Girişimciler İçin 25 Yaratıcı Pazarlama Fikri

Küçük işletmeniz varsa veya yeni harekete geçiyorsanız büyük rakiplerinizin yaptığı pahalı reklamlardan yapmaya gücünüz yetmeyebilir. Aynı seviyede ancak daha küçük bir bütçeyle rekabet edebilmek için pazarlama faaliyetlerinizi akılcı bir şekilde yürütmeniz gerekir.

İş ortaklarınız ve bağlantılarınızla çeşitli pazarlama hileleri ile ilgili beyin fırtınası yapmaya başlayın.

Bu metot sayesinde işletmeniz için en uygun fikirleri bulabilirsiniz.

Ancak kafanız karışırsa aşağıdakileri fikirlerden faydalanabilirsiniz.

1 – İnternet siteniz için uygun bir içerik yaratın. Blog kategorileri veya makale rehberleri bunun için oldukça uygundur.

2 – Ticari veya yerel dergilerde makaleler yayınlayın. İnsanların çoğu yayınlanmış işlerin basit bir blog yazısından daha değerli olduğunu düşünür ve aynı dergide makale yayınlamak reklam vermekten daha ucuzdur.

3 – İçerikleri yeniden kullanın. Elinizde harika bir içerik varsa ancak kimse bunu tüketmiyorsa içeriği başka bir amaca uygun hale getirin.

4 – Makale pazarlaması deneyin. Online makaleler yayınlamanız internet siteniz için iyi backlinkler (google sayfa değerinin yükselmesi için bir sitenin kendi sitesinin ana sayfasında veya herhangi bir alt sayfasında başka bir siteye banner veya text link vermesi veya barındırması ) oluşturmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda uzmanlığınızı gösterir ve güvenilirlik inşa eder. Dışarıdan kaynak sağlamak kolaydır ve uygun maliyetlidir.

5 – Kitap veya e-kitap yazın. Kitaplar diğer türdeki içeriklere göre daha değerlidir ve uzmanlığınızı gösterir. Satabilirsiniz veya e-posta adreslerine karşılık bedava verebilirsiniz.

6 – Yerel bir spor etkinliğine sponsor olun. Basın bülteni gönderin ve takımın üniformalarında logonuzun yer almasını sağlayın. Bu sizi değerli bir topluluk üyesi yapar ve bilinirliğinizi arttırır.

7 – Seminerlerde konuşun ve workshoplar düzenleyin. Bu etkinlik pazarlaması ve etkinliğin kendisi sayesinde reklam yapmış olursunuz.

8 – Ödüllü yarışmalara katılın. Kazanırsanız nişan almış olursunuz ve satışlarınız artar. Kazanamasanız da tanıtım yapmış olursunuz.

9 – Kendi ödüllü yarışmanızı düzenleyin. Sektörde rekabet yoksa veya yarışmanın bir yolu yoksa kendi yarışmanızı düzenlemeniz söylentilerin yayılmasına yardımcı olur ve diğer işletmeler ödülü kazanmak için mücadele ederler.

10 – Bedava etkinlikler düzenleyin. Gazeteciler her zaman iyi hikayelerin peşinde koşarlar. Onlara istediklerini verin ve bedava etkinlikler düzenleyerek bedava tanıtım yapın. Bedava yiyecekler veya ürünler de varsa daha hızlı geri dönüş alırsınız.

11 – Ticaret odası ile network oluşturun. Bu küçük işletmeler için klasik bir pazarlama fikridir çünkü büyük karlar elde etmenize yardımcı olur. Ticaret odası ile bağlantı kurmanız etkinliklerinizi daha güvenilir yapar ve yeni ortaklar veya müşteriler bulursunuz. Ayrıca yeni fırsatlar keşfedersiniz.

12 – Derneklere üye olun ve yerel network etkinlikleri, online forumlar ve iş kurulları da dahil kanıtlanmış kaynakları kullanın.

13 – Yönlendirilmiş networkler oluşturun. Yönlendirmeler ve ağızdan ağıza pazarlama en güçlü reklam araçlarıdır. Böylece profesyoneller ve diğer işletmelerle ilişkiler kurarsınız.

14 – Müşterek promosyonlar için ortaklıklar kurun. Birkaç alakalı ancak rekabet halinde olmayan işletmenin birlikte çalışması daha büyük bir reklam alanları ve daha iyi ödüller sunar.

15 – Sosyal bir insan olun. Network oluşturmaya devam edin, bütün gelişmeleri takip edin ve nerede olursanız olun sohbetlere katılın. Telefon, internet, e-posta veya yüz yüze toplantılardan korkmayın.

16 – Eski ve güncel müşterilerinize, değerli ortaklarınıza, yönlendirilmiş networkunuzdeki satıcılara, bağlantılarınıza tatil, doğum günü veya teşekkür kartlarını el yazınızla gönderin. Bu küçük işletmeler için hem düşük maliyetli hem de eşsiz bir pazarlama fikridir.

17 – LinkedIn, Facebook, Twitter, ücretsiz telefon numaraları, internet sitenizdeki canlı sohbet, e-posta,  alakalı forumlar ve blog yorumları da dahil olmak üzere uygun olan bütün iletişim kanallarını açın.

18 – Hayır kurumlarına bağış yapın. Bağışta bulunduğunuz her organizasyon için basın bültenleri gönderin.  Alternatif olarak satışlarınızın belli bir yüzdesini belli organizasyon veya olaylara bağışlayabilirsiniz.

19 – İyi fikirler bulmak için müşterilerinize anket yapın. Dürüst bir pazarlama araştırması için müşterilerin Twitter ve Facebook da neler söylediklerine bakın.

20 – Rekabetin olmadığı yerlerde olun. Tek ana oyuncu olarak daha fazla lead alın.

21 – Her yerde olun. Blogunuz, Youtube kanalınız ve İTunes da podcastiniz olsun. Sosyal medya da yer almanız daha iyi tanınmanıza ve güvenilir gözükmenize yardımcı olur. Daha fazla trafik ve lead alarak internet sitenizi genişletin.

22 – Bir affiliate program kurun. Daha ucuza daha çok satış alırsınız.

23 – İleriki satın almaları ve yönlendirmeleri desteklemek için müşteri sadakat programı oluşturun.

24 – Tampon etiketlerinden ve cam çıkartmalarından kullanın. Buna ek olarak firma araçlarına ve sahiplerin arabalarına bunlardan koyun. Ayrıca çalışanlara, ortaklara, hissedarlara, yatırımcılara ve bağışta bulunduğunuz hayır kurumlarına tampon etiketlerini ve cam çıkartmalarını bedava verin.

25 – Müşterilerden görüşler ve yorumlar alın. Buna Yelp gibi internet sitelerindeki görüşler, LinkedIn’deki tavsiyeler ve diğer kanallardaki çılgın yorumlarda dahildir. İnternet sitenizde müşteri görüşleri sayfası açın ve en iyi yorumları kullanın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir