Akıllı Bileklik Babalara Anne Karnındaki Çocuğun Hareketlerini Hissettiriyor

Baba adaylarının, gebelik sürecine daha çok dahil olmasını sağlamak için Danimarkalı bir teknoloji şirketi, gerçek zamanlı olarak henüz doğmamış çocuklarının hareketlerini ve tekmelerini hissetmelerini sağlayan akıllı bir bileklik geliştirdi.

Fibo, giyilebilir teknolojideki en yeni buluş. Fitness izleyici ile akıllı saat karışımına benzemesine rağmen, tamamen farklı bir amaca sahip. Annenin beline takılan bir bebek tekmeleme izleme cihazı ile eşleşen Fibo, fetüs oluştuktan sonra onun hareketlerini birebir taklit edebiliyor. Bileklik, birçok bildirim yapan cihazın gerçekçi olmayan titreşimler sağlamak için kullandığı keskin maddeler yerine doğal davranışları taklit edebilmek için kendi etrafında dönen boncuklara sahiptir.

Fibo’un arkasındaki şirket olan First Bond Wearables şirketinden Sandra Pétursdóttir bir gazeteye şunları aktardı, “Görüştüğümüz birçok baba, bebeklerinin kalp atışlarını ilk kez duyduklarında dünyaya bir canlı getirdiklerinin farkına varıyor. Bu hissin daha uzun sürmesini istedik.”

“Annenin bedeninde değişiklik olmaya ve belinin içinde yeni bir hayat oluşmaya başladığında babalar biraz dışlanmış hissediyorlar” diye ekliyor Pétursdóttir. Bu yüzden şirket, babaları bu sürece daha çok dahil edecek bir giyilebilir teknoloji geliştirmeye karar vermiş. Evet babalar bu konuda çok şanssızlar. Anneler bir canlının gelişip büyümesiyle ilgili o “harika” doğum sürecini anlık olarak birebir yaşıyorlar. Erkekler ise bu süreçte tamamen göz ardı ediliyor.

Pétursdóttir, ürünleri için şunları söylüyor: “Fibo ile babaların da gebelik deneyimi yaşamasını istedik. Bilekliğin içindeki boncuklar dönmeye başladığında, ellerini annenin beline koymadan bebeğin tekmelediğini veya hareket ettiğini bilebiliyorlar. Bu sayede bunu gittiği her yerde hissedebiliyorlar.” Paylaşım, anında gerçekleşiyor ve nerede olurlarsa olsunlar hareketleri eş zamanlı olarak hissedebiliyorlar.

First Bond Wearables firması geçen hafta buluşlarını Polar Bear Pitching yarışmasında tanıttı ve 2018 yılında piyasaya sürmeyi umut ediyorlar. Henüz herhangi bir fiyat açıklanmadı ancak Sandra Pétursdóttir kiralayabilecekleri bir model sunabilecekleri hakkında bazı ipuçları da verdi. Cihaza belirli bir miktarda para vermek istemeyen insanlar, cihazın kullanılabileceği dönem olan gebeliğin son üç ayı için cihazı kiralayabilecek.

Daha önce Huggies tarafından baba olacaklar için geliştirilen hamilelik kemerinden bahsetmiştik. Aşağıdaki videoyu izleyerek bu kemerin nasıl kullanıldığını görebilirsiniz:

Sizce babaların, anne karnındaki çocuklarıyla daha sıkı bağ kurmalarına yönelik başka ne gibi inovatif iş fikirleri ve ürünler geliştirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Giyilebilir Teknoloji Sektörü İş Fikirleri
Erkeklere Özel Geliştirilen Ürünler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir