Harley Davidson Nasıl Kuruldu?

İster sıkı bir Harley Davidson sürücüsü olun, ister motosiklet ve otomobillere ilgi duyun… Harley-Davidson kadar ikonlaşmış çok az firma görürsünüz.

Peki 116 yıllık bir geçmişe sahip olan Harley Davidson’un kurucuları kimdi?

Muhtemelen soyisimleri Harley ve Davidson olan iki arkadaşın kurucu olduüğunu düşünüyorsunuz. Bu pek de yanlış bir tahmin değil.

Harley-Davidson; William Harley ile Davidson biraderler (Arthur, William, Walter) tarafından kuruldu.

 

Harley-Davidson Kuruluş Hikayesi

Firmanın kuruluşu 1800’lerin sonlarına dayanıyor. Wisconsin eyaletinin Milwaukee kentinde Harley ve Davidson ailelerinin iki evinde kuruluyor. William Harley  ve Arthur Davidson arasında bir yaş var ve bu ikili aynı mahallede yaşıyordu. Yani Harley Davidson, çocukluk arkadaşlığından doğan bir efsane.

O bölgenin çocukları gibi iki arkadaş da bisiklet sürmeyi çok seviyordu. Hatta William, 15 yaşındayken Milwaukee kentinde bir bisiklet fabrikasında işe bile girmişti. Bu işin Harley Davidson markasının tohumlarını atacağından haberi yoktu o zamanlar…

1900’lü yıllara geçildiğinde William, bisiklet firmasında yükseldi, teknik ressam olarak tecrübe kazandı ve Barth firmasına geçti. Yeni işinde o dönem çok kullanılan ve çoğu firma tarafından kopyalanan Fransız Dion-Bouton motorunu baz alarak ilk içten yanmalı motoru tasarladı. Yine aynı şirkette kendi gibi teknik ressam olarak çalışan arkadaşı Arthur Davidson’un yardımıyla boş zamanlarında yeni bir motor tasarlamaya başladı. Bu iş için ikisinin de ortak arkadaşı olan kişinin babasının torna tezhahından yararlanıldı.

Bu çalışmadan bir sonuç çıkmadı. Ancak William desinatör olarak becerilerini ikinci bir prototip tasarlamaya yöneltti. Motosiklet üretmek için öncelikle sıkı bir teknisyene ihtiyaç olduğunun fark edilmesi üzerine Arthur’un abisi Walter da işin içine dahil oldu. Walter deneyimli bir teknisyendi ve o  dönemler başka bir eyalette (Kansas) demiryolu firmasında çalışıyordu.

Harley-Davidson arşivlerine göre Arthur ve William, Walter’a bir mektup yazdı. Motosikletin tamamlandığını, ilk deneme sürüşünü Walter’ın yapmasını istediklerini söylediler. Walter zarfı yuttu ancak Milwaukee’ye geldiğinde ortada bitmiş bir motor göremedi. Ancak ikilinin fikri, Walter’ın aklına yattı ve Milwaukee’de kalarak onlara yardım etmeye karar verdi.

Aynı yıl William, Wisconsin Üniversitesi’nde makine mühendisliği bölümüne başladı. Yine aynı dönemde William Davidson da bu motosiklet üretimine dahil oldu ve 4 kişi birlikte  çalışmaya başladı. William da teknisyendi ve o da bir demiryolu şirketinde çalışıyordu. Onun becerileri de yine grubun ilk motosikletini üretmesinde büyük bir pay sahibi oldu.

“Rüya ekip” hep birlikte Davidson ailesinin bahçesindeki ahşap bir kulübede çalışmaya başladı.

1900’lü yılların başında tüm motosikletler temel olarak motor takılmış bisikletten ibaretti. Harley Davidson’un yakında rakibi olacak Indian Motocycle bile bisiklet çerçevesinin altına motor takıyordu. William bu durumu fark etti ve diğer bir motosiklet firması olan Merkel’in tasarımlarını yakından inceledi. Merkel’in şasisinden esinlerek tasarladığı ilk Harley Davidson prototipi tek silindirli ve 440cc gücündeydi.

 

İlk Harley-Davidson “Part-Time” Üretiliyor

William mühendislik okumak için üniversitedeyken diğer kişiler de tam zamanlı olarak çalışıyordu.Bu nedenle motosikletin üretimi oldukça yavaş ilerliyordu. İkinci prototipin tamamlaması da 1904 yılında oldu. Bugün hala Harley Davidson müzesinde sergilenen bu modelin adı Harley-Davidson Serial 1. Ayrıca bu motosiklet, bir motosiklet yarışına katılan ilk HD motosiklet olma özelliği taşıyor. Fakat bu yarışta HD, Mitchell marka bir motosiklete mağlup oldu.

1907 yılında Harley Davidson resmi bir şirket statüsü kazandı ve şirketin başına Walter Davidson geçti. Arthur Davidson satışlardan, William Davidson ise üretimden sorumlu oldu. O sıralarda mühendislik eğitimini tamamlayan William Harley ise şirketin baş mühendisi oldu doğal olarak. Dört sağlam ve azimli kişi tarafından yönetilen şirket kurulduğu yıl tam 150 motosiklet üretti.

 

Neden Davidson-Harley Değil?

Peki şirkette 3 Davidson ve 1 Harley varken şirketin adı neden Harley-Davidson oldu?

Esasında motosiklet (ya da motorlu bisiklet) üretme fikri ilk olarak William Harley’den çıktı. Bu nedenle onun soyadının da şirket adında olması (hatta başta olması) Davidson biraderler tarafından da uygun bulundu.

Harley Davidson’un bu kadar başarılı olmasının en büyük nedenlerinden biri 4 kurucunun da motosiklet aşığı olmasıdır diyebiliriz. Yarış, gezi, üretim… Bu 4 kişinin hayatında motosiklet başroldeydi. 4 kişi de vefat  edene kadar Harley-Davidson’da çalışmaya devam etti. Bu dörtlüden 1950’de en son ölen kişi ise Arthur Davidson oldu.

 

Harley Davidson Kitlesi Nasıl Oluştu?

Şimdi de Harley-Davidson kitlesinin nasıl oluştuğuna bakalım. Sizin de bildiğiniz gibi Harley-Davidson bir motosiklet markasından ziyade bir yaşam tarzını ifade eder.

Harley Davidson markası yıllar boyu büyümesini sürdürürken aynı zamanda bir kişilik ve kimlik de oluşturdu. İnsanlar ve bilhassa Harley kullanıcıları, markanın logosunu özgürlük ve güç ile özdeşleştirdi. Şirket de bu fikri benimsedi ancak bazı sokak çeteleri bu durumu suistimal etti. Yani ABD’deki motosikletli sokak çeteleri de Harley-Davidson kullanıyordu ve bu nedenle markanın kimliği bir miktar lekelendi diyebiliriz.

Zaman geçtikçe dünyanın en popüler motosiklet firması olan Harley, yeni müşteri edinmekte zorlanmaya başladı. Bu yüzden de hedef müşteri kitlesini değiştirmeye, toplumun daha geniş kesmine hitap etmeye yönelik hamleler yaptı. Yani Harley-Davidson imajındaki “asilik” onu özgün kılıyordu ancak bir noktada kısıtlıyordu.

Bugün Harley-Davidson kadınların ve gençlerin de bindiği bir motosiklet. Tabii o beyaz, kaslı ve sakallı ABD çeteleri de Harley kullanmaya devam ediyor. Ancak marka bu konuda duyarlılık oluşturmak için “SterotypicalHarley” adında bir kampanya başlattı.

Yani şirket kendi kimliğinden ve tarihinden gurur duyarken bir yandan da büyüyen bir firma olarak değerlerini genişletti. Bugün Harley Davidson’un pek çok yaratıcı fikri, sosyal medyadan geliyor ve şirket büyüyen müşteri kitlesiyle daha yakın bir ilişki kurmaya çalışıyor.

 

Harley Davidson Markasının Kimliği Neden Bu Kadar Güçlü?

Harley Davidson, şirketlere ve pazarlamacılara temel olarak marka kimliğinin, rekabetin yoğun olduğu bir piyasada neden bu kadar önemli olduğunu uygulamalı bir şekilde gösteren bir marka. Tabii ki bu müşterilerin değişen ihtiyaçlarına kayıtsız kalmayı gerektirmiyor.

100 küsür yıllık tarihinde Harley Davidson çeşitli zorluklar yaşamasına rağmen daima gelişti. İmajından satışlara kadar pek çok konuda günün şartlarına uyum sağladı. Özgürlük, tarih, arkadaşlık ve kalite idealleri üzerine kurulu bir marka kimliği sayesinde Harley Davidson motosiklet dünyasının çok önemli bir parçası. Sıkı Harley Davidson kullanıcıları da markanın sahip olduğu değerleri ve vadettiği hayat tarzını çok iyi algılayabiliyor. Harley’in bu başarısında kültürel geçmişine verdiği önem ve kulaktan kulağa pazarlama da önemli bir yerde duruyor.

 

Harley Davidson’dan Neler Öğrenmeliyiz?

Tüm zamanların en ikonik (motosiklet) markalarından biri olan Harley Davidson müşteri sadakati ve marka kimliği konusunda dikkatle incelenmesi gereken bir fenomen.

Şirketin yıllar içinde yaşadığı zorluklara karşın Harley Davidson bugün sapasağlam ayakta ve geleceğe güvenle bakabiliyor.

Harley, kalabalıklar içinde kendini göstermek isteyen insanlara yönelik bir marka. Markanın popülerliği de duygusal deneyim ve mantığı aşan bir sadakat ile açıklanabilir. Yani Harley dendiğinde akla teknoloji ya da fiyat değil; deneyim akla geliyor.

Marka kimliği inşa etmek bir maceradır. Harley Davidson bu macerada pazarlamacılara öğretecek çok şeye sahip.

 

İlginizi çekebilir

Başarı Hikayeleri
Mini Cooper Kuruluş Hikayesi
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir