Gelirinizi 2-3 Katına Çıkarma Yöntemleri

Gelirinizi 2-3 katına çıkarmak sandığınızdan kolay. Ancak bunu anlamak ve uygulamak için bakış açınızı değiştirmeniz gerekecek. İşin iyi tarafı bu bakış açısını edindiğinizde hem geliriniz artacak hem de normal çalışma saatlerinizden daha fazla çalışmak zorunda kalmayacaksınız.

Aylık geliriniz 4000 lira diyelim ve bunu ikiye katlamak istiyorsunuz. Çalıştığınız işten ayrılıp 8000 lira maaşlı bir işe girme ihtimaliniz nedir? Kendi şirketiniz olsa bile aynı işi yaparak gelirinizi ikiye katlamak oldukça zordur.

 

Şu anda geliriniz neden sınırlı?

Çevrenizdeki birçok insan gibiyseniz muhtemelen zamanınızı parayla takas ediyorsunuz. Yani belli bir saat çalışıp karşılığında maaş almaktan bahsediyoruz. İster bir işçi olun isterse de bir CEO, maaşlı çalıştığınız sürece geliriniz 2 şeye bağlı olacaktır:

  1. Çalıştığınız saatlere
  2. Çalışırken ürettiğiniz değere

 

Ürettiğiniz değeri nasıl artırabilirsiniz?

Türkiye şartlarını düşündüğümüzde zaten yeterince fazla çalışıyoruz. Bu yüzden ürettiğiniz değeri artırmaya odaklanmalısınız.

Peki bunu nasıl yapacaksınız? Bazı insanlar için bu tekrar üniversite okuyup daha iyi diplomalar almak anlamına gelebilir. Bazıları içinse yabancı bir dil öğrenmek iyi bir çözüm olabilir.

 

CEO’lar neden daha çok maaş alır?

Gelirinizi artırmaya yönelik temel prensip kaldıraç gücüdür. Kaldıraç gücünü kısaca, daha az emekle daha çok değer üretmek olarak tanımlayabiliriz.

Her çalışan, ürettiği değer oranında maaş alır. Bir CEO, para ve personel gücünü kullanarak tek başına yapabileceğinden çok daha fazla değer üretir. CEO’lar sahip oldukları bu kaldıraç gücünden ötürü çok daha fazla gelir elde ederler.

 

Bu sizin gelirinize nasıl uygulanabilir?

Gelirinizi ikiye ya da üçe katlamak istiyorsanız daha çok kaldıraç gücüne ihtiyacınız var demektir. Bir şirketin yapısına baktığınızda çalışanların daha az, yönetim kadrosunun daha çok maaş aldığını görürsünüz. Zira çalışanların kaldıraç gücü kullanılmaktadır burada. Yönetim kadrosu çalışanların bu gücünü kullanmaya yönelik bir sistem kurmuştur.

Müdür yardımcıları da çok kazanır. Zira onlar orta kademeli yöneticileri kaldıraç olarak kullanır. Müdür, yardımcılarından daha çok kazanır. Çünkü o da müdür yardımcılarını kaldıraç olarak kullanır. Son olarak CEO en çok kazanan kişidir, zira o herkesi kaldıraç gücü olarak kullanır.

Bu nedenle gelirinizi artırmanın yollarından biri kariyerinizde üst basamaklara çıkmaya çalışmaktır. Burada size verilen görevlerde daha üstün başarı sergilemeniz değil, yönetim ve liderlik becerilerinizi geliştirmeniz ve karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmenizdir önemli olan.

 

Kariyer basamaklarının tehlikesi nedir?

Şahsi olarak kariyer basamaklarına tırmanma fikrine sıcak bakmıyorum. Hiçbir hata yapmasanız bile birileri ayağınızı kaydırabilir. Bu nedenle işiniz dışında başka bir şirket kurmak ve yatırımlarınızı büyütmeye bakmalısınız.

Bu meseleyi araştırdığınızda CEO’lardan daha fazla kazanan insanlar olduğunu görürsünüz. Bunlar şirket sahipleri ya da hissedarlardır. Bu kişiler sahip oldukları kaldıraç gücüyle kendilerine pasif bir gelir yaratırlar. Ve hatta bunu şirketin kapısına adım dahi atmadan yapabilirler.

Kendi işinizi büyütürken CEO ya da patron seviyesinde başlarsınız. Bu sayede başka insanların parasını ve emeğini kaldıraç olarak kullanıp tek başınıza yapabileceğinizden çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

 

Gelirinizi ikiye ya da üçe nasıl katlayabilirsiniz?

Gelirinizi ciddi anlamda artırmak istiyorsanız kaldıraç gücünüzü artırmanız gerekir. Bu bir gecede olacak bir iş değildir. İstediğiniz sonucu elde etmek için daha çok yeteneğe sahip olmalı ve bir an önce eyleme geçmelisiniz. Ne kadar erken başlarsanız o kadar erken sonuç alırsınız.

Bundan 10 yıl sonra maaşınıza birçok kez zam yapılacaktır, ancak maaşınız asla iki katına çıkmayacaktır. Size bunun garantisini verebilirim. Ancak 10 yıl içinde boş zamanlarınızı kullanarak bir iş kurarsanız ve doğru yatırımlarda bulunursanız gelirinizi ikiye katlayabilirsiniz.

Özetle, dünyada iki tip insan vardır:

Kaldıraç gücü için kullanılanlar ve kaldıraç gücü yaratarak insanlardan faydalananlar…

Hangisi olacağınıza siz karar verin.

 

İlginizi çekebilir

Daha Çok Para Kazanmak İçin Çoğaltma Etkisini Kullanın
“İstifa Etmeli miyim?” Diyenlere
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir