Daha çok para kazanmak için çoğaltma etkisini kullanın

Her yıl ne kadar para kazanmak istiyorsunuz? Bu soruyu kendinize ciddi ciddi sormadıysanız sormalısınız. Nasıl para kazanılacağını neden öğrenmeyesiniz? Bu, cevaplanması oldukça kolay bir soru. Ve bu sorunun cevabını düşünmezseniz, nasıl başarılı olacağınıza karar vermeniz imkansızlaşır.

Yirmili yaşlarımdayken, babam beni karşısına oturttu ve açık bir biçimde aynı soruyu sordu. Bana verdiği tavsiye sonrasında işle ilgili düşüncelerim kökten değişti.

Yılda 100,000 TL kazanmak istediğimi söyledim. O zamanlarda, bunun çok büyük bir miktar olduğunu düşünüyordum. Ancak babam bir 30 yıl daha çalışacağımı bu sayede hayatım boyunca toplam 3 milyon TL kazanabileceğimi söyledi. Sonra da miktardan dolayı mutlu olup olmadığımı sordu.

Babam zeki bir adamdı. Vergi ve geçim masrafları düşünüldüğünde 30 yılda 3 milyon TL çok büyük bir para gibi gözükmüyordu.

Babam varlıklı olmanın tek yolunun çoğaltma etkisi olan bir iş fırsatı bulmak olduğunu söyledi. Ne demek istediğini anlamam biraz zaman aldı. Son kısım yeteri kadar kolaydı. Şu şekilde açıkladı: “Bir doktor bir günde, bir haftada, bir ayda ve bir yılda belli sayıda insana yardım edebilir. Bir avukat belli sayıda davayla uğraşabilir”. Varlık oluşturmak iiçin kısıtlı zamanımı ve kapasitemi kullanmama gerek kalmayacak bir şey bulmalıydım. Maaşlı bir işten fazlasına ihtiyacım olduğunu anlamıştım.

Babam bana tekrar tekrar kullanabileceğim bir şey yaratamam gerektiğini söyledi. İnsanların sürekli ihtiyaç duyacağı bir şey. Bugün bu nitelikleri paylaşan bir sürü iş örneği var. Mobil uygulamalar bunlardan biri. Bayilik veren firmalar da bir diğer örnek. Bu iş modelinde bir defa yaratılan ürün ya da hizmet çoğaltılarak tekrar tekrar satılabiliyor. Ticaret yapmak da bir nebze bu iş modeline benzerlik gösteriyor.

Bana göre, çoğaltma etkisi konsepti son derece çekiciydi. Bazı insanlar sabit ücretle her gün maaşlı bir işte çalışmaktan zevk alırlar ve memnuniyet duyarlar. Ben böyle değilim. Para kazanmak istiyordum ve bunun için yeni şeyler yapmak istiyordum.

Ne kadar para kazanmak istiyorsunuz? Bunun için ne yapabilirsiniz? Benim çoğaltma etkimi bulmam – kitap yazmak ve kurs vermek – istediğim yerde yaşamamı, istediğim insanlarla çalışabilmemi ve kendi işimin patronu olmamı sağladı. Bu muhteşem bir şey ve bende işe yarıyor.

Bu herkes için uygundur demiyorum. Ancak kendinize ciddi ciddi ne kadar para kazanmak istediğinizi sormanızı istiyorum. Ve hesap kitap yapmanızı.

 

İlginizi çekebilir

Günün Birinde Nasıl Zengin Olunur?
Gelirinizi 2-3 Katına Çıkarma Yöntemleri
Bir yıl içinde milyon TL’lik iş kurmanın 5 adımı
Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. mükemmel bir yazı. sizinle tanışmayı çok isterdim. kendi çoğaltma etkim hakkında fikrinizi almak benim için önemli olur ancak size nasıl ulaşacağım bilemedim.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir