Mutlu değilseniz şikayet etmeyi bırakın ve harekete geçin!

Sosyal medya “pazartesilerden nefret ediyorum” diye yorum yazan insanlarla doludur.

Mutlu olmak isteyen insanlar istedikleri mutluluk seviyesine ulaşabilmek için fedakarlıklar yaparlar ve çok çalışırlar.

Yapmanız gereken istediğiniz şeyi tanımlamak, ona ulaşmak için plan yapmak ve daha sonra bu hedefe ulaşana kadar çok çalışmaktır. Bunun şansla bir alakası yoktur.

” Şansa inanırım ama çalıştıkça daha fazla şansım oluyor. “– Thomas Jefferson

Mutsuzsanız, iki seçeneğiniz vardır: Birincisi, bu durumdan dolayı şikayet eder ve mucizevi bir şekilde değişmesini beklersiniz. İkincisi, bu durumu değiştirmek için çaba gösterirsiniz. İkincisini yapabilmek için aşağıda yer alan mutlu olmanıza yardımcı olacak dört adımlık planı uygulamanız gerekir. Unutmayın, hayat mutluluğu ertelemek için çok kısa.

 

1 – Neden mutsuz olduğunuza karar verin

Sevmediğiniz bir işte ve etrafınızda olmalarından hoşlanmadığınız insanlarla çalışıyor olabilirsiniz veya çalıştığınızın karşılığını alamıyor olabilirsiniz. Mutsuzluğunuzun nedeni işle alakalı da olmayabilir. İlişkiniz yeni bitmiş olabilir veya sağlıksız bir ilişkiniz olabilir. Kısacası mutsuzluğunuzun kaynağı yüzlerce farklı sebep olabilir ve bu sebepleri tanımlamak size düşüyor. Sizi mutsuz eden sebepler ne olursa olsun, problemi net bir şekilde tanımlamadığınız sürece gerçek mutluluğu asla bulamazsınız.

 

2 – Tutumunuzu değiştirin

Yukarıda da bahsettiğimiz “pazartesilerden nefret ediyorum” durum güncellemelerini düzenli olarak görürüz. Kafanızı sürekli olarak negatif görünümlerle doldurursanız, nasıl mutlu olabilirsiniz ki?

Negatif düşünceler olumsuzluklara ve mutsuzluğa neden olurken, pozitif düşünceler olumluluğa ve mutluluğa neden olur. Hepimiz kendi mutluluğumuzdan sorumluyuz. Mutlu olmanın tek yolu tutumunuzu değiştirmek ve bütün kontrolün sizde olduğunu ve durumunuzu değiştirebilecek kabiliyete sahip olduğunuzu anlamaktır.

 

3 – Mutluluğa ulaşmak için plan yapın

Neden mutsuz olduğunuzu bildiğiniz ve tutumunuzu değiştirdiğiniz zaman mutluluğa ulaşmak için plan yapabilirsiniz. Birçok insan bu noktada mental bariyere çarpar ve kendi kendinden şüphe etme devreye girer:

“Daha iyi bir iş bulamam”

“Başka birini bulamam”

“Kendi işimi kurmak için çok yaşlıyım”

Mutlu olmak konusunda ciddiyseniz bütün şüpheleri aklınızdan çıkarmanız ve mutlu olmak için bir plan yapmanız gerekir. Nihai hedefinizin ne olduğuna karar verin ve buna ulaşmak için gerekli olan adımları belirleyin.

 

4 – Harekete geçin ve arkanıza bakmayın

Planınızı ana hatlarıyla belirledikten sonra harekete geçin ve asla arkanıza bakmayın. Harekete geçmek sonuçları garantilemez. Mutluluğa giden yolda hatalar, reddedilmeler ve hayal kırıklıkları olacaktır. Ancak harekete geçmezseniz de durumunuzu asla değiştiremez ve mutsuz olmaya devam edersiniz.

Mutluluk bir gece de yakalanmaz. Ne kadar zor olursa olsun, ilerlemeye devam etmek zorundasınız.

Karamsar biri her fırsatta bir zorluk görür, iyimser biri her zorlukta bir fırsat görür. — Winston Churchill

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir