Gizli Müşteri Olarak Para Kazanmak

Birçok insan gizli müşteri olarak para kazanmak istiyor ancak bunu nasıl yapacağını bilmiyor. Siz de bu sorunun cevabını merak edenlerdenseniz makaleyi okumaya devam edin.

Gizli müşteriler “gizli alışverişçiler” ve “gözcüler” olarak da biliniyor.

 

Gizli alışveriş ne demek?

Şirketler ürünlerini ve hizmetlerini değerlendirmelerine yardımcı olmaları için gizli müşterilerle çalışıyorlar. Bu sayede müşteri hizmetlerini geliştiriyorlar. İstatistiklere göre üç müşteriden ikisi kötü müşteri hizmetleri nedeniyle bir şirket ile iş yapmayı bırakıyor. Şirketler ürünlerini veya hizmetlerini değerlendirmeleri için müşteri gibi davranan gizli müşteriler tutuyorlar ve gizli müşterilere para ödüyorlar. Gizli müşteriler bu şirketlere faydalı geri bildirimler veriyorlar ve detaylı bir rapor hazırlıyorlar.

 

Gizli müşterilerle kimler çalışıyor?

Büyüklü küçüklü birçok şirket gizli müşterilerle çalışıyor. Restoranlar, departmanlı mağazalar, marketler, oteller, gemi turu şirketleri ve giyim mağazaları gizli müşteriler kiralıyorlar. Hatta akaryakıt istasyonları bile tuvaletlerinin temizliğini değerlendirmeleri için gizli müşterilerle anlaşıyorlar. Şirketler doğrudan alışverişçilerle çalışmak yerine, potansiyel gizli müşteri veri tabanları olan ajanslarla çalışmayı tercih ediyorlar.

 

Gizli müşterilerin görevleri neler?

Yapılan bir araştırmaya göre fast-food restoranlarının %70 ila %80’i gizli müşteriler ile çalışıyor. McDonald’s 2002 yılından beri gizli müşterilerle çalışıyor ve bu gizli müşteriler her ay, her dükkanı bir kere ziyaret ediyorlar. Ücretsiz yemek karşılığında çalışan gizli müşteriler hizmetin hızı, siparişin doğruluğu ve restoranın temizliği ile ilgili notlar alıyorlar. Menüde yer alanları ( sandviç, patates kızartması ve içecek ) ve çalışanların samimiyetini değerlendiriyorlar. Gizli müşteriler evlerine gittiklerinde online raporları dolduruyorlar ve bu raporları şirketlere gönderiyorlar.

 

Gizli müşteri ajanslarını nereden bulabilirim?

Değişik türlerde ajanslar var. İtibarlı ajanslara kayıt olurken herhangi bir ücret ödemezsiniz ancak kayıt olmanız %100 seçileceksiniz anlamına gelmiyor. En iyi yol farklı ajanslara kayıt olmaktır. Kayıt karşılığı ücret isteyen ajansları eleyin.

İnternet üzerinden araştırma yaparak gizli müşterilerle ilgili bilgi ve eğitim veren ajanslara ulaşabilirsiniz. Ajansların internet sitelerinde gizli müşterilerin deneyimlerini paylaştığı ve sorulara yanıtlar verdikleri bilgilendirici forumlar da var.

 

Gizli müşteriler ne kadar kazanıyor?

Ücretler göreve göre çeşitlilik gösterse de, saati 150 TL’den başlıyor. Ödemeler farklı şekillerde de olabiliyor. Örneğin görev karşılığında ücretsiz ürün veya hizmet alabileceğiniz gibi hem ücretsiz hizmet hem de saat başı ücrette alabilirsiniz. Deneyimli gizli müşteriler bir haftalık tatiller bile kazanabiliyorlar. İtibarı iyi olan gizli müşteriler düzenli kazanç elde etmelerine yardımcı olacak kadar görev alıyorlar. Ancak yeni gizli müşteriler birkaç görev ile başlıyorlar veya gece yarısı bir akaryakıt istasyonun tuvaletinin temizliğini değerlendirmek gibi daha az arzu edilen görevlerle başlıyorlar.

 

Nasıl gizli müşteri olabilirim?

On binlerce insan gizli müşteri ajanslarının veritabanlarına üye olduğundan düzenli görevler almak için dikkat çekmeniz gerekiyor. Çoklu görevler alma ihtimalinizi arttırmanın bir sürü yolu var. Deneyimli gizli müşteriler şunları tavsiye ediyor:

Görevden sonra hizmet raporunuzu en iyi şekilde doldurun. Bilgilerin tam olduğundan ve yanıtların sorulan sorulara uygun olduğundan emin olun. Yazım ve dilbilgisi kurallarına uyun. Baştan savma raporlar gelecekteki görevlerinizi olumsuz etkiler.

Gizli müşteri sertifikası alın. Ajanslar sertifikalı gizli müşterilere öncelik verirler.

Şansınızı arttırmak için farklı ajanslara kayıt olun.

 

İlginizi çekebilir

Para kazanma yolları

Ek iş yaparak para kazanmak

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir