Görme engellilerin hayatını kolaylaştıran mobil uygulama

Yeni çıkan bir mobil uygulama en ileri teknolojiyi,  uygun fiyata sunarak görme engellilerin objeleri tanımasına yardımcı oluyor.

Aipoly Vision, obje ve renk tanıma özelliği kullanarak görme engelli ve renk körü olan kişilerin çevrelerini anlamalarına yardımcı olan bir akıllı telefon uygulaması. Üstelik tamamen ücretsiz.

Kullanıcılar Aipoly Vision’un içindeki iki ana fonksiyon arasında tercih yapabiliyor: obje tanıma ve renk tanıma. Hangi modu kullanacağınıza karar verdikten sonra uygulamayı indirmiş olduğunuz mobil cihazı bir objeye doğru tutuyorsunuz ve ister objenin isminin tahmin edilmesini ister renginin tahmin edilmesini isteyerek veri alabiliyorsunuz.

Uygulamanın sahibi olan genç girişimci, başarılı uygulama hakkında şunları ifade ediyor:

”Aipoly yüzlerce objeyi hemen tanıyabilir ve bunun için bir eğitim süresi gerekmez. Bir saniyede 3 obje tanıyabilir.Üstelik uygulama için fotoğraf çekmeye gerek kalmadan sürekli olarak çevreyi algılar ve işlem yapar.”

Kullanıcılar, kendi tanımlarını yazarak uygulamaya yeni objeler de ekleyebiliyor. Ve geliştirici firma ileride yayınlacayağı güncellemeler ile uygulamayı sürekli olarak destekleyemeyi vadediyor. Ayrıca uygulama, ileride güncelleyeceği versiyonu ile bazı mizansenleri de algılayabilecek ( Daha karmaşık senaryolara adapte olabilecek. Sözgelimi sokak lambasının yanında köpek var vb.).

Aşağıdaki videoyu izleyerek yaratıcı mobil uygulama hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

Sonuç olarak, bir uygulama olarak baktığımızda Aipoly Vision harika bir iş başarıyor. Sizce engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak başka ne gibi uygulamar ve fikirler hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Engelliler İçin Yapılmış Projeler
Başarılı Mobil Uygulama Fikirleri
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir