Her Girişimcinin Öğrenmesi Gereken 21 Şey

1. Hataları sevmeyi öğrenin.

Her zaman hatalarınızdan ders almanız gerektiğini hatırlayın ve mücadeleye devam edin. Kendinizden fazla şüphe duymayın. Bir gün çuvalladığınız anları hatırlayıp güleceksiniz. Bu kaçınılmaz bir şey.

Mutlaka Okuyun: Bazen Başarısızlık Başarıya Giden Yolu Açar

 

2. Sık sık “evet” deyin.

Bazen rahatınızı bozup yeni bir şeyler yapmaya çalışmak korkutucudur. Ancak daha çok “evet” demeniz; gelişmenize, yeni şeyler denemenize yardımcı olacaktır. Ve bu, yeni fırsatlar da getirecektir şüphesiz.

 

3. Az çoktur.

10 parmağınızda 10 marifet olmasına çalışmayın. Birkaç şeyde gerçekten usta olmaya çalışın. Çalışkanlık, farklı yönlere dağıtıldığında heba olur.

Mutlaka Okuyun: Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin Çok Değil Akıllıca Çalışın!

 

4. Nasıl hissettiğinizi insanlara söyleyin.

Şayet biri sizin duygularınızı incitirse, o kişiye karşı dürüst olun. Hoşlandığınız kişiyle şahane vakit geçiriyorsanız o kişiye bu durumu söyleyin. Anne ya da babanızla telefonda konuşurken “Seni seviyorum” deyin. Hayat bunu ertelemek için çok kısa. Duygularınızı tekrar söyleyebilme imkanına sahip olacağınızdan asla emin olmayın.

 

5. Değişmekten hoşlanmayı öğrenin.

Değişmeyen tek şey değişimin kendisi. Bundan kaçış yok. Kolay olmayabilir, ancak değişimin her zaman bir nedeni vardır. Değişimle barışık olun.

Mutlaka Okuyun: Hayatımı Değiştirmek İstiyorum Diyenlere

 

6. Zannettiğin kadar çok kaybedecek şeyin yok.

Çoğu kez, sahip olduklarımızı kaybetme korkusu düşlerimizin peşinden gitmenin önündeki en büyük engeldir. Üniversiteden mezun olunca kaybedecek çok şeyin yoktur. Her zaman hayalini kurduğun işi kurmak için bundan daha iyi zaman mı olur? Size garanti veriyorum, felaket senaryonuz bile çok da kötü değildir bu zamanlarda. Anne ve babanızın evine dönmek dünyanın sonu değildir.

 

7. İnsanların ne düşündüğünü aşırı önemsemeyi bırakın.

İnsanların düşüncelerinin sizin kararınızı etkilemesi kendinize yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri. Daha sonra bunun ne kadar salakça olduğunu fark edeceksiniz. Önemli olan tek şey ne düşündüğünüz ve kendinizi nasıl hissettiğinizdir.

 

8. Kendinize ve başkalarına karşı dürüst olun.

Kendinize ve diğer insanlara karşı her zaman açıksözlü olun. Nokta. Dürüstlük huzur verir huzura paha biçilemez. Yalan üzerine kurulu ilişkiler sürdürülemez.

Mutlaka Okuyun: Dürüst ve Güvenilir İnsanların Özellikleri

 

9. Mümkün olduğunca yeni insanlarla tanışın.

Farkında olmayabilirsiniz, ancak tanıştığınız her yeni insan size yardım edebilir. Herkese size davranılmasını istediğiniz gibi davranın. Arkadaş edinmeye istekli olun. Dünya sandığınızdan daha küçük. Kimin kimle dostluğu olabileceğini görünce şaşkına dönebilirsiniz.

 

10. Yalnız kalmaya zaman ayırın.

Yalnızlık bazen muhteşem olabilir. Kendinizle takılmak için zaman bulun. Kendinizin en iyi arkadaşı olun. Kendinizi akşam yemeğine, sinemaya, tatile götürün. Yalnız kalma fikrinin korkutucu olduğunun farkındayım elbette. Ancak yalnız kalınca kendinizle ilgili çok şey öğrenecek ve fark edeceksiniz.

 

11. Harika sorular sormayı öğrenin.

Her şeyi bilmiyorsunuz ve çoğu kez etrafınızdaki kişileri kendinizden daha zeki bulacaksınız. Meraklı olun ve harika sorular sorun. Konuştuğunuzdan daha fazla dinleyin ve soru sormaya devam edin. Bazı insanların muhteşem hikayeleri vardır, bunlardan ders çıkarabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ısrarla sormak.

 

12. Sahip olduklarınızı geliştirin.

Stevie Wonder göremiyor, ancak müzik için istisnai bir kulağı var. Müzik için duyduğu tutkuyu ve yeteneği sonuna kadar kullanıyor. Bugün 25 tane Grammy ödülü var. İçinde bulunduğunuz durumdan şikayetçi olmak yerine sahip olduğunuz imkanları değerlendirmeyi öğrenin.

 

13. İnsanları iyi hissettirin.

Ufak bir iltifatın gücünü asla küçümsemeyin. Etrafınızdaki kişilere kendilerini iyi hissettirin. Karşılığını kesinlikle göreceksiniz. İnsanlar, kendilerini özel hissettiren kişileri hatırlamaya daha eğilimlidirler.

 

14. Kendinize yatırım yapın.

Öğrenmeyi asla bırakmayın. Evet, bir noktada okul bitiyor. Ancak hayat bir yolculuk. Büyümezsen ölürsün. Yeni bir beceri edinin, yeni bir kitap okuyun, yeni bir dil öğrenin, bir kursa gidin, dans etmeyi öğrenin, bir enstrüman çalmayı öğrenin. Kendinize yatırım yaptığınız ve gelişme gösterdiğiniz sürece ne yaptığınız çok mühim değil.

Mutlaka Okuyun: Kendinizi Geliştirmenin Yolları

 

15. Yapmaktan hoşlandığınız zor bir şey bulun.

Tutkuyla sevdiğiniz ancak yapması zor bir şey bulun. En çok o şeyi başardığınız zaman kendinizle gurur duyacaksınız.

Mutlaka Okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

 

16. Kendinizi sevmeyi öğrenin.

Kendinizi sevmediğiniz müddetçe iyi bir hayat sürmeniz pek olası değil. Aynaya baktığınızda ne kadar yakışıklı ya da güzel olduğunuzu söyleyin. Bunu sık sık yapın. Siz biriciksiniz ve kimse size benzemiyor. Bu durumu kendinize telkin edin.

 

17. “İşiniz bitince asansörü aşağı gönderin”

Kendinizi başkalarını sizin pozisyonunuza getirebilecek bir yerde bulduğunuzda asansörü aşağı gönderin. Aksi halde zirvede yalnız kalabilirsiniz. Başkalarının da sizin yanınıza gelmesine yardım edin. Akıl verin, karşılık verin ve katkı sağlayın.

 

18. Yolculuğun tadını çıkarın.

Hepimizin amaçları ve hayalleri var. Şu an bir şeylerin peşindesiniz muhtemelen. Uğruna çabaladığınız şeyi başarmak bazen beklediğinizden daha az tatmin sağlar. Bu nedenle yolculuğu kazançlarıyla ve kayıplarıyla kabullenmeyi öğrenin. Anı yaşamak bazen başarmaktan daha önemlidir.

 

19. Sen vs Sen.

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı bırakın. Asla spor salonundaki en güçlü insan olmayabilirsiniz. Forbes listesindeki en zengin adam olmayabilirsiniz. Maratondaki en hızlı atlet olmayabilirsiniz.

Şayet bu sizi üzüyorsa önemli bir noktayı kaçırıyorsunuz demektir. Bunun yerine, bugün dünden daha ileri bir noktada olmaya çalışın. Bunu yapmayı sürdürürseniz mutlak başarıya ulaşırsınız. Bu hemen olmayabilir, ancak kendinizi geliştirmeyi sürdürdüğünüz müddetçe, neler yapabileceğinize hayret edeceksiniz.

 

20. Büyük riskler alın.

Düşlerinizin peşinden gidin. İşinizden istifa edin. Uçağa atlayın. Yeni bir iş kurun. Her zaman başarılı olamayabilirsiniz, ancak başarısız da olmazsanız.

Mutlaka Okuyun: Her Girişimcinin Alması Gereken Riskler

 

21. Kim olmak istediğinizi tekrar keşfedin ve olun.

Hayatın bir noktasında çocukken bizi canlandıran, kendimizi harika hissettiren şeyleri unuturuz. Bazılarımız yazar, şair, müzisyen, sanatçı ya da girişimci olmak için doğmuştur. Bizi canlandıran şeyleri düşünmek ve yeniden keşfetmek için kendinize zaman ayırın. Başkalarını memnun etmek için kendi hayatınızı harcamayın. Dünyanın ihtiyaç duyduğu tek şey, yaptığı işi seven insanlar.

Hayat kısa ancak muhteşem. Uyanın ve treni kaçırmayın.

“Babam neredeyse tüm dünyanın uykuda olduğunu söylerdi. Tanıdığınız herkes. Gördüğünüz herkes. Konuştuğunuz herkes. Sadece birkaç kişinin uyanık olduğunu ve onların da sürekli bir şaşkınlık hali içinde yaşadıklarını söylerdi.”

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir