Gerçekte Ne İş Yapmak İstediğinizi Anlamanıza Yardımcı Olacak 7 Öneri

Çoğu insan hayatına nasıl bir yön vermek istediğini 50’li yaşlarında bile kestiremez. Üniversiteyi bitirdikten sonra kariyerinize yön vererek çalışma hayatına atılır ve para kazanmaya başlarsınız fakat bazıları içten içe tam olarak istediği yerde olmadığını bilir.

Bu makalede kendini kıstırılmış hissedenlerin gerçekte kim olduklarını anlamalarına yardımcı olacak bazı büyük girişimciler tarafından verilen önemli tavsiyeler bulunmakta.

 

1- Korkularınızı atın.

Hayatım boyunca nasıl bir insan olmam ya da nasıl davranmam gerektiği konularında her zaman ailemi ve yakın çevremi örnek aldım. İşimde başarı kazandığım muhteşem anlarda yaşadığım gurur ve mutluluk gelip geçiciydi.

Nasıl biri olmam gerektiği konusuna yoğunlaşmayı bırakıp kim olduğumu anlamaya odaklanınca kalıcı başarı, gerçek mutluluk ve iç huzuruna kavuştum.

Kişinin kendini keşfetme süreci kişisel bir serüvendir. Ben bu yolculuğu 12 adıma bölerek dingin bir şekilde tamamladım. Bu süreçte dürüstlük, güvenilirlik ve topluma hizmet gibi belirleyici unsurları ön planda tuttum. Her gün meditasyon yaptım ki bu hayatımda yaptığım önemli değişimlerden biriydi. Yaptığım en önemli değişim ise hayatımı sınırlayan ve istikrarsızlaştıran korkularımla yüzleşmek ve bunları geride bırakarak yola devam etmekti. Korku hayalleri her şeyden daha fazla yok eden bir etmendir.

Kendimle, geçmişimle ve korkularımla yüzleşerek yaptığım bu içsel yolculuk, benliğimi bulmama yardımcı olarak hayatımı bir üst seviyeye taşımıştı.

Mutlaka okuyun: Korkularınızla Yüzleşmenin ve Onlardan Kurtulmanın Yolları

 

2- Keşfetmeye cesaretiniz olsun.

Profesyone oyuncu olmak için iki başarılı e-ticaret sitemden vazgeçtiğimde ailem delirdiğimi düşünerek buna kesinlikle karşı çıktı. Büyük bir kumar olmasına rağmen beni mutlu eden şeyin peşinden gittim.

On yıl sonra oyunu bırakarak e-ticaret işine geri döndüm. Bu kez çok daha akıllıydım çünkü oyun bana iş hayatına dair büyük dersler kazandırmıştı. Çoğu insanda fark ettiğim en büyük sorunlardan biri de bireylerin aile ya da toplumun kendilerine biçtiği role uygun olarak yaşamasıdır. Oysa başarı sizi mutlu eden ve tamamlayan şeyi yapmakla elde edilir. Çoğu insan başarıyı bol para kazanmak sanmaktadır fakat bu pek doğru değildir.

Eğer genç ve bekârsanız meylettiğiniz işe yönelmek çok daha kolaydır. Eğer evli ve çocukluysanız ve bir de yaşlanmaya başlamışsanız yeni şeyler denemek zorlaşır. Buna rağmen hiçbir şey için çok geç kalmış sayılmazsınız. Kendinize bir şans tanıyarak hayat boyu düşlediğiniz işi denemek istiyorsanız önce ailenizin geçindirmek için çalıştığınız işin dışında biraz daha fazla çalışmanız yeterlidir.

Hayatınız boyunca istediğiniz işe başlamaktan sizi alıkoyan şey korkudur. Bu durumda kendinize şu soruyu sormalısınız. Başıma gelebilecek en kötü şey ne olabilir? Bu sorunun cevabını dürüst bir şekilde verdiğinizde korkularınızın o derece korkunç olmadığını fark edeceksiniz.

Mutlaka okuyun: Girişimciliğin Olmazsa Olmazı: Cesaret

 

3- Kalbinizin sesini dinleyin.

Şu sorunun cevabını verdiğinizde hayatınızın açmazlarından kurtulacaksınız: ‘’Dünyaya gelme amacım nedir?’’ Maalesef bazen cevabı bulmak çok zor olmaktadır. Buna rağmen bu sorunun cevabını bulabilirseniz hayatınızdaki her şey yerli yerine oturur. Mark Twain’in de dediği gibi: ‘’Hayatınızda iki önemli gün vardır: Biri doğduğunuz, diğeri bu sorunun cevabını bulduğunuz gündür.’’

Sevdiğiniz işi bulup yapmaya başladığınızda artık kendinizi huzursuz hissetmeyeceksiniz. Dünyaya geliş amacınızı çözmek size tatmin edici bir hayat yaşamanız için ilham verecektir. Hayatınızın kalitesi kendinize yönelttiğiniz sorulara bağlıdır. O halde kendinize öncelikle şunu sormalısınız: Eğer asla başarısız olmayacağınızı bilseydiniz hayatınıza nasıl bir yön verirdiniz? Bu soruya cevap vermeden önce korku ve şüphelerinizden arınmalısınız. İç sesiniz size şu soruyu da yöneltebilir: Dünyaya katabileceğim değerler nedir? Bu sorunun cevabını aramaktan asla vazgeçmeyin.

Mutlaka okuyun: Kendi “Neden”inizi Nasıl Bulursunuz?

 

4- Yapmaktan hoşlandığınız şeylerden oluşan bir liste hazırlayarak ana motivasyon kaynağınızı belirleyin.

Bazılarımız zorlu bir düşünce sürecinin ardından hayatta ne istediğini keşfeder. Buna rağmen çevre ve toplumun hayatlarını yönlendirmesine izin verirler. Geçmişime bakıyorum da bir hayli mekanik bir insandım. Lise, üniversite, evlilik, çocuklar ve kariyer. Belli bir yerden sonra hayatımı nasıl yaşamak istediğimin farkına vardım. Hayattaki amacımı keşfettim ve bu amaca yaklaşamama nedenlerimi belirledim (kendimi yeteri kadar yetenekli ya da zeki görmeyişim gibi) daha sonra numeroloji yöntemiyle güçlü ve zayıf yanlarımı keşfettim. Birkaç büyük yaşam koçuyla vakit geçirerek kendimi iyi hissetmemi sağlayan şeyleri, kısacası ana motivasyon kaynaklarımı ortaya çıkardım. Tüm bunlar kim olduğum hakkında kabaca bir fikir sahibi olmamı sağladı. Daha sonra kendimi iyi hissetmemi sağlayan yeni şeyler keşfettim. Eğer iyi hissediyorsam o şeyi yapmayı sürdürüyorum ardından bu şeyi neden sevdiğimi anlamaya çalışıyorum.

Hayatta ne yapmak istediğinizi bulmak için içsel bir yolculuğa çıkmanız gerekebilir. İnsanlar zamanla değişir. Bu nedenle şu an istediğiniz bir şeyi on veya on beş yıl sonra istemeyebilirsiniz. O halde esnek ve yeni olasılıklara açık olun.

 

5- Kendinize bir öncelikler listesi hazırlayın.

Geçmişe bir yolculuk yaparak şimdiye kadar neleri başardığınıza bir göz atın. Size tavsiyem doğumunuzdan itibaren günümüze kadar yüzden az olmamak kaydıyla başardığınız şeylerin bir listesini yapmanızdır. Ayakkabınızı bağlamayı öğrenmek gibi basit şeylerden başlayarak iyi bir ebeveyn olmaya ya da işinizi kurmaya kadar listenizi genişletin.

Listeniz uzayıp gittikçe kendinize güveninizin yerine geldiğini fark edeceksiniz ve içinizde başarılı olduğunuza dair bir duygu uyanacak. Daha sonra bu listenin içinden sizi en çok etkileyen, kendinizle en çok gurur duyduğunuz ya da en sevdiğiniz başarıları seçin. Seçtiklerinizle oluşturduğunuz yeni listeyi saklayın ve bu listede yazılanları daha fazla yapmaya başlayın.

Sonunda kendinize şu soruları sorun: Peki yapmak isteyip de yapmadığım şeyler var mı? İnsanlara nasıl hizmet edebilirim, onlara nasıl yardımcı olabilirim? Bu konular üzerine yoğunlaşarak meditasyon yapın.

 

6- Kendiniz dışındakileri de düşünün.

Anlamlı bir hayat kişisel çıkar ve isteklerden arınmış bir yaşama amacı belirlemekle başlar. Sahip olduklarınızı insan ve diğer canlılara hizmet etmek için harcamak, yaşamınızı anlamlı kılar. Başarıya hasret genç girişimcilerin bir rock yıldızı kadar şöhretli olmak ve para içinde yüzmek istediklerini sıklıkla duyuyorum. Benim amacım bu değildi. Ben ailemin mutluluğu ve refahı için çalışarak aynı zamanda bana kattıkları değerler için onlara minnettarlığımı sunmuş oldum.

Öğretmek, sürekli bir şeylerle meşgul olmak ve işimi geliştirmek tutkularımdan bazıları. Kurduğum işte başarısızlığa uğradıktan sonra başka girişimcilerin benim düştüğüm hatalara düşmemeleri için onlara yardımcı olmaya karar verdim. Ardından güçlü bir ekip kurmak ya da gereksiz masrafları kesmek gibi bazı basit önlemler alarak 144 şirketi batmaktan kurtarmanın yanı sıra büyümelerine yardımcı oldum.

Nedensizce yaptığınız şeyleri yapmayı bırakın (yani gereksiz şeyleri). Böylelikle bir şirketi kurma aşamasındaysanız kurulumunun, kurduysanız büyümesinin önünü açmış olursunuz.

Mutlaka okuyun: Başarıya Giden Yolda Başkalarına Yardım Etmenin Rolü

 

7- Öz farkındalık şükran yaratır.

Taşıdığınız değerlerin farkına vararak içinizin rahatlamasını sağlayacak bir meslek seçin ve sırf havalı olduğu için bir mesleğe yönelmeyin. Para ve başarı benim için önemliydi. Buna rağmen içimin rahat olması için gelişim, macera ve yardım yapma gibi etmenlere ihtiyacım varmış.

Birkaç yıl önce yaz tatilinde Tayland’a gitmiştim. Orada insanların Batı medeniyetlerinde yaşayan insanlara göre çok daha az şeye sahip oldukları halde mutlu olduklarını ve hallerine şükrettiklerini gördüm. Oysa ben yaptığım lüks seyahate rağmen mutsuzdum. Kendime yönelttiğim bir öz eleştirinin ardından Tay kültürü hakkında harika detaylar öğrendim, leziz yemeklerini tattım ve her ne kadar beceremesem de dillerini çözmeye çalıştım. Bu yaptıklarım hayatıma büyük bir neşe ve renk kattı. Bugün hala o günleri düşünerek gülümsüyorum.

Yakın zamanda Ray Dalio’nun Principles adlı kitabında Başarının İlkeleri adlı bölüm dikkatimi çekti. Yazar burada iş ve özel hayatınızda başarılı ve mutlu olmak için öz farkındalığın önemine dikkat çekiyor. Jeff Bezos, Richard Branson gibi süper başarılı girişimcilerin de yakın zamanda aynı şeyden bahsettiklerini duymuştum.

Sahip olduğunuz değerlerin farkına varmanın tek bir geçerli yolu yoktur fakat öz farkındalık şükran duyacağınız mutlu bir hayat yaşamanız için başlangıç noktanızdır.

Mutlaka okuyun: Öz Farkındalık Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir