Tokyo’da taksi şoförleri, doğuma yetiştirmeye çalıştıkları kadınlar için ebelik hizmeti veriyor!

hamileler için taksi

Tokyo’nun kuzeyinde bulunan, Iwate semtinde hizmet veren taksi firması Furusato Kotsu, doğumu başlamış kadınlar için Sankyu adında, ebelik hizmeti veren bir ekip kurdu.

Japonya’da gebe kadınlar için özel taksi hizmeti, gitgide büyüyen bir trend. 2012 yılında başlayan uygulama ile taksilerde ebelik hizmeti veriliyor. Sankyu’da çalışan şoförler, anne adaylarının hastane yolculuğu boyunca rahat etmesi için ebelerden öğrendikleri metotları uyguluyorlar. Hastaneye gidene kadar doğumun başlaması ihtimaline karşı araçlarda; havlu, su geçirmez örtüler vb. eşyalar bulunuyor. Yerel Hükümetler, ambulansların üzerinden büyük bir mali yük alması ve hizmetin gitgide popüler bir hale gelmesi nedeniyle bu sektörün genişlemeye devam ettiğine dikkat çekiyor.

Eskiden hamile kadınlar doğuma yakın evden çıkmazlardı. Oysa günümüzde, anne adayları için çok sayıda özel destek sistemi var. Bunlardan çoğu, ulaşımı daha konforlu ve daha kolay hale getirmek üzerine odaklanmış. İngiltere’de yeni bir akıllı telefon uygulaması, Bluetooth yardımıyla, otobüslerde yaşlı ve gebeler için yer istiyor. Güney Kore’de hayata geçirilen bir proje sayesinde hamileler,yanlarında taşıdıkları butonlar ile toplu ulaşım araçlarına bindiklerinde araçlarda bulunan pembe düğmeler otomatik olarak yanmaya başlıyor.

Hamilelerin toplu taşıma araçlarından kolay ve rahat bir şekilde yararlanabilmesi için sizce daha başka ne gibi fikirler ve hizmetler hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Hamilelere Yönelik Projeler
Başarılı Sosyal Girişimcilik Projeleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir