Garson olarak kullanılan insansız hava aracı!

Bir Singapur restoranı bütün ada şehrini etkisi altına alan insan gücü kıtlığıyla mücadele edebilmek için oldukça yenilikçi bir çözüm yolu buldu. Uçan robot garsonlar! Infinium Robotics’in insansız hava araçları bu yılın sonunda yerel restoran zincirlerine tanıtıldı.

Hükümet göçü yavaşlatmak için ucuz ve yabancı iş gücünü kontrol altında almaya başladığından beri mevcut insan gücü azlığı bütün Singapur için büyük bir problem haline geldi. Restoran sektörü yabancı işçilere bel bağladığından genç Singapurlular hizmet işlerini hor görüyor.

Son aylarda tanınmış birkaç restoran ve yiyecek büfesi insan gücü kıtlığı ve yüksek kira ücretleri nedeniyle kapandı. Bu durumun üstesinden gelmek isteyen birkaç girişimci restoran sahibi, pirinç ve noodleları çin tavası ile kızartan robotlardan, raylı gönderim sistemlerine kadar bir sürü yeni yol denedi. Ancak yemekleri servis eden insansız hava araçları ilk kez kullanıldı.

Bu alışılmamış garsonlar, restoranın etrafına yerleştirilen kızıl ötesi sensörleri kullanarak müşterilerin tepesinde uçuyor. İnsansız hava araçları 2 kiloya kadar yiyecek ve içecek taşıyabiliyor. Yani iki Arjantin bira, pizza ve iki kadeh şarabı aynı anda taşıyabiliyor.

Birkaç güvenlik  sorunu olabileceği öngörülüyor – insansız hava aracı bir müşterinin yüzüne çarpabilir – ancak Infinium Robotics CEO’su Junyang Woon bütünleşik kameralar ve sensörler kullanan makinelerin insanlara çarpmayacağı konusunda oldukça iddalı. Aynı zamanda kullanılan teknolojinin sunduğu kapasite sayesinde insan garsonlar müşterilerle daha fazla etkileşim içinde bulunabilecek ve müşterilerin yemek yeme deneyimi artacak.

Restoran zinciri Timbre Group’un girişimcileri insansız hava araçlarını teknolojinin sınırlarını zorlamak için satın aldıklarını kabul ediyor. Müdür Edward Chia 40 tane insansız hava aracı almayı planladıklarını ve personeli kokteyller yapmak ve yiyecekler hazırlamak gibi daha nitelikli işlere yönlendireceklerini belirtti.  İnsansız hava araçları yiyeceği mutfaktan alıp servis noktasına getirecek ve insan garsonlarda tabağı müşterinin önüne koyacak. Edward Chia insan dokunuşunun da olması gerektiğini söylüyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir