Göz kırparak fotoğraf çekmeyi sağlayan kamera

Artık uyanık geçirdiğimiz her dakikaya belgelemeye yeltenirken, telefonumuzu çıkarana kadar önemli anların fotoğrafını zamanında çekebilme şansını kaybedebiliyoruz. Blincam isimli akıllı kamera, fotoğraf çekerken yaşanan o can sıkıcı zaman kaybını ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış. Kullanıcılar artık sadece göz kırparak istedikleri her saniye fotoğraf çekebilecek.

Blincam’i yaratan ve Tokyo’da faaliyet gösteren şirket bu kameranın, elleriniz dolu olduğu için veya akıllı telefonunuzun kamerası o esnada kullanıma hazır durumda olmadığı için kaçırdığınız anları fotoğraflayabilmeniz için tasarlandığını söylüyor.

Gözlüğe bağlanabilen dikdörtgen şeklindeki kamera seti bluetooth ile akıllı telefonlara bağlanabiliyor, bunun yanında fotoğrafları kendi microSD card hafızasına da kaydedebiliyor. Yaratıcılarının söylediğine göre, bu kameranın göz hareketlerine duyarlı sensörü belirgin ve kasıtlı yapılan bir göz kırpma hareketini saptayabiliyor ve doğal hareketlerden ayırabiliyor. Dakikada 15 ile 20 arasında göz kırptığımızı düşünürsek bu özellik sayesinde, telefonun bir sürü gereksiz fotoğrafla dolup taşmasının önüne geçildiğini söyleyebiliriz.

Kamera setinin içerisinde sabit bir pil bulunuyor ve MicroUSB kablo ile şarj edilebiliyor. İçinde bir pil, kamera ve bluetooth donanımı olmasına rağmen bu setin ağırlığı yalnızca 25 g. Bu kılıfsız bir GoPro Hero 4 kameranın ağırlığının neredeyse üçte birine denk. Üstelik gözlükler olmadan düşünürsek, bu ağırlık üçte birden de az.

Blincam için açılan Makuake kitle fonlaması sayfasına göre bu set, piyasaya sürülebilirse 19,800 Yen (189 dolar ) fiyatla satışa çıkacak. Bir aksilik çıkmazsa ürünlerin teslimine 2017 Ağustos’ta başlanacak. Yani bu tarihten itibaren etrafta gezinirken kahvelerine, çocuklarına ya da köpeklerine göz kırpan insanlar görmeye başlayacağız.

Göz kırparak fotoğraf çekme özelliğini ilk olarak Google Glass’ta görmüş olsak da bu kameranın her gözlükte kullanılmasının işlev ve pratiklik açısından çok daha üstün olduğunu söyleyebiliriz.

Aşağıda yer alan videoyu izleyerek başarılı inovasyon ürününün nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

İnovatif İş Fikirleri
Yakında Hayatımıza Girecek En İlginç İcatlar
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir