Merdiven Çıkabilen Elektrikli Tekerlekli Sandalye

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Sanat Üniversitesi’nde okuyan beş yüksek lisans öğrencisi merdiven çıkabilen ve kendi kendini dengeleyebilen bir tekerlekli sandalye geliştirdi.

Scewo adındaki bu yeni nesil tekerlekli sandalye, lastik kayışlar üzerinde hareket ediyor, böylelikle döner merdivenlerden bile çıkabiliyor. Ayrıca kullanıcıları havaya kaldırıp daha iyi bir görüş açışı veriyor ve normalde uzanamayacakları cisimlere erişmelerini sağlıyor.

Projenin mimarlarından Bernhard Winter, başarılı inovasyon ürünü hakkında şöyle dedi: “Scewo size tamamen özgürlük sağladığı gibi adeta mevcut engelinizi de unutturuyor. “İç mekanlarda son derece kıvrak olan Scewo ile çok dar alanlarda bile hareket edip manevra yapabilirsiniz. Scewo, hayatınızdaki tüm engelleri kaldırarak hiç zorluk çekmeden otobüs ve tren gibi toplu taşıma araçlarını kullanmanızı sağlıyor. Artık gittiğiniz bir restoranın ya da ofisinizin önündeki birkaç basamaklı merdiven sizin için hiçbir sorun teşkil etmiyor.”

Tekerlekli sandalye, üç cayroskop sayesinde açısal hızı ölçüyor, bu şekilde otomatik olarak dengeyi sağlıyor. Bernhard Winter’a göre Scewo ile merdivenden çıkmak veya inmek neredeyse hiç çaba gerektirmeyen bir iş zira kullanıcı hızlanıp sonra ani fren yapsa bile oturduğu yerden fırlamıyor çünkü alet yatay kuvvetlerden yararlanmıyor.

“Tekerlekli sandalyenin hareketlerinin joystickle yönetilmesini sağlamak, denge konusunda bizi en çok zorlayan şeylerden biriydi. Bu bakımdan emsali bulunmayan Scewo, insanların vücutlarının üst kısmını kullanmadan yani kas gücünden yararlanmadan tekerlekli sandalyeyi rahatlıkla hareket ettirmelerini sağlıyor.”

Harika bir inovasyon örneği olan merdeven çıkabilen tekerlekli sandalye hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Şu anda ekibin elinde sadece bir tane prototip var. Ancak ekip, Patreon adlı platformda para toplayarak 2018 sonuna kadar bir ürünü piyasaya çıkarmayı amaçlıyor.

Winter bu konuda da şöyle diyor: “En büyük hayalimiz ürünümüzü piyasaya sürerek insanların bu yeni teknolojiden yararlanmalarını sağlamak ve hayatlarını kolaylaştırmak. Ama önümüzde uzun bir yol var. Hâlâ öğrenci olduğumuzdan ancak boş zamanlarımızda Scewo üzerine çalışmalar yapabiliyoruz.”

 

İlginizi çekebilir

Engelliler İçin Yapılmış Projeler
Kırsal alanlar için tasarlanmış tekerlekli sandalye: SafariSeat
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir