Hayatta ve İşte Başarıyı Artırmak İsteyenlere

başarılı olmak

Hepimiz başarıyı farklı tanımlarız. Bazılarımız için bu iyi bir araba satın almak olabileceği gibi, olağan üstü bir tatile çıkmak da olabilir. Bazıları içinse ailelerinin ihtiyaçlarını karşılıyor olabilmektir. Asıl önemli olan başarıyı sizin nasıl tanımladığınızdır. Tabi sadece bir tanım yapmak zorunda değilsiniz.

Başarılı bir insan mı olmak istiyorsunuz? Öyleyse aşağıdakileri bu günden uygulamaya başlayın:

 

1- Yeni deneyimleri takip edin:

deneyimler

Bildiğiniz şeylerle ilgili zaman geçirmek kolaydır. Eğer yapacağınız bu kadarsa yeterince gelişme gösteremezsiniz. Farklı insanlar, yaşam tarzları ve bakış açılarına daha çok maruz kaldığınızda deneyimleriniz daha da fazlalaşır. Eğer kendinizi başkasının yerine koyarsanız, daha fazla empati yapmış olursunuz. Yeni deneyimler aramak, kendinizi değiştirmek ve dış dünyayı öğrenmek için istekli olduğunuz anlamına gelir. Bunlar başarının iki anahtarıdır.

Mutlaka okuyun: Paranızı maddi şeyler için değil, deneyimler için harcayın!

 

2-Beklentilerinizden arının:

hayalinizdeki-isi-kurmanin-7-yolu

Eğer öğrendiğim bir şey varsa o da beklentilerin hayal kırıklığına yol açtığıdır. Neden alışılmadık bir duruma açık fikirlilik ile ilerleyemeyiz? Eğer ne yapılması veya yapılmaması gerektiği konusunda bir varsayımda bulunmazsanız hayal kırıklığına da uğramazsınız. Kendinizi fırsatlara açık tutun. Hemen ya da doğrudan karşılığı olması şart değil. İnanılmaz şeyler olabilir.  Bu bana tekrar tekrar hatırlatıldı.

 

3-Tanıştığınız herkese saygıyla davranın:

musteri-memnuniyeti

Herkes bir şey vadeder. Neleri başardıklarına veya hayatlarının hangi aşamasında olduklarına bakmaksızın insanlara saygıyla yaklaşırsanız ne kadar çok insanın sizi desteklediğine ve takip ettiğine şaşırır kalırsınız. Başarılı olmak için hepimizin yardıma ihtiyacı vardır. Bu süreçte kimlerin size yardım edeceğini tahmin etmek imkansızdır. Peşin hükümlü olmayın ki, başkalarının size yardım etme fırsatını kaçırmayın.

 

4- Verici olun:

is-yardimi

İster  inancınıza yakın bir hayır kuruluşu, isterse yardımınıza muhtaç bir yabancı olsun, diğerlerini düşünmenin sonsuz yararları vardır. Tarihte zenginliğe ve başarıya ulaşmış insanların çoğu cömertlikleriyle bilinir.

 

5- Kilometre taşlarını tebrik edin:

seyahat-girisimcilik

İzin verin söyleyeyim: Size vakit kaybettiren bir hedefe ulaştığınız zaman tahmin ettiğiniz gibi muhteşem hissetmeyeceksiniz. Hayat yolculuğunuz boyunca her adımı kutlarsanız mutlu bir insan olursunuz. Zor bir hedefi kutlamayı beklerseniz çok beklemiş olabilirsiniz. Aslında takdir etmek için çok şey var. Ve kilometre taşlarını kutlamak için zaman ayırdığınızda, başarınızda rol alan aile ve akrabalarınızı da unutmayın.

Mutlaka okuyun: Her Girişimcinin Öğrenmesi Gereken 21 Şey

 

6- Geçmişi bırakın:

basarisizligi-kabul-etmek-ve-ilerlemek

Hatalar yeni şeyleri başarmak için birer sıçrama tahtasıdır. Risk almaya istekli insanlar kaçınılmaz olarak hata yaparlar. Sorun yok. Başarılarımdan ziyade hatalarımdan daha çok şey öğrendim. Aslında biliyorum ki, hiç hata yapmadan başarılı olamazdım. Bu nedenle kendinizi suçlamaktan vazgeçin.

Mutlaka okuyun: Başarısızlığı kabul etmenin ve ilerlemenin 6 yolu

Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir