Güneş Enerjisi ile Çalışan Tuzlu Su Arıtma Cihazı

Tüm dünyadan dikkatleri üzerine toplamayı başarmış iş fikirlerini ve icatları sizler için araştırmaya devam ediyoruz.

Güneş enerjisini kullanarak tuzlu suyu içme suyuna dönüştürebilen bu yeni cihaz ile, denizde mahsur kalanların hayatları kurtarılabilir.
Düşük maliyetli deri kanseri tespit yöntemi ve çocuk ile birlikte büyüyen kıyafetler gibi icatların sahip olduğu James Dyson ödülünün yeni sahibi, Meksikalı tasarımcı Marco Antonio Barba Sanchez oldu. Sanchez geliştirdiği güneş enerjili su arıtma cihazı ile bu ödüle layık görüldü. Yaşadığı yerdeki balıkçıların, tekne kazaları sırasında kullanabilecekleri gerekli ekipmanları olmadığını fark eden tasarımcı, bu cihazı geliştirdi. Sanchez güneş enerjili damıtma ve filtreleme yöntemleri ile, önceki su arıtıcılardan çok daha verimli çalışan bu aleti tasarladı.

Bermuda isimli bu yeni arıtma cihazı iki katmanlı, şişirilebilir bir tank kullanıyor. Bunlar, yarı transparan dış katman ve plastik kaplı alüminyum iç katman. Tank şişirildiğinde, hava iki katman arasında kalıyor. Bir kapakçık ile kontrol edilebilen hava, iki katman arasında yüksek basınç oluşturuyor. Bu basınç damıtma için suyun daha hızlı buharlaşmasını sağlıyor. Bermuda ayrıca, daha sonra yapılacak olan arıtma için filtreye de sahip.

Sanchez tasarladığı ürünün, günde 2,1 ile 4,2 litre arasında içme suyu üretebileceğini tahmin ediyor. Su miktarı, ne kadar güneş enerjisi toplanabildiği ile bağlantılı. Elde edilen su uzun süreli kullanımlara uygun olmayan düzeyde sodyum içerse de, acil durumlar için uygun bir seçenek. Meksika hükümetinin projeye ilgi duyduğu belirtilirken Sanchez de devletten, projesini geliştirebilmesi için fon almayı başardı.

 

İlginizi çekebilir

Güneş Enerjisi Sektörü İş Fikirleri
Çevreci İş Fikri: Yağmur Suyunu İçme Suyuna Çevirme
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir