Harekete geçmeden önce girişimci DNA’nızı anlayın

Bir melek yatırımcı olarak hemen hemen her gün yeni bir ürünü veya internet sitesini gözden geçirmem ve olası başarıya ilişkin geri bildirimde bulunmam için talepler alıyorum. Ancak kişisel potansiyelini değerlendirmemi isteyen bir girişimci ile henüz karşılaşmadım ki yatırımcıların birçoğu üründen çok kişiye yatırım yapar. Çünkü işletmeleri başarılı bir şekilde yöneten insanlardır.

Yani girişimci olmak isteyen her insanın hayatını ortaya koyacağı bir projeye başlamadan ve ortaklar, yatırımcılar, ekip üyeleri ve müşteriler de dahil bütün bileşenlerle etkili iletişim kurmadan önce kendi DNA’sını anlaması gerekir.

Girişimcilerin uyumunu veya DNA’sını inceleyen yeni bir metodoloji ilgi görmeye başladı. Aşağıdaki 4 türe göre siz de kendi DNA’nızı belirleyebilirsiniz:

 

1 – Yapıcı

Yapıcılar bir işi sıfırdan kurma konusunda uzmandırlar. Bu tür insanlar mükemmel satranç oyuncularıdır ve her zaman iki veya üç adım sonrasını önceden görürler. Genellikle kararlı, odaklı, havalı, merhametsiz ve çıkarcı olarak tanımlanırlar. Genellikle kazanırlar ancak istedikleri mutluluğa ve zevke her zaman ulaşamazlar.

 

2 – Fırsatçı

Fırsatçılar hayalperesttir. Büyük paralar kazanmak için doğru zamanda doğru yerde olmak gerekir.  İnternet üzerindeki kısa yoldan hızlı para kazanma vaatlerine daha önceden atladıysanız, bu sizin fırsatçı yönünüzü gösterir. Fırsatçı girişimciler büyük hayaller kurarlar, büyük yürürler ve genellikle büyük paralar kazanırlar.

 

3 – Uzman

Uzman girişimciler bir sektöre girerler ve ömür boyu bu sektörde kalırlar. Uzmanlıkları sağlam olsa bile, rakiplerin yer aldığı kalabalık pazar ortamında ayakta kalmakta zorlanırlar. Mali müşavirleri veya avukatları gözünüzde canlandırın.

 

4 – Yenilikçi

Yenilikçi girişimcileri genellikle laboratuarda icadı, yöntemi, konsepti, sistemi veya ürünü üzerinde çalışırken bulursunuz.  Yenilikçiler için zor olan şey hem işletme gerçeklerine hem de ürün olasılıklarına odaklanmak zorunda olmalarıdır. Bu girişimcilerin ekibinde bir yapıcı olursa sınır tanımazlar ve her yatırımcı bu sürece dahil olmak ister.

Yatırımcılar işletmelerin fikirden çok uygulama ile başarılı olacağı prensibine inanırlar. Hala şahsi münasebetlerin ve etkili ekiplerin yerini tutacak bir şey yok. İşte bu nedenle melek yatırımcıların birçoğu sadece bölgesel yatırımlar yapıyorlar çünkü kurucuyu ve ekibini kişisel olarak denetleyebiliyorlar.

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız kendi türünüzü anlamalı ve planınızı türünüze uygun hale getirmelisiniz. Bu süreci kendiniz yönetebileceğiniz gibi isterseniz güçlü yönlerinizin neler olduğunu size söyleyecek bir akıl hocasıyla da çalışabilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir