Çevreci İş Fikri: Yağmur Suyunu İçme Suyuna Çevirmek

Gün geçmiyor ki çevre dostu yeni bir iş fikri daha hayatımıza girmesin. Mühendisler, fırtına ve sağanak yağışlardan gelen suyu arıtmak için yeni bir yol geliştirdi.

Birçok kent, yılın belli zamanlarında su sıkıntısı çekmeye başladı. Bununla beraber yağmur sularının çoğu da, toprak tarafından emilip yeraltı sularına katılmak yerine sokaklardan akarak kanalizasyona karışıyor.Zararlı maddeler, böcek ilaçları, toksik metaller ve araba yağları da bu yağmur sularını kirleterek suyun arındırılmasını daha da zorlaştırıyor. UC Berkeley’deki araştırmacılar, bu durum üzerinde kafa yorarak suyu kirleten maddeleri ayrıştırmanın yolunu buldu.

Araştırmacılar tarafından geliştirilen mineral kaplı kum, organik kirleticilerin yok edilmesi için kullanılabiliyor. Bu özel kumu yaratabilmek için mühendisler, bildiğimiz kum ile magnezyum oksit kullandılar. Magnezyum oksitin zararlı organik maddelerle bağ kurabilen yapısı sayesinde, bu kirleticiler daha küçük moleküllere parçalanıyor ve daha az toksik, daha fazla geri dönüştürülebilir bir yapıya kavuşuyor. Ayrıca magnezyum oksit kaplı kum güvenli ve çevreye dost bir madde.

Mineral kaplı kum bir süre sonra özelliğini kaybetse de, araştırma ekibi düşk yoğunluklu klor banyosu ile bu özel kumun tekrar eski haline getirilebildiğini keşfetti. Projede görev yapan mühendislik öğrencisi Joseph Charbonnet, magnezyum oksit kaplı kumdan geçerek arındırılmış suyun, yeraltı kaynağına karıştırılarak saklanabileceğini ve ihtiyaç duyulduğunda da kullanılabileceğini belirtiyor. Projenin bir sonraki aşaması ise saha testi. Ekip, geliştirdikleri yöntemi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Sonoma kentinde deneyecek. Mineral kaplı kum ile bölgede bulunan bir dereden, yağmur suyu alınarak, yöntem test edilecek.

Suyu korumak ve geri dönüşümünü sağlamak adına yeni yollar bulunması git gide daha önemli hale geliyor. Her geçen gün bu alanda birçok çalışma karşımıza çıkıyor. Sizce bununla ilgili daha başka ne gibi iş fikirleri hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Çevreci İş Fikirleri
Geleceğin En İyi İş Fikirleri
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir