Girişimciler güne nasıl başlamalı?

Başarılı girişimciler yeni bir güne nasıl başlamalı? Benim gibi bazıları hemen gazeteyi açıp, okumaya başlar. Ve diğer insanlar da bir şekilde haberlere göz atıyor veya kulak veriyorlar. Bu, gündemden haberdar olmanız için harika bir yol olabilir ancak işyerleri için refah avukatlığı yapan mutluluk araştırmacılarına göre bu potansiyel olarak ruhsal sağlığınıza zarar verebilir.

Bu demek değildir ki, cehaleti kucaklayarak tüm haberlerden sakınmanız gerekiyor. Bunun yerine haber tüketiminizi (özellikle sabah ilk şey olarak) insanlarla ilgili hikâyelere yönlendirebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak yapılan bir çalışmada, çalışmaya katılanları iki farklı grup haline bölmüşler. Her gruba sabahları üç dakikalık bir haber görüntüsü izletilmiş; bir grubun haberleri hep olumsuz iken diğer grubun haberleri çok çalışarak zorlukların üstesinden gelen insanların hikâyelerinde oluşmuş. Altı ila sekiz saat sonrasında olumsuz içerikleri izleyen kişiler yüzde 27 oranla kötü bir gün geçirdiklerini bildirirken, olumlu içerikleri izleyen kişiler yüzde 88 oranında iyi bir gün geçirdiklerini bildirmişler.

“Eğer gerçekten performans ile ilgileniyorsak bu çalışma ciddi bir şekilde sabah izlediğimiz haberlerin gün içerisinde kalıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir”  Peki, girişimciler güne doğru başlamanın gücünden nasıl yararlanabilir? İşte bazı önemli ipuçları:

 

Haberleri Kendiniz Belirleyin

Güne gelen kutunuzu veya günün başlıklarını inceleyerek başlamak yerine bilinçli bir şekilde okumanız gereken içerikleri seçin. Birkaç dakikalığına ilham verici bir kitap okumak veya motivasyonel bir konuşmayı dinlemek size çok yarar sağlayacaktır. Eğer çalışanlarınız bulunuyorsa onlarında güne olumlu haberlerle başlamasını sağlayabilirsiniz. Örneğin,”Google, çalışanların performansını yükseltmek için onlara Mutlu Cumalar e-postaları gönderiyor bu sayede çalışanlar son çalışma gününe motive olmuş şekilde başlayarak başarılı bir şekilde haftayı kapatıyorlar.”

 

Birine Teşekkür Edin

Pozitifliğinizi insanlara yaymak hem size hem de karşınızdakine fayda sağlar. Bir arkadaşınıza, aile üyenize veya iş arkadaşınıza her gün iki dakikanızı ayırarak bir teşekkür veya övgü mektubu gönderebilirsiniz. “Bu çevrenizdeki insanları anlamlı bir şekilde harekete geçirir ve aranızdaki bağı kuvvetlendirir”. Bunun yanı sıra somut bir faydası da olabilir. “İş yerinde sözcüklerle sosyal destek sağlamak bir sonraki yılda terfi alma şansınızı yüzde 40 oranında arttırabilmektedir.”

 

 Konuşmaları Yönlendirin

Sizin tavrınız diğer insanları etkiler ve Gielan herkesin gününü iyi yapmak için bu fırsatları kaçırmamanız gerektiğine dikkat çekmektedir. Biri size nasıl olduğunuzu sorduğunda şikâyet etmekten ziyade olumlu yönlere odaklanmaya çalışın. Buna ek olarak toplantılarınıza grup içerisinde olumlu düşünceler ortaya çıkartabilecek sorular sorarak başlayabilirsiniz. Örneğin; “En son olarak hangi iş arkadaşınız işlerinizi sizin için kolaylaştırdı?” veya “Bizim bilmediğimiz size en çok yardımcı olan iş arkadaşınız kimdir?” İyi haberler için harcayacağınız beş dakikanın bile gelecekteki başarılar ve grubun sosyal uyumu için inanılmaz bir yatırımdır.

Beş dakikadan daha az bir sürenin tüm gününüzün seyrini etkileyebileceğine inanmak zor olabilir. Ama yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bu sayede mutluluğa ve mutlulukla artan üretkenliğe ulaşmak düşündüğümüzden çok daha kolay olabilmektedir.

Peki ya siz güne nasıl başlıyorsunuz?

 

İlginizi çekebilir

Dünyanın en başarılı girişimcileri güne nasıl başlıyorlar?
Erken kalkmak hayatımı nasıl değiştirdi?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir