Hayalinizdeki İşi Hemen Kurmanız İçin 10 Neden

Hayalinizdeki işi kurmak sürekli “sonra”ya ertelenen bir şeydir. Daha çok zaman, daha çok para, daha çok yetenek sahibi olduktan sonra iş kurmak ister insanlar. Doğrusu iş kurmak için bugünden daha uygun bir zaman yoktur. Zira zaman aleyhinize işlemektedir. Siz “en uygun zaman”ı beklerken yılların su gibi akmasını istemiyorsanız hemen iş kurmanız için size 10 neden sunacağız:

 

1. Piyasa sanıldığı kadar kötü değil

krizi-firsata-cevirmek

İnsanlar sürekli olarak ekonominin kötü gidişatından yakınırlar. Ancak ekonomistler, Türkiye ekonomisinin “kötü” olmadığını ve girişimcilere devlet tarafından verilen teşviklerin hiç olmadığı kadar fazla olduğunu ifade ediyorlar. Girişimciler için bu, iş kurmaya yönelik yeşil ışık demektir. Diğer yandan, ekonomi kötü bile olsa bunu fırsata çevirmek de sizin elinizde.

Mutlaka okuyun: Krizi Fırsata Çevirmenin Yolları

 

2. Hayallerinizi gerçekleştirmek gelecekte daha kolay olmayacak.

3-15-yil-sonra-dunyadaki-en-buyuk-sorunlar-neler-olabilir-hakkinda-dusunun

Banyoyu temizlemeyi ya da büyükannenizi aramayı ertelediğiniz zaman bu işlerin gözünüzde ne kadar büyüdüğünü fark ettiniz mi hiç? Bu durum iş kurmak gibi büyük ve ciddi durumlarda daha da belirgin hale gelir. Bu nedenle hayallerinize ulaşmak için erteleme hastalığı denen illetten kurtulun ve harekete geçin. Şimdi!

Mutlaka okuyun: Ertelemekten Nasıl Kurtulurum?

 

3. Beklemek tereddüt yaratır.

ne-is-yapabilirim

Beklemek sizi kuşkuya düşürür. Beklemek bir işi niçin “yapamayacağınızı” düşünmenize neden olur. Beklemek yerine icraate geçin ve kendinize kafanıza koyduğunuz şeyi yapabileceğinizi gösterin.

Mutlaka okuyun: Girişimciler fazla düşünmezler, bir karar verip ilerlerler!

 

4. Yaptıkça öğrenirsiniz.

super-kahraman-girisimcilik

İş kurmakla ilgili yanlış bilinen şeylerden biri de iş kurmadan önce işle ilgili her şeyi bilmeniz gerektiğidir. Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Kimse bir gecede şirket kurmaz. Ayrıca kimse daha ilk günden yaptığı işe %100 hakim değildir. Bunun yerine hatalardan kaçınmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenin. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

 

5. Gösterebileceğiniz bir şey varsa mentor bulmak daha kolaydır.

dogru-akil-hocasini-bulma-yontemleri

Uzmanlar ve işin ustaları kanatları altında taze girişimcilerin olmasını sever, ancak onlara kendinizi kanıtlamanız gerekir. Bu nedenle önce işinizi kurun, sonra size yardım etmesi için bir mentor bulun. Mentor denen kişiler soyut düşüncelere değil, öncelikle somut icraatlere bakarlar.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere

 

6. İş amaçlı blog açmak zaman alır.

blogdan-para-kazanmak

İş kurmak için en iyi yollardan biri blog açmaktır. Bloglar insanlara ne yaptığınızı göstermek için harika bir mecradır. Ancak sabırlı olmanız gerekir, zira blog trafiği ha deyince artmaz. Bu da blogunuzu şimdi açmak, sonra açmaktan çok daha iyi bir fikir demektir.

 

7. Online iş kurmak ucuzdur.

online-is-kurmak

Neyse ki artık sanal pazarlar da var. Şimdilerde dileyen herkes internet üzerinden e-ticaret yapabilir. Yani dükkan kirası, kredi çekmek gibi mazeretler artık geçersiz durumda. Hazır sistemlerler kendi sanal mağazanızı saatler içinde kurabilir ve satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Online bir iş kurup uyurken de para kazanmaya ne dersiniz?

 

8. Halihazırda bir çevreniz var.

network-yapmak-isteyenlere-tavsiyeler

İyi bir network sahibi olmadığınız gerekçesiyle iş kurmaktan vazgeçmek kolaya kaçmak olur. Çevrenizde annenizin, lise arkadaşlarınızın ve eski iş arkadaşlarınızın olması yeterlidir. Farkında olmasanız da bu kişiler sizin çevrenizin kilit isimleridir. Hem sizi motive edebilirler hem de sizi başka insanlara anlatabilirler. Ayrıca işiniz büyüdükçe çevreniz de büyüyecektir.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Çevre Edinmenin Yolları

 

9. İş fikriniz siz bekledikçe daha orijinal bir hal almaz.

is-kurmak-icin-beklemeyin

Daha önce kimsenin düşünmediği bir fikir bulmayı arzulamak oldukça demode bir şeydir. En garip düşünce bile sizden önce mutlaka birinin aklına gelmiştir. Düşünceniz iyiyse endişelenmenize gerek yoktur. Ancak eğer iş fikriniz çok özel ve daha önce uygulanmamış ise başka birinin sizden önce davranmasını istemezsiniz.

Mutlaka okuyun: İş kurmak için harika iş fikrini beklemeyin!

 

10. İstiyorsunuz, değil mi?

tutkunuzu-bulun

Bu sizin hayaliniz, öyle değil mi? Öyleyse hayalleriniz ertelemeyin. Yaşlandıkça, zaman geçtikçe hevesiniz kaçabilir, yorulabilir ve motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Bunun yerine hevesiniz ve coşkunuz varken tutkunuzu kucaklayın. Kafanızdaki şahane fikirleri, fikir düzeyinde bırakmayın. İnsanlara gösterin bu fikirleri. Ancak bu şekilde kendinize olan güveniniz artar ve hayalinizdeki hayatı yaşamaya başlarsınız.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Kara Dönüştürmenin 5 Yolu

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir