ilk eşinden iki çocuğu, ikinci eşinden ise üç çocuğu vardır.

 

Bernard Arnault’ un net serveti ne kadar?

Aralık 2021 tarihli güncel verilere göre Bernard Arnault’un net serveti 198,8 milyar dolardır.

 

Yaptığı hayır işleri

Bernard Arnault’un şirketi LMVH çok sayıda sosyal sorumluluk projesi yürütmektedir. Bu projeler kapsamında şirket; Save the Children, Paris Hastaneler Vakfı ve Monaco Prensesi Grace Kelly Vakfı gibi birçok kurumu desteklemekte, insani ve tıbbi araştırmalara yardımda bulunmaktadır.

 

Hobileri

Bernard Arnault ünlü bir sanat koleksiyoncusu olup Picasso, Yves Klein, Henry Moore ve Andy Warhol gibi meşhur sanatçıların çeşitli tablolarını satın almıştır.

 

İlginizi çekebilir

Bernard Arnault: Dünya’nın En Büyük Moda İmparatorluğunu İnşa Eden Milyarder
Çin’in en zengin adamı ve Alibaba’nın kurucusu olan Jack Ma’nın yaşam öyküsü
KFC’nin kurucusu Harland Sanders’in ilham veren başarı hikayesi
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir