Toplu taşımada hamileler bir mobil uygulamayla yer isteyebiliyor!

Geçtiğimiz sene Kore’de hamileler, yaşlılar ve engelliler için ayrılan koltuklara oturan sıradan yolcuları uyarmaya yarayan bir mobil uygulama üretilmişti. İngiltere’de de buna benzer bir uygulama geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü. Pazartesi günü tanıtımı yapılan bu uygulama, hamile kadınların toplu taşımada boş koltuk bulmasına yardımcı oluyor.

Babee on Board  isimli uygulamanın içinde iki fonksiyon bulunuyor: ”Yer isteme” ve ”Yer Verme”. ”Yer isteme” özelliğinde bu uygulamayı kullanan ve ”Yer Verme” fonksiyonu aktif olan kişilere, oturmaya ihtiyacı olan bir yolcu olduğuna dair bildirim gönderen bir uyarı düğmesi var. ”Yer isteme” özelliği, ayrıca indirilmesi gereken bir özellik ve 3.99 dolar ücret karşılığı aktif edilen bir fonksiyon, ancak bundan elde edilen tüm gelir çocuklar için kurulmuş hayır kurumlarına bağışlanıyor. Uygulamayı geliştirenler, şakacılar veya kötü niyetli kişiler tarafından istismar edilmeyi önlemek amacıyla uygulamanın ücretli olduğunu açıkça belirtiyor.

Uygulamanın arkasındaki İngiliz inovasyon ve danışmanlık şirket 10X’in Genel Müdürü Hew Leith: “ Aslında bu uygulamayı ücretsiz olarak kullanıma sunmayı tercih ederdik, fakat internette trollük yapan rahatsız edici kişilerin uygulamayı indirmemesi için bir bariyer gerekiyordu.” şeklinde açıklama yapıyor. ”Yer Verme” özelliği ücretsiz ve bir kez indirildildikten sonra tekrar açmak gerekmiyor. Ayrıca pil kullanımı %1’den daha az. Uygulamanın bu iki özelliği birbiriyle Bluetooth aracılığıyla iletişim kuruyor ve arkaplanda dahi olsa aktif kalıyor.

Başarılı sosyal girişimcilik projesi hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

10X şimdi ise, ”Yer verme” özelliğini ayrıca indirmeye gerek kalmadan kullanılabilmesi için Babee on Board uygulaması ile üçüncü parti uygulamaları entegre etmeyi istiyor. Sizce bu yenilik, yaşlılara yardımcı olmak için de kullanılabilir mi?

İnternet sitesi: www.babeeonboard.com

İletişim: www.facebook.com/babeeonboard

 

İlginizi çekebilir

Sosyal Girişimcilik Projeleri
Hamile Yolcular Trene Bindiğinde Sinyal Veren Düğmeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir