Genç Girişimciler İçin Pazarlama Tavsiyeleri

İşletmelerin çoğu sıfırdan başlar. Son zamanlarda en aşağıdan başlasa bile ciddi anlamda başarılı olan bir sürü işletmeyle karşılaşıyoruz.

Amerika’nın Oregon sahilindeki Deniz Aslanı Mağarası (The Sea Lion Caves) turistlerin ziyaret edip görmek istediği yerler arasındadır. Ellerinde satacakları ne var? Gözetlenebilecek deniz aslanlarının ara sıra gezintiye çıktığı geniş bir yer altı mağarası. Başka bir ifadeyle sıklıkla boş olan bir alana bakmak.

Gerçekten fazlası yok. Ancak işletme sahipleri mütevazi bir başlangıçla başarılı bir iş yaratmışlardır.

 

Nasıl mı? İşte Deniz Aslanı Mağarası’nın pazarlamasıyla ile ilgili ipuçları:

Özel olduğunuz konuya vurgu yapın. Deniz Aslanı Mağaraları sadece mağara değildir. Burası Amerika’nın en büyük deniz aslanı mağarasıdır! Doğru olsun yada olmasın bir yolculuğa çıktığımızda ve en büyük veya en iyi olduğunu vaat eden herhangi bir şey gördüğümüzde durmak isteriz.

Deneyim satın. Bir reklam sloganı olan maddi mallar almaktansa deneyim almak, Deniz Aslanı Mağaraları’nın yürüttüğü güncel trenddir. “Tamamen vahşi ve yabani”

Lokasyon, lokasyon, lokasyon. Deniz Aslanı Mağaraları dolambaçlı uzun sahil yolunun tam ortasında yer almaktadır.

Olası bütün müşterileri yakalayın. Mağara giriş binasının yanında sadece küçük bir park alanı bir yerden ibaret değildir. Caddenin karşısında başka bir yer daha vardır. Bu da istediğiniz yönde durabileceğiniz anlamına gelir. Mağaranın iki tarafa da hakim olması bir fırsattır.

Dürüst olun. Deniz Aslanı Mağarası’na gelen kişilere bilet gişesinde deniz aslanlarını görüp göremeyeceklerinin garantisi olmadığı söylenir çünkü bazen deniz aslanları mağaradan çıkmaz. Müşteriler hayal kırıklığına uğratılmaz veya kandırılmaz.

Yan ürünler satın. Deniz Aslanı Mağarası’nın bilet satış gişesi şu zamana kadar görebileceğiniz en zengin ürün çeşidi olan hediyelik eşya dükkanıdır. Sadece kupalar, tişörtler, buzdolabı magnetleri gibi alışılmış hediyelik eşyalar yoktur aynı zamanda denizyıldızı, deniz kabukları ve içinde doğal sünger olan sabunlar gibi alışılmamış hediyelik ürünlerde vardır. Tabii ki ana ürünleri eşsiz doğal cazibedir.

Müşterileri alışveriş yapmaya teşvik edin. Deniz Aslanı Mağarası’na girdiğinizde bilet gişesine varmadan önce gördüğünüz ilk şey bedava patlamış mısır ikram eden dost canlısı personeldir.  Bir torba patlamış mısırda oldukça ucuzdur ve hediyelik eşya dükkanın mis gibi kokmasını ve müşterilerin dükkandan içeri girerek burada uzun süre kalmalarını sağlar.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir