Görme Engelliler İçin Üretilen Mutfak Gereçleri

Görme engelli bireyler için üretilen yeni mutfak gereçleri, sensörler ve dokunsal uyarılar ile daha güvenli bir mutfak yaratıyor.

Bugüne kadar yemek pişirebilen çamaşır makinesinden çocuklara sağlıklı beslenmeyi öğreten uygulamaya kadar mutfak ile ilgili birçok farklı teknolojiye ve iş fikrine rastladık. Şimdi ise, görme engellilerin daha rahat ve güvenli bir şekilde yemek hazırlayabilmelerine imkan sağlamak için geliştirilen, yeni mutfak gereçleri ile karşı karşıyayız. Folks isimli bu fikir, görme engellilerin kendilerinden emin ve güvenle çalışmalarını sağlayacak. Singapur Üniversitesi’nden Kevin Chiam tarafından geliştirilen bu icat, prestijli James Dyson Ödüllerine de aday gösterildi. İcat koleksiyonunda beş parça bulunuyor. Bu parçalar; bıçak, kesme tahtası, çay kaşığı, ocak demiri ve tencere kapağı. Her bir ürün, kullanıcının dokunma ya da duyma gibi duyusal becerileri aracılığı ile çalışıyor.

Folks bıçağının çevresinde bulunan korumalar, kullanıcının parmaklarını yanlışlıkla kesmesini önlüyor. Bu sayede doğrama işlemi daha güvenli bir şekilde yapılabiliyor. Çıkarılabilen koruma, bu sayede kolayca temizleniyor. Kesme tahtasının yanında bulunan tepsi, hazırlanan malzemelerin dökülmeden istenilen yere aktarılmasını sağlıyor. Ocak demirinin çevresindeki taraçalı yapı ise, kullanıcıya ocağın yerini belirterek yanma riskini en aza indiriyor. Ocak demiri ayrıca tencere ya da tavanın yerine tam oturmasını sağlayarak dökülme riskini azaltıyor. Tencere kapağının üzerindeki belirgin püskürtme ağzı sayesinde, çıkan buhardan etkilenme tehlikesi ortadan kalkarken, Çay kaşığının üzerindeki şamandıra da, bardağa doldurulan içeceklerin taşmaması için önlem olarak kullanılıyor.

Bu ürünleri geliştiren Chiam, uzun süren gözlemler ve röportajlar yaparak ihtiyacı olan bilgileri elde etti. Bu araştırmalar Chiam’a ilk elden bilgi sağladığı gibi, çalışmalarının hangi noktalar üzerinde yoğunlaşması gerektiği fikrini de verdi.

 

İlginizi çekebilir

Engelliler İçin Projeler
Yeni İş Fikirleri
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir