Hamile Yolcular Trene Bindiğinde Sinyal Veren Düğmeler

Güney Kore’nin Pembe Işık kampanyası, anne adayları trene bindiğinde yer istemelerine gerek kalmaması için oturma alanlarında bir düğme aracılığıyla sinyal veren bir projeye imza attı.

Hamile kadınlar için yenilikçi teknolojiler görmeyeli epey bir süre olmuştu. Kadınların gebelikleri sırasında ve sonrasında kullanabilecekleri ayarlanabilir kot pantolonları ve hamileliğin fiziksel etkilerini minimuma indiren sabah bulantısı için çantaları daha önce görmüştük. Güney Kore’nin Busan şehrindeki Pembe Işık kampanyasıyla yeni bir teknoloji toplu taşıma nezaketine katkıda bulunarak hamile kadınların oturacak yer bulmalarına yardımcı oluyor.

hamile-yolcular

Pembe ışıkların monte edildiği düğmeler, trene hamile bir kadın bindiğinde yanmaya başlıyor. Kampanya gebe kadınların birilerinden yer istemesine gerek kalmadan fark edilmelerini sağlıyor. Kadınlar ayrıca yer rica ettiklerinde de artık “Hiç hamile görünmüyorsun” gibi utanç verici yanıtlardan da kaçınmış olacaklar.

Düğmeler, Bluetooth aracılığıyla anne adaylarının taşıdıkları sensörlerle iletişim kuruyor. Kadınlar bu sensörlerden edinebilmek için şehrin toplu taşıma birimine gebe olduklarına dair bir başvuru yapmak zorundalar. Rozet biçimindeki sensörlerin altı aylık pil ömürleri bulunuyor. Busan şehri Güney Kore’nin en büyük ikinci şehri ve Pembe Işık kampanyası Busan-Gimhae arasındaki hafif raylı ulaşım sistemlerinde kullanılıyor. Ulaşım ve şehir planlama yetkilileri, bu kampanyayı şehrin tüm taşıma sistemlerine entegre etmeyi planlıyorlar.

hamile-yolcu

Bunun gibi sosyal girişimcilik projeleri, kronik veya fark edilmesi zor olan hastalıklara sahip insanlara yardımcı olmak için de kullanılabilir mi?

 

İlginizi çekebilir

İlham Veren Yaratıcı Girişimler
Heyecan Verici Girişimcilik Projeleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir