Hayalleri Gerçeğe Dönüştürmenin Sırrı

Hayallerini yaşayan girişimcilerin bildiği bir sır var. Bazı insanlar gelecekte onları nasıl bir hayatın beklediğini merak ederken, nasıl olur da bazıları seçtikleri hayatı yaşarlar? Doğuştan gelen yetenek, miras veya karizmaya sahip birkaç kişi hayallerini gerçekleştirirken, kalanların hepsi hayatı olduğu gibi mi yaşamalı? Hiç de değil. Gerçekten gizli bir formül var. Hayallerini yaşayan girişimciler tarafından gerçek ve denenmiş, sizin de öğrenebileceğiniz bir reçete var.

İşte size hayallerinizi gerçeğe dönüştürüp arzu ettiğiniz hayatı yaşayabileceğiniz dört basit gizli formül:

 

1- İnanç

İnanç çok önemli olduğu için tekrar tekrar yinelenir. Sonunu getirmek için yola çıktığın şeyi başarabileceğine inanmalısın. Ayrıca hayallerinizi gerçekleştirecek yeteneğe sahip ve buna layık olduğunuza inanmalısınız. Her hayalin gerçekleşmesinden önce inanç tohumu ekilir.

Bir şeyi istediğinizi veya bir şeye inandığınızı belirlediğinizde bunu ilk duyan sizsiniz. Bu size ve diğerlerine, neyin mümkün olacağına dair bir mesajdır. Kendinizi  asla sınırlamayın.  —  Oprah Winfrey

Hayallerini yaşayan girişimciler, başarabileceklerine ya da inanabileceklerine üst sınır koymayanlardır.

 

2- Disiplin

İnanç güzel bir şeydir. Hayallerinizi inşa edebileceğiniz bir kılavuzdur bu. Ancak her gün hayalleriniz doğrultusunda hareket ederek ve durmak bilmeden sıkı çalışarak hayallerinizin temeli olan disiplini sağlayabilirsiniz.

Başarının sırrı, çok çalışmak, kendini işine adamak ve kazansak da kaybetsek de tüm imkanlarımızı yaptığımız işe harcadığımıza inanmaktır. — Ünlü futbolcu Vince Lombardi

Bu, hayatta ve sporda kazanmak için bir formüldür. Hayallerinizi yaşamak istiyorsanız disiplinli olmak için harekete geçmeniz gerekiyor. Efsanevi kamera şirketi GoPro’nun kurucusu olan Nick Woodman, gayret ve disiplinle ilgili önemli şeyler paylaşmıştır: “GoPro’ya başlamak için ailemin yanına taşındım ve haftanın yedi günü, günde 20 saat çalıştım. Projede ilerleyebilmek için özel hayatımdan vazgeçtim.”

Hayallerinizi gerçekleştirmek için disiplin ve çok çalışmaya istekli olmalısınız. İnançsız olmaz, ama aynı zamanda tek başına inanç yeterli olmayacak- disipline de ihtiyacınız var.

 

3- Vizyon

Vizyon hayalleriniz için çok önemlidir. Çevrenizde olanlardan ve karşıt fikirlerden etkilenmenize rağmen vizyonunuzu oluşturmalısınız. Hayallerinize dayalı vizyonunuz olmalı. Vizyon aynı zamanda gelişen hayallerinize karşı esnek olmak ve uyum sağlayabilmek anlamına da gelir. Girişimcilik yolculuğunuz boyunca hiç şüphesiz düşüş, durgunluk, zorluk ve anlaşmazlıkları aşıp kendinize güvenerek devam etmelisiniz.

Zaman içinde başarı çok çalışma ve tutkuyla gelir. Eğer gerçekten uzun zamandır çok çalışıyorsan, bu sana ödenecektir. — eMillions’un kurucusu Stanley Tang

Vizyon, oyuna devam etme, motivasyonu sağlama ve hayallere sarılmaktır.

 

4- Kabullenme

Başarılı girişimciler size şunu söyleyecektir, hayallerinizdeki yaşam birçok başarı ve gerçeküstü anlarla doludur. Gitgide gelişen hayallerinize doğru yürümeye devam ederseniz asla gerçekten “oraya ulaşamazsınız”. Bu yüzden hayallerinize giden yol boyunca katettiğiniz mesafeyi de göz önüne almak çok önemlidir, çünkü hayallerin hedef haline gelmesi bazen komik bir hal alabilmektedir.

Bazılarının yaptığına bazıları gıptayla bakar. – Jim Rohn

 

İlginizi çekebilir

Tutkunuzu Kara Dönüştürün!
Başarılı bir girişimci olmak için bu 50 şeyi düzenli olarak yapın!
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir