Görme Engelliler İçin 3 Boyutlu Harita

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir üniversitede çalışan görselleştirme uzmanı, görme engelliler ya da görme sorunları olan insanlar için 3 boyutlu yazıcı ile basılan dokunsal harita üretti.

Görme problemi olan insanlara yönelik birçok icat ile karşılaşıyoruz. Bunlardan biri, İsrailli yüksek lisans öğrencisi tarafından geliştirilen ve 3 boyutlu fotoğraflar çekebilmeye yarayan kamera. Bu kamera sayesinde, görme engelliler dokunarak fotoğrafları görebiliyor. Bir diğeri ise, Polonyalı bir üniversite öğrencisi tarafından icat edilen navigasyon uygulaması. Bu uygulama, görme engellilere, kişiselleştirilmiş uyarılar göndermeye yarıyor. Şimdi ise, AMerika Birleşik Devletleri’ndeki Güney Florida Üniversitesi’nde görselleştirme uzmanı olan Howard Kaplan, görme engeli bulunan insanların farklı bölgelerde yönlerini bulmalarını kolaylaştırmak amacı ile, 3D yazıcı ile dokunsal harita basmayı başardı.

Üç boyutlu harita, kullanıcının parmaklarının ucu ile dokunarak, çevrelerini keşfetmelerine olanak sağlıyor. Kaplan haritasının yanında, 3 boyutlu kod sistemi de yarattı. Bu sistem ile duvarlar, geçitler, patikalar ve daha birçok şey etikenlendirilebiliyor. Kaplan ürününü, üniversitedeki görme engelliler ve görme bozukluğuna sahip insanlar ile test etti. Öğrenciler, taşınabilir harita ile kampüs içerisinde gezinerek kullandı. Daha büyük ebatlı haritalar ise, sınıfların dışarısına asılarak öğrencilerin yönlerini daha kolay bulması için hazırlandı.
Kaplan, halihazırda bulunabilen görme engelli haritalarını incelerken, bu haritaların basit ve dayanıksız olduğunu gördü. Kaplan’ın kendi haritası ise sert plastik malzeme ile üretildi. Bu haritalar istenildiğinde duvara asılabildiği gibi, yanınızda taşıyabileceğiniz kadar da küçük boyutlara sahip olabiliyor. Howard Kaplan bu dokunsal 3 boyutlu haritaların, 2019 yılı içerisinde herkes tarafından kullanılabilir hale gelmesini umuyor.

 

İlginizi çekebilir

Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran İnovasyonlar
3d Yazıcılarla İlgili İş Fikirleri
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir