Hayalinizdeki İşi Kurmanın 6 Yolu

Son beş yıldır işinden istifa etmeyi düşünen bir kuzenim var. Son on yıldır kendi işini kurmak istediğinden bahseden bir arkadaşım da var. Bu iki senaryoyu her gün farklı insanlardan duyuyorum.

Yüzlerce girişimciden her hafta e-postalar alıyorum. Bu sayede bir sürü girişimci ile konuşma fırsatı yakalıyorum. Taleplerini dinliyorum ve üstesinden gelmeleri gereken problemleri öğreniyorum. Girişimci olmak isteyen insanların birçoğu nereden başlamaları gerektiğini bilmiyorlar.

Dışarıdan bakıldığında, iş kurmak ürkütücü ve imkansız gibi görünebilir. Daha az becerisi, zamanı ve kaynağı olan bir sürü insan bunu başarabiliyorsa (toplumun her kesiminden ve her yaş grubundan ) siz de başarabilirsiniz. Girişimcilik öğretilen ve öğrenilen bir beceridir.

Aşağıda yer alan listeye göz atmadan önce, temel engeli aşmanıza yardımcı olmak istiyorum. Nasıl iş kuracağınızı ve nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Daha önce gördüğüm havalı bir fikirden bahsetmek istiyorum:  Facebook duvarınıza şunu yazın: “Bir konuda bende tavsiye alacak olsaydınız, bu konu ne olurdu?” En fazla “tavsiye” önerisi alan konu neyse ona göre bir iş kurun.

İşte istifa etmenin ve her zaman hayalini kurduğunuz işe başlamanın yollarından bazıları:

 

1 – Tasarımcı bulun ve Invision uygulamasından faydalanın

Bu adım web veya mobil tabanlı işleri kapsıyor. Ürününüz yok ancak fikriniz var. Hiç sorun değil. İyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Şimdi bir demo yaratmalısınız. Demo internet sitenizin/mobil uygulamanızın nasıl göründüğünü ve fonksiyonlarının neler olduğunu gösterecektir. Potansiyel kullanıcılar, müşteriler, ortaklar veya yatırımcılar için faydalı olacaktır.

Öncelikle mobil veya web uygulamanızı istediğiniz şekilde modelleyecek bir tasarımcı bulun. Maliyeti düşürmek için referans sitelerinden faydalanın ve tasarım öznel bir şey olduğundan tasarıma ilişkin detaylar alın. Daha sonra bu modelleri alın ve Invision uygulamasına ekleyin. Dosyalar içinde aktif noktalar yaratarak, sıkıcı statik PSD dosyalarını tıklanabilir hale getirin.

Invision’a ücretsiz üye olabileceğinizi söylemiş miydim? Bu müthiş bir şey.

 

2 – Facebook reklamlarından faydalanın

İki fikriniz var ancak hangisini uygulamanız gerektiğinden emin değilsiniz. Her fikir için iki basit hedef sayfası yaratın. Her iki hedef sayfasının içinde temel e-posta yakalama formu olsun. Daha sonra her fikrin tanıtımını yapan iki ayrı Facebook reklamı yaratın. Hangisi daha çok e-posta alırsa, o fikirle yola çıkın ve bu listeyi ilk kullanıcılarınız, alıcılarınız veya müşterileriniz olarak kullanın.

 

3 – Striking.ly ile site kurun

WordPress’i öğrenmeye çalışmayın ve GoDaddy’i kullanmayın. Striking.ly basit görsel yaratıcılarla, çekici bir internet sitesi oluşturmanıza yardımcı olur. Sürükleyerek ve bırakarak, dakikalar içinde profesyonel görünümlü bir internet sitesi oluşturabilirsiniz. Bu internet sitesini kullanmanız web mevcudiyeti aracılığıyla anlık güvenilirlik kazanmanıza yardımcı olur.

 

4 – Arkadaşlarınıza ve ailenize satış yapın

Gerçek şu ki aileniz ve arkadaşlarınız en kolay hedeftir. Müşteriler veya kullanıcılar arıyorsanız, aileniz ve arkadaşlarınız ilk müşterileriniz olacaklardır.

 

5 – Instagram ve internet sitesi aracılığıyla müşteri tabanı oluşturun

Fikirlerimi Instagram ve kendi kurduğum WordPress internet siteleri aracılığıyla test ediyorum. Test etmek için bir niş belirliyorum. Örneğin yakın zamanda egzersiz atletleri için internet siteleri hazırladım. Sektörü yönlendirenleri belirledim ve takipçilerini takip etmek için Crowdfire kullandım. Daha sonra takipçileri ile Instagram aracılığıyla iletişim kurdum ve daha çok dikkat çekmek için yazılar yayınladım ve doğru hashtagleri kullandım. Trafiği arttırmak için profil adımın olduğu yere internet sitemi de ekledim.

 

6 – Part time işe girin

Bazı insanların buna katılmayacağını biliyorum. Bazı insanlar bir projeye tam zamanlı odaklanılması gerektiğini düşünüyorlar. Ancak bu gerçekçi değil. Unutmayın ki ödemeniz gereken faturalarınız var. Masraflarınızı mümkün olduğunca düşürmelisiniz. Part time işe girmeniz finansal baskıların azalmasına ve yeni hayatınızı biçimlendirmenize yardımcı olur.

Girişimleri seviyorum ve bir şeyler kurmaktan hoşlanıyorum. Farklı başarılarım aracılığıyla insanların hoşuna gidecek ürünler yaratmayı öğrendim. Hatalarımdan değerli ve pratik dersler öğrendim. Girişimci olmak eğlenceli, heyecan verici, kamçılayıcı ve risklidir.

İş kurmayı düşünüyorsanız, yapın. En kötüsü yönünüzü değiştirirsiniz ve yeni bir şeyler öğrenirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Tutkunuzu Kara Dönüştürmenin 5 Yolu
Hayalinizdeki Mesleğe Sahip Olmanın Yolları
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir