Havayı Suya Dönüştürmenin Yolu

Yeni bir yoğunlaşma sistemi, tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından içme suyu elde etmeyi mümkün kılıyor.

Bugüne dek toplum yararına birçok inovasyonla karşılaştık. Evsizlerin başını sokmaları için bir yuva bulmaktan plastik atıkları azaltmak için atılan adımlara kadar bu konuda birçok örnek verilebilir. Bu çözüm önerilerinin çoğu, risk grubundaki insanlar için düşünülen yenilikler.

Günümüzde ise hızla büyüyen en önemli sorun ise, temiz suya ulaşamamak. Gelişmiş ülkelerde dahi karşılaşılan bu problem, su kaynaklarında bulunan kirleticilerin önüne geçmeyi başaramamızdan kaynaklanıyor. Aşağıda bahsedeceğimiz inovatif sistem sayesinde ise, gelecekte yaşama olasılığımızın yüksek olduğu su sıkıntısının önüne geçebiliriz.

Mimar David Hertz liderliğindeki The Skysource ve Skywater işbirliği, havadan içme suyu elde etmeyi sağlayan bir sistem geliştirdi. Amerika Birleşik Devletleri menşeili WEDEW adlı bu sistem, sıcak ve soğuk havayı bir araya getirerek yoğunlaşma yaratıyor. Bu yöntem ile günde 2 bin litre içme suyu elde edilebiliyor. Elde edilen su daha sonra depolanarak, taşımaya hazır hale getiriliyor.

WEDEW görevini yerine getirirken sadece yenilenebilir enerji kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda karbon negatif bir sistem olarak da dikkat çekiyor. Bunun anlamı da, sistem kullandığından daha fazla enerji üretiyor. Elde edilen fazla enerjinin de, sistemi kullanan toplumun yararı için değerlendirilebileceği düşünülüyor. Tasarımcılar, WEDEW’in her iklim şartında da çalışabileceğini belirtiyor.

Başarılı ve çevre dostu sistem, “Water Abubdance XPRIZE” tasarım ödülüne layık görüldü. Organizasyon, halihazırda enerji tüketerek su üreten sistemleri, çevreye dost yenilikler ile değiştirmeyi amaçlıyor. Bu amaç karşısında da, Hertz ve ekibi mükemmel cevabı bulmuş olabilirler.

 

İlginizi çekebilir

İçme Suyu Elde Etmeyi Sağlayan İnovasyonlar
Yenilenebilir Enerji Alanındaki İş Fikirleri
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir