2016’da hayatımıza girecek en ilginç icatlar

Televizyon, telefon ve diğer birçok önemli icat dünyayı kasıp kavurmadan önce alay konusu olmuşlardı. Aşağıda yer alan tuhaf icatlar için de aynı şey geçerli olur mu bilmiyoruz. Sizler için geçtiğimiz yılın en ilginç icatlarını bir araya getirdik.

 

1- Hydro Hammock

2015-en-tuhaf-icatlar-1

Hamak ve jakuziyi tek bir portatif pakette birleştiren Hydro Hammock ( su hamağı ) bu senenin en iyi ( veya en kötü ) kamp aksesuarı olabilir.  Az karbonlu kumaştan üretilen ürün, iki yetişkin insan ve 50 galon sıcak su ( veya soğuk ) taşıma kapasitesine sahip. Herkes bu fikirden hoşlanmayabilir ancak biz bu fikri çok beğendik. Hydro Hammock, kitle fonlaması sitesi Kickstarter aracılığıyla başlattığı finansman kampanyasında büyük başarı yakaladı.

 

2- Protopiper

2015-en-tuhaf-icatlar-2

Protopiper isimli alet ev eşyalarının prototipini çıkarmaya yarıyor. Protopiper 3 boyutlu eskiz aleti ile gerçek boyutlu tel kafes modelleri yaratabiliyorsunuz ve bu modelleri menteşeler, mafsallar ve dingillerle tamamlayabiliyorsunuz. Aletin içinde yapışkan bant bulunuyor. Bu bant aletten çıkarken boru şeklini alıyor. Kesme mekanizmasıyla parçalara ayrılabiliyor ve birbirine yapıştırılabiliyor.

 

3- Pancake Bot

2015-en-tuhaf-icatlar-3

Daha önce 3D yazıcıları birçok alanda gördük: zırhlı gitarlar, çim biçme makineleri, süper arabalar, insansız hava uçağı, jet motorları, diş, saç, kaplumbağa burnu, titanyum göğüs kafesi, gergedan boynuzları ve pancakeler. Evet, pancakeler. Pancake Bot, yapısı düz olduğundan teknik olarak 3D yazıcı tanımına uymuyor ancak aynı süreci takip ediyor. Bilgisayarda tasarım yapıyorsunuz, tasarımı makineye gönderiyorsunuz, “başlat” a basıyorsunuz ve yaratıcılığınızın hayat bulmasını izliyorsunuz. En iyi tarafı da, pancakeleri kendiniz çevirmek zorunda olsanız bile tasarımınızı yiyebiliyorsunuz.

 

4- Smart Forgigs

2015-en-tuhaf-icatlar-4

Akıllı bir fikir ne zaman akıllı bir fikir olmaz? Bu cevap olabilir.  Türünün tek örneği Smart Forgigs’de beş tane güçlendirici, 16 tane hoparlör ve iki tane 11.8 derin bas hoparlör var. Sağır edici sesin maksimum randımanı 5,720 W ve 150 dB.

 

5- Evinizin pisuarı: Main Drain

2015-en-tuhaf-icatlar-5

Hiç şüphe yok ki pisuarların belli bir yeri var ve bu yer de genellikle bireysel kabinlere ayrılmış olan halk tuvaletleri. Evlerde pisuara ihtiyaç yoktur ancak bu durum Daniel Garvin’in var olan tuvalete eklenen tek kişilik pisuar Main Drain’i yaratmasını engellemedi.

 

6- Bond Robot

2015-en-tuhaf-icatlar-6

Daktilo ve ardından da bilgisayarın icat edilmesiyle el yazısı eskisi kadar kullanılmamaya başladı. Bond isimli robot, el yazınızın aynısını taklit ederek istediğiniz her şeyi hızlı bir biçimde yazmanızı sağlıyor. Aynı zamanda ünlü insanların el yazılarını da taklit edebiliyor ancak bu Bond’un “kişiselleştirilmiş” yazı karakteri üretme amacıyla ters düşüyor.

 

7- Elektrikli çekiç

2015-en-tuhaf-icatlar-7

Patrick Priebe’nin, Spider-Man ağ fırlatıcıdan orijinal Death Star’ın çalışan modeline kadar hayali olan her şeyi gerçeğe dönüştürme alışkanlığı var. Ve bu yıl da Homer Simpson’ın elektrikli çekicini gerçeğe dönüştürdü. Ancak ne yazık ki Homer’ın anime edilmiş gücüyle Priebe’nin elektrikli çekicinin gücü aynı değil. Elektrikli çekiç çalışmasına rağmen yeterli güçten yoksun. Bu nedenle sadece küçük çiviler ve yumuşak yüzeylerde işe yarıyor.

 

8- Fahz 3D vazo

2015-en-tuhaf-icatlar-8

Resme baktığınızda sadece bir vazo mu görüyorsunuz yoksa iki adet birbirine bakan insan silüeti mi? Gerdanınızı veya burnunuzu ön plana çıkaracağınız bir şey arıyorsanız fahz tam size göre. Fahz 3D vazo, Rubin vazosunun optik illüzyonunu kişiselleştiriyor. İş fikri insanlar tarafından çok beğenildi ve kitle fonlaması kampanyası hedefinin altı katına çıktı. Kampanyaya destek verenler profillerini vazo formunda görebilecekler.

 

9- Leafx Pro

2015-en-tuhaf-icatlar-9

Yağmurlu havada bisiklete binmek birçoğumuz için pek de iyi bir fikir olmasa bile Dryve ve Veltop gibi ürünler sayesinde bisikletçiler şiddetli yağmurdan korunabiliyorlar. Yağmurla birlikte rüzgar yoksa bu ürünleri rahatlıkla kullanabiliyorsunuz ancak tersi olursa bu ürünleri kullanamıyorsunuz.  Leafx Pro daha aerodinamik olan tasarımıyla sert rüzgarlara dayanabiliyor. Yağmurun yönü size doğru olmadığı sürece ıslanmıyorsunuz.

 

10- Flyte

2015-en-tuhaf-icatlar-10

Bir gün geriye dönüp bakacağız ve manyetik kaldırma olmadan insanlığın nasıl hayatta kaldığını sorgulayacağız. 500 km/h trenlerden, uçan kaykaylara ve Bluetooth hoparlörlere kadar bu teknoloji hızlı bir şekilde ilerliyor. Şimdi de ampuller bu tartışmaya katıldı. Flyte, manyetik kaldırma ve kablosuz şarjın birleştirildiği ahşap zemin üzerinde serbestçe havada duran bir lamba karpuzu. Kablosuz şarj olarak kullanılan bu ahşap zemin akıllı telefonları da kablosuz şarj edebiliyor.

Dikey pikap, lüks tank, yem balıklarını hareket ettiren alet, kaynamayan yumurta ve akıllı telefonla kontrol edilen beşik gibi mansiyon ödülünü hak eden icatları düşünecek olursak bu liste çok kapsamlı değil.

 

İlginizi çekebilir

Tesadüfen bulunan ve dünyayı değiştiren icatlar
Son yılların en ilginç icatları
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir