İnsansız hava araçları senede 1 milyar ağaç yetiştirebilecek

Eski bir Nasa mühendisi olan Lauren Fletcher liderliğinde Biokarbon Engineering , çok amaçlı hava araçları kullanarak senede 1 milyon ağaç yetiştirmeyi planlıyor.

Endüstriyel ölçekte her yıl 26 milyar ağaç yok ediliyor. Supply Change ve The Rainforest Connection gibi birtakım girişimler bu sayıyı düşürmeyi hedeflerken, genç bir şirket olan BioCarbon Engineering ise havadan yeşillendirme aracını geliştirerek bu hasarı kontrol altına almaya çalışıyor.

Dünya üzerinde bir yılda 15 milyar yeni ağaç dikiliyor. Elle ağaç dikmek, şimdiye kadar kullanılan ana yöntem olmasına rağmen hem çok vakit alıyor hem de pahalı bir yöntem. Bu yüzden endişe verici bir şekilde yetersiz kalıyor. Eski NASA mühendisi olan Lauren Fletcher öncülüğünde BioCarbon Engineering, alternatif bir çözüm üretmiş. Şirket, çok amaçlı hava araçları kullanarak senede 1 milyar ağaç yetiştirmeyi planlıyor.

İHA’lar (İnsansız hava araçları) önce hasar görmüş araziyi tespit edecek, sonra çimlendirilmiş tohumları bu arazilere taşıyacak.

İHA’ları kullanarak dakikada 10 tohum paketini isabet ettirebilecek iki operatörün işe alınması bekleniyor. Bu da bir günde toplam 36.000 ağaç demek. Tohumlar besleyici bir sıvının içine yerleştirilecek ve bu sıvı onların niteliğini zenginleştirecek. BioCarbon Engineering, yeniden ağaçlandırma üzerine faaliyet gösteren yerel dernekler ile işbirliği yaparak her bölgenin kendine has biyo çeşitlilik ihtiyaçlarına hizmet etmeyi umuyor. Böylece tek türlü tarım oluşturmaktansa ekosistem yeniden kurulacak. Bu genç şirket, geliştirdikleri yöntemin geleneksel yöntemlere oranla %85 daha ucuza mal olacağını öne sürüyor.

Acaba insansız hava araçlarını tarım ve bahçe işlerinde kullanmanın başka yolları da olabilir mi?

Doğa dostu girişimcilere özel çevreci girişimcilik projelerini ve yeşil iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir