Başarıya Giden Yolda Başkalarına Yardım Etmenin Rolü

Başkalarına yardım etmek liderliğe dair sorumluluklarının doğal bir uzantısı olmalıdır. “Yardım mı? Bundan kolay ne var ki?” dediğinizi duyar gibiyiz, ancak ne yazık ki başkalarına yardım etmek düşündüğünüz kadar kolay bir iş değil. Çünkü günlük işlerle boğuşup kendi sorunlarıyla mücadele etmekte olan çoğu girişimci, insanlara ihtiyaç duydukları yardımı sağlamakta zorlanabiliyor. Hatta bu zaman zaman gözden kaçırılan ya da ihmal edilen bir durum dahi olabiliyor. Ancak geçen yıl şöyle bir gerçek keşfettim: En iyi müşterilerimi, ortaklarımı veya en sağlam ilişkilerimin çoğunu birilerine yardımcı olmak suretiyle edinmiştim.

Bu nedenle bu yazımda başkalarına yardım etmenin ekmeğini yemiş bir girişimci ve lider olarak sizler için belirlediğim 10 yardım yöntemini listeleyeceğim.

 

1. Bilgi Paylaşmak

Başkalarına yardım etmenin en kolay yollarından biri de onlarla bildiklerinizi paylaşmaktır. Bir şeyler öğretmek için illaki bir sınıf dolusu öğrencinin karşısında olmak zorunda değilsiniz. Hatta her geçen gün birilerini uzmanlık alanınız hakkında eğitmek için yeni bir fırsat yakalayabilirsiniz. İşin sırrı kendinizi geliştirmeye devam etmektir, böylece rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.

 

2. İnsanlar İçin Neyin Değerli Olduğunu Bulmak

İnsanlara yardım etmenin bir numaralı kuralı birisi için gerçekten değerli olan şeyi bulmaktır. İşin sonunda en ufak bir yardıma ihtiyaç duymazken birine yardım etmek için zaman veya çaba harcamak da vardır. İnsanların yardıma ihtiyaç duyacakları problemli noktaları belirlemek için çaba gösterin ve yardım için uygun fırsatı yakaladığınızda da bu gerçekleri aklınızdan çıkarmayın.

 

3. Kaynaklarınızı Paylaşmak

Yatırım yaptığınız kaynakları düşünün ve bu kaynakların başkalarına yardımcı olup olmayacağını hesaba katın. Diyelim ki ekibinizdeki ürün geliştiriciniz şu an boşta ve bağlantılarınızdan birinin de acil bir iş için yardıma ihtiyacı var. Ekip üyenizi hemen yardıma gönderin. Ya da sektörünüz için önemli bir fırsat sayılacak özel bir fuar için biletiniz vardı ve maalesef katılamayacağınızı anladınız. Buna benzer kullanamayacağınız kaynakları aklınızın bir köşesinde tutun ve onları kullanabilecek kişilere yönlendirmeye çalışın.

 

4. Çevrenizdekileri Olası Fırsatlardan Haberdar Etmek

Fırsatlar konusunda uyanık olmak son derece önemlidir. Söz konusu fırsat iyi bir yayın, potansiyel bir ortak veya genel bir iş fırsatı olabilir. Bir fırsata rastladığınızda bu fırsattan haberdar olmanın kimlere fayda sağlayabileceğini düşünün. Çalışanlarıma yardım etmenin en sevdiğim yollarından biri de iş arayan arkadaşlarına, akrabalarına veya onlar için önem arz eden diğer kişilere yardım etmektir. Söz konusu kişilere uygun işi bulmak ve başarılı bir işe alıma ön ayak olabilmek için iş bağlantılarımı kullanmaktan kaçınmam.

 

5. Geri Bildirimlerde Şeffaf Olmak

Şeffaf bir geri bildirimde bulunmanız zor olabilir, çünkü bazı insanlar yapıcı da olsa eleştiriye gelemezler. Ancak yine de birine yaptıkları işte berbat olduklarını söylemek ile onlara kendilerini nasıl geliştirebileceklerine dair kayda değer örnekler vermek arasında ciddi bir fark vardır. Bazı insanlar bunu kabullenmekte zorlanacaktır elbet, ancak uzun vadede çalışmak istediğiniz insanlara yardım etmiş olacak ve şirketinizin verimliliğini de başarısını da artıracaksınız.

Mutlaka okuyun: Etkin Geri Bildirimler Vermek

 

6. Marka Savunuculuğu Yapmak

Geçen gün bir konferansta müşterimiz olan hava yolu şirketinin bir yetkilisi ile konuştum. Kullandığı saati nasıl sevdiğiyle ilgili olarak konuşuyor, saati üreten şirkete yardım etmek istiyordu; çünkü ürünü sevmişti ve üretici şirketin başarılı olduğunu görmek onu mutlu edecekti. Sizler de sevdiğiniz ürünleri ve hizmetleri şöyle bir düşünün ve bunları çevrenizdeki insanlarla paylaşmaktan çekinmeyin.

 

7. Tanışmalar Gerçekleştirmek

İş dünyası da büyük laflar eden sayısız insanla doludur. Birileri sürekli harika bir bağlantıyı ya da müşteriniz olabilecek belirli şahısları tanıdığını ve sizi söz konusu kişiler ile tanıştırabileceğini iddia eder ama bahsi geçen tanışmalar hiçbir zaman gerçekleşmez. Etrafınızdakilerin başarısına yardımcı olmak mı istiyorsunuz? O halde vaatte bulunmak veya tutamayacağınız sözler vermek yerine her hafta birkaç tanışmayı hayata geçirmeye çalışın. Tabii bunu yaparken insanları bıktırıp güvenilirliğinizin zedelenmesine de izin vermeyin: Savunuculuğunu yaptığınız kişi veya şirketlerin meşruluklarından emin olun.

 

8. Zaman Harcamaya Gönüllü Olmak

Zaman değerlidir ve çoğu insan bu gerçeğin farkındadır. Bu nedenle bir arkadaşınıza yardım etmek için tüm gününüzü harcadığınızda bunu mutlaka hatırlayacaklardır. Ben birkaç haftada bir web seminerleri düzenlemeye çalışırım, böylece deneyimlerimi isteyen herkesle paylaşmak için zamanımı ayırmaya istekli olduğumu göstermiş olurum. Bir web semineri veya podcast kadar halka açık bir şey yapamasanız dahi etrafınızdaki kişilere yardımcı olmak için biraz zaman ayırabilirsiniz. Onların yeni bir eve taşınmasına yardımcı olmak kadar basit bir yardım bile harikalar yaratabilir.

 

9. Fark Etmek

Çalışanlarınızı tanımanın ya da fark edilir kılmanın çeşitli yolları vardır. Fark edilir kılmak istediğiniz kişileri yazmış olduğunuz bir makaleye dahil edebilir veya bir konuşma veya sunumda bu kişilerden bahsedebilirsiniz. Birini tanımanın bir diğer kolay yolu da onları herhangi bir ödüle aday göstermektir. İşletmenize veya çalışanlarınıza gerçekten yardımcı olabilecek sayısız ödül mevcuttur. Bu ödül sitemi adaylarınıza onları düşündüğünüzü ve fark ettiğinizi göstereceğinden onlar için büyük bir anlam ifade edecektir. Daha küçük bir ölçekte ise şirket içinde bir tanınırlık kazanma şansını elde edebilirsiniz. Biz de işletmemiz bünyesinde “kemer” adını verdiğimiz bir ödül veriyoruz. Her hafta mevcut kazanan bir sonraki kazananı seçiyor. Bu bir çalışanın şirketiniz için yaptığı somut işler konusunda kendini iyi hissetmesini sağlamanın en kolay yollarından biri.

 

10.Hediye Vermek

Hediyeler aldatıcı olabilir çünkü insanların sevgisini “satın almak” istemezsiniz. Aksine anlamlı ve onlara gerçekten yardımı dokunacak bir hediye sunmanız daha doğru olacaktır. Örneğin şirketiniz bir doğal afet sonrasında afet bölgesine hayatta kalanların kullanabilecekleri eşyaları içeren bakım paketleri gönderse güzel olmaz mıydı? Unutmayın insanlar ihtiyaç duyduklarında onlara kimin yardım ettiğini hatırlamaya meyillidirler, bu yüzden bu zamanlarda ekstra çaba sarf etmek önemlidir.

Mutlaka okuyun: Müşterilere Verilebilecek En İyi 9 Hediye

Başkalarına yardım etmek her zaman kolay değildir. Yaptığınız iyilik bazen programınızı sekteye uğratabilir veya zamanınıza, paranıza veya diğer kaynaklarınıza mal olabilir. Hatta yanlış dahi anlaşılabilirler. Ancak siz yine de verdiğimiz ipuçlarını aklınızda bulundurun, böylelikle bağlantılarınıza sizin için gerçekten önemli olduklarını göstermek için en kullanışlı olacak yöntemi bulabileceksiniz.

 

İlginizi çekebilir

Girişimcilikten Zengin Olmak, Başkalarına Yardım Etmekle Başlar
İş Hayatında Doğru Arkadaş Nasıl Bulunur?
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir