Hayalinizdeki İşi Bulmanızda Yardımcı Olacak 9 Soru

aviator flying with a designed airplane

İş yerinde zorlu bir gün daha geçirdiniz. Bir arkadaşınız ya da akrabanıza, işinizin ne kadar sıkıcı olduğundan bahsedip belirli bir kariyer hedefiniz olmadığından yakındığınızda, size şöyle bir soruyla karşılık verir. “Peki, hayalindeki iş nedir?” Sessizlik… Keşke bilebilseydik!

İster mevcut işinize yakın bir iş olsun, ister bambaşka bir alanda olsun, yeni bir kariyere başlamak size imkânsız gelebilir. Bir kere, elde çok sayıda seçenek vardır. Sonra, neye yeteneğiniz olduğunu bilmiyorsunuzdur. Aslında, mevcut işinize başınızı öylesine gömmüşsünüzdür ki, ne yapmak istediğinizi düşünmeye bir saatinizi bile ayırmazsınız. Peki, bu ne zaman aklınıza gelir? Zihniniz yorgunluktan iyice bunaldığında tabi.

İnanın, ben de bu yollardan geçtim ve hayalimdeki işe kavuştuğumda, aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlara yardımcı olma yolunu seçtim.

Büyük bir kariyer değişim planı hazırlamanın, basit bir yolu yoktur. Bu nedenle aşağıdaki test, kariyer seçiminizde faydalı olması açısından etkili bir yöntem niteliği taşımaktadır.

Hafta sonu bir saatliğine oturup hayalinizdeki işi bulmanıza yardımcı olması amacıyla şu cümlelerdeki boşlukları doldurmayı deneyin:

1. Biriyle ortak olarak bir iş kuracak olsam (şu kişiyi) …….. seçerdim çünkü …………

2. Her zaman (şu işi) ……. yapsam nasıl olurdu diye merak etmişimdir. İşin bana ilginç gelen yanı …………

3. Eğer işin eğitimini almış olsaydım tabi bir de yeteneğim olsaydı (şu işi) ……… seçerdim çünkü …………..

4. Eğer yeniden okula başlayabilecek olsam (şu konuda) ………. uzmanlaşırdım çünkü ……….

5. İş arkadaşlarım ve dostlarım her zaman benim (şu işte) ………… bir harika olduğumu söyler çünkü …………..

6. Şu anki işimin en sevdiğim yanı ………… çünkü …………….

7. Eğer patronum izin verseydi iş yerinde daha fazla ………….. çünkü …………..

8. Tüm Cumartesimi ayırabilecek kadar boş olsam bütün gün (şu işle) ………….. meşgul olurdum çünkü………..

9. Emekli olduğumda (şu işi) …………. çok iyi yapardı demelerini istiyorum çünkü …………

Cümlelerdeki boşlukları doldurmayı bitirdiğinizde, cevaplarınıza şöyle bir göz atın. Hepsi olmasa bile çoğunun ortak bir paydada birleştiğini göreceksiniz. Örneğin listedeki tüm öğeler, güzel mekânlar tasarlamak veya bir spor koluyla ilgili olabilir. Belki verdiğiniz cevaplar, size belirli bir kariyeri çağrıştırmayabilir fakat bu sayede, nelere değer verdiğinizi öğrenecek, ne yapmaktan hoşlandığınızın farkına varacak ve sizi nasıl tanımalarını istediğinize karar vermiş olacaksınız. Bu da sonraki adımda, yani olasılıkları elerken işinize çok yarayacak bir şeydir.

Kariyerinizi değiştirmeyi düşünebildiğinize göre, yeteneğiniz olmadığı konusunda endişe ederek ya da gelecek kaygısıyla geri adım atmamalı ve devam ettiğiniz takdirde, maddi ve manevi kazancınızın ne denli büyük olacağı konusunda kendinize cesaret vermelisiniz. Tabi, bir halkla ilişkiler uzmanıysanız ve ilginizi çeken hukuksa avukat olmak için önünüzde uzun ve zorlu bir yol var demektir fakat neden hayalinizden vazgeçesiniz ki? Hem önünüzdeki yol, gözünüzde büyüttüğünüz kadar da uzun olmayabilir. Üstelik buna değecektir. Bir de mesela hukukun, hangi belirgin özelliğinin sizi heyecanlandırdığına dikkat edin. Sebep, derinlemesine yapılan araştırmalar mı yoksa insanlara yardım etmek ya da bir davada önemli bir pozisyonda konuşmacı olmak mı? Verdiğiniz cevaplara göre, yeteneklerinizi de göz önüne alarak hukuk yerine başka bir meslek seçimi de yapabilirsiniz. İlgi alanlarınızı gözden geçirdiğinizde, karşınıza dünya kadar kariyer olanağı çıkacaktır.

Dokuz soruyu da cevaplamanıza rağmen hala kafanız karışıksa edindiğiniz bilgileri bir arkadaş ya da akıl hocanızla tartışın. Bazen tarafsız bir göz, sizin fark etmediğiniz ayrıntıları fark edebilir.

 

İlginizi çekebilir

Sevdiğiniz İşi Yaparak Para Kazanmanın 7 Adımı
Hayalinizdeki İşi Hemen Kurmanız İçin 10 Neden

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir