Kirli Suyu Dakikaları İçinde Tamamen Temizleyen Alet

Osaka merkezli Poly Glu International adındaki şirket, loto çekilişlerinde kullanılan çarklara benzer basit bir makine üretti. Eco Polyglu adındaki bu oldukça kolay taşınılabilen arıtma sistemi ile artık saniyeler içerisinde temiz su elde etmek mümkün. Sistem, temiz içme suyuna erişimi olmayan kişiler için tasarlandı.

Sistemin çalışma prensibi oldukça basit: temizlenmesi gereken kirli suyu 10 litre kapasiteli tanka doldurun. Sonra bir paket poliglütamik asit ekleyin, filtre takın ve bir dakika boyunca kolu çevirin. İşte hepsi bu kadar! İçme suyunuz anında hazır. Üstelik sistemi tekrar kullanmak için yapmanız gereken tek şey filtreyi değiştirmek. Ayrıca sistemin su deposunu kolayca söküp kova gibi taşıyabiliyorsunuz.

Kirli sıvıyı adeta kristal berraklığında suya çeviren bu muhteşem inovasyon ürününün nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz:

Şirket yetkilileri sistemin kimyasal işleyişini ise şöyle açıklıyor: ” Poligluminatik asit, fermente edilmiş soya fasulyesinden yapılan geleneksel bir Japon yemeğinde bulunan bir amino asit çeşidi. Yemeğe yapışkan bir doku veren bu amino asit, sudaki kirli partiküllere karışıyor ve deponun döndürülmesi ile havalandırma sağlanıyor, böylelikle de asidin etkisi artıyor. Bu da asidin kolon bakterileri ve ağır metaller gibi toksik maddeleri ayrıştırıp ortadan kaldırmasını iyice kolaylaştırıyor. ”

Sistemi çalıştırmak için basit bir kas hareketi yeterli. Elektriğe ihtiyaç duymaması ürünü, felaket bölgelerinde veya güvenilir enerji kaynaklarından yoksun bölgelerde yaşayanlar için oldukça uygun yapıyor. Buna ek olarak üretim maliyetleri nispeten düşük tutulan Eco-Polyglu, daha önce gördüğümüz taşınabilir su filtrasyon sistemlerine nazaran çok daha uygun bir alternatif.

Şirket yetkililerinden biri, bu ürünü geliştirmelerinin asıl nedenini şöyle ifade ediyor: “ Gelişmekte olan ülkelerdeki hane halklarının basit, ucuz su arıtıcılarına erişebilmelerini istedik. Yegâne dileğimiz, dünyanın dört bir yanındaki insanların kaynatılmamış suyu güvenli bir şekilde içebilmesini sağlamak. ”

Yoksul ülkelerde, kirli sudan kaynaklanan sağlık problemleri oldukça ciddi bir durum teşkil ediyor. Poly Glu International da bu sorunları kökten çözmeye adeta ant içti. Şirketin Eco-Polyglu’yu geliştirmek için bu denli çok çaba sarf etmesinin bir nedeni de elektrik enerjisine hiç ihtiyaç duymaması.

Ama ne yazık ki sistem her türlü kirli suyu arındıramıyor. Şirket temsilcilerinden biri, sistemin yağmur suyu için uygun olduğunu, banyo ve havuzlarda biriken sular için kullanılabileceğini, aynı zamanda göl ve nehir suyunun da arıtılabileceğini belirtti. Fakat sistem, evsel atık  veya zararlı maddeler içeren suları arıtmak için gerekli donanıma maalesef sahip değil.

İlerleyen günlerde sistemi pazara nasıl sürmeyi planladığı sorulduğunda ise şirket, hedef kitlenin zor durumdaki toplumlar olacağını belirtti. Eco-Polyglu, Japonya’da su kaynaklarının tahrip olması durumunda ve afet zamanlarında kullanılmak üzere acil durum kitlerinde satışa sunulacak.

Eco-Polyglu, şu anda Amazon Japonya’da 12.800 Japon Yeni (145 ABD Doları) olarak satışta. İçinde 50 adet filtre bulunan paket 2.200 Japon Yeni (25 ABD Doları) iken 100 paket poligluminatik asit ise 4.500 Japon Yeni (51 ABD Doları) tutarında.

 

İlginizi çekebilir

Çevresel Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İnovasyon Projeleri
Geleceğin En İyi İş Fikirleri
girişimciler

Yazar : girişimciler

Ankara Üniversitesi "Maliye" bölümünden mezun oldu ve Quenn Mary Üniversitesinde Ekonomi masterı yaptı. Topluma ve insana değer katan birçok projede çalıştıktan sonra TBMM'de ekonomist ve danışman olarak görev yapmaya başladı.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir