Hayat kurtaran insansız hava aracı: Ambulance Drone

Sağık sektöründe hayata geçirilen iş fikirleri şaşırtmaya devam ediyor. Çok amaçlı tıbbi alet takımıyla donatılmış olan Ambulance Drone isimli cihaz herhangi bir acil durumda olay yerine otomatik uçabiliyor ve vatandaşların, teknik olmayan hayat kurtarma prosedürlerine uyarak zor durumdaki hastaya yardımcı olmasını sağlıyor.

Acil bir durum meydana geldiğinde hayatta kalmanızı ve hayatınızı kaybetmenizi belirleyen şey arada geçen zamandır. Ne yazık ki ambulanslar trafiğe takılabilir ve acil durum meydana geldikten sonra ortalama olarak on dakika içinde olay yerine varabilir. Geçen süre zarfında ani kalp durması yaşayan bir kişi beyne oksijen gitmemesi nedeniyle dayanamayıp ölebilir. Almanların kullandığı “Defikopter” isimli insansız hava aracını daha önceden duymuştuk. Bugün sizlere farklı bir araçtan bahsedeceğiz. Çok amaçlı tıbbi alet takımıyla donatılmış olan Ambulance Drone isimli cihaz herhangi bir acil durumda olay yerine otomatik uçabiliyor ve vatandaşların, teknik olmayan hayat kurtarma prosedürlerine uyarak zor durumdaki hastaya yardımcı olmasını sağlıyor.

Delft Teknoloji Üniversitesi’nden mezun olan girişimci Alex Monton tarafından geliştirilen bu insansız hava aracı acil durumlarda gönderilmek üzere özel olarak tasarlandı. İçerisinde kompakt defibrilatör (şok cihazı), ilaç ve suni teneffüs malzemeleri ve gerekli diğer gereçler var. Olay şu şekilde gerçekleşiyor: Normalde olay yerindeki kişiler bulunulan noktayı bildirmek için hızlı bir şekilde acil servisi arıyor. Yaklaşık bir dakika içinde olay yerine varabilen Ambulance Drone olay yerine gönderiliyor.

Ambulance Drone olay yerine vardıktan sonra çağrı insansız hava aracının içine yerleştirilmiş olan hoparlörlere aktarılıyor. Bu sayede hastaya yardımcı olacak kişiye hastayı kurtarma pozisyonuna nasıl getireceği ve şok cihazını nasıl hazırlayacağı acil durum müdahale ekibinin sesli rehberliği aracılığıyla aktarılıyor.  Acil durum müdahale ekibi işlemlerin doğru bir şekilde yapıldığından emin olmak için olayı canlı olarak izleyebiliyor. Bu sayede yaklaşmaktan olan ambulansa konuyla alakalı bilgiler iletiliyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek teknolojiyle yaratıcılığı buluşturan bir iş fikri olan Ambulance Drone hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Girişimci Monton’a göre bu insansız hava aracının hızı sayesinde hayatta kalma oranı %80’lere çıkacak. Üniversiteden yeni mezun olan Monton başarılı iş fikrini gerçeğe dönüştürmek için finansman arayışında.

İnsansız hava aracı Ambulance Drone hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlık sektöründe faaliyet göstermek isteyen girişimcilere özel iş fikirlerini ve yatırım fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir