Her Girişimcinin Okuması Gereken İlham Verici 10 Kitap

Bu klasik kitaplar sayesinde çok değerli bilgilere sahip olacaksınız.

Kitap okumayı çok seven biriyim. Elime geçen her şeyi okumaya çalışırım. Bu erken yaşta edindiğim bir alışkanlık. Eskiden günde bir kitap bitiriyordum, şimdi haftada iki üç kitap bitirebiliyorum. Verimli bir okuyucu olarak bugüne kadar bir çok ilham verici kitapla karşılaştım.

Ancak bir girişimci olarak başarıya ulaşan ve bu yoldaki maceralarını samimi bir şekilde anlatan kişilerin kitapları daha çok ilgimi çekiyor. Girişimciler için yazılmış ilham verici kitaplar dendiğinde aklıma böyle kitaplar geliyor çünkü bu kitaplarda samimiyet ve dürüstlük var. Acının ve pişmanlığın vücut bulmuş hali var. Hep güneşli günlerle geçmemiş bir hayatın hikayesi var. Büyüme, gelişme, anlayış ve dürüstlük var.

Hepimiz kitap okuyoruz, özellikle de ilham verici olanları, ama çok azıyla derin bir bağ kuruyoruz. Benim ilgim sadece işle ilgili kitaplarla sınırlı değil, aksine daha çok kişinin kendi içinde verdiği savaşla ilgili olan kitaplar daha çok ilgimi çekiyor. Bu kitaplarda keskin bir zekaya sahip olmayı, karakterinizi oturtmayı ve dünyaya gerçek bir değer katabilmeyi öğreniyorsunuz.

Albert Einstein bir keresinde başarılı olmaya değil değerli olmaya çalışın demişti. Bu ilham verici kitapların kalbinde yatan düşünce de bu. Hayat ve iş dünyasıyla ilgili deneyimleri ve içgörüleri aktarırken aynı zamanda bu dünyaya değer katmaya çalışıyorlar. Hayallerimiz ile gerçeklik arasındaki engelleri aşmamız, köprü kurabilmemiz için bize değerli tavsiyeler veriyorlar. Detaylardan çok büyük resme odaklanıyorlar. Örneğin bu listedeki Robert Cialdini gibi yazarlar size şirket kurmayı öğretmez, ama ikna kabiliyetinin altında yatan psikolojik temeli kavramanızı sağlayarak daha fazla satış yapmanıza, ortaklıklar kurmanıza ve sözleşmeler yapabilmenize yardımcı olabilir.  Og Mandino size şirket kurmayı öğretmez ama girişimcilerin başarıyı yakalayabilmesi için gerekli olan temel prensipleri anlatır.

Bu kitapların listeye girmesinin sebebi samimi olmaları ve hangi sektörde olduğu farketmeksizin başarının altında yatan temel kavramları ve prensipleri okuyuculara aktarması. Bu kitapları sadece okuyup geçmeyin, bu kitaplara çalışın. Birden fazla kez okuyun. Bu kitaplardan öğrenecek çok şeyiniz var.

 

1. Love Yourself Like Your Life Depends On It (Kendinizi Hayatınız Buna Bağlıymış Gibi Sevin) – Kamal Ravikant

Özellikle girişimciler düşünülerek yazılmış bir kitap olmasa da, okuyacağınız en önemli kitaplardan biri olacağına dair kuşkunuz olmasın. Kamal Ravikant tarafından yazılan bu kısa kitap basitliğine rağmen oldukça ilham verici. Eğer kitapta yazanları uygularsanız, hayatınızı gerçekten değiştirebilirsiniz.

Samimi bir şekilde, duygulara sansür uygulamadan yazılan kitapta yazarın anlatım biçimi de kitabın sayfalarından dökülen her sözcüğe ayrı bir güzellik katıyor, harika bir okuma zevki sunuyor. Kısalığı verilen mesajın gücünü asla azaltmıyor. Bu kitap sadece hayatınızı değil işinizi de değiştirebilir. Ravikant bu kitabı oldukça acı çektiği bir dönemde yazmış. Hem işi hem de ilişkisi kötü giderken yazar yapabileceğini düşündüğünü tek şeyi yapmış: kendini olduğu gibi kabullenip sevmek. Geçmişini bir kenera bırakarak bu korkunç dönemi anlatmayı başarmış.

 

2. Dünyadaki En Büyük Satıcı – Og Mandino (Boyner Yayınları)

Yaşamış en büyük yazarlardan biri Og Mandino’dur. Ravikant gibi Og Mandino da kelimeleri nasıl kullanacağını biliyor, mesajlarını incelikle veriyor ve maksimum etkiyi yaratmak için mesajları ustalıkla metne yediriyor.

Ancak yazdığı tüm kitaplar arasında en ikonik olanı Dünyadaki En Büyük Satıcı kitabı. Kitabın merkezinde ise sebat etmenin ve kendine inanmanın önemi var. Mandino hikayeyi bir fabl gibi yazıyor, başarı ve satış alanındaki 10 altın kuralı metaforik bir yaklaşımla anlatıyor. İyi alışkanlıklar ve sevgi dolu bir kalbin yanı sıra sahip olmadığınız şeylerin hasretini çekmek yerine sahip olduklarınıza şükretmenin önemine dikkat çekiyor.

 

 3. Kendini Seç – James Altucher (Pegasus)

James Altucher gerçek hayattaki büyük sorunları etkili kavramlara ve prensiplere yoğunlaştırabilen yetenekli bir yazar ve harika bir felsefeci. Kendini Seç isimi kitabı ise girişimcilik serüvenine atılacak herkesin okuması gereken bir kitap. Kitapta Altucher hayatınızın durumuna ve kalitesine bakmanızı ve gerçekten ‘kendinizi seçmenizi’ sağlıyor. Bir çok kitabı bulunan Altucher Kendini Seç’te reddedilme korkusu, başarısızlık ve minnettarlık konularını işliyor. Bu temalar kitapta hep kendini tekrar ederek eksikliklerimizi ve kuruntularımı aşarak tünelin sonundaki ışığa ulaşmanın önemine dikkat çekiyor.

 

4. Büyük Düşünmenin Büyüsü – David J. Schwartz

Yeni düşünce hareketinin hayat verdiği bir diğer klasik ise David J. Schwartz’ın Büyük Düşünmenin Büyüsü isimli kitabı. Bu kitapta Schwartz başarılı olanlarla aramızdaki farkında büyük düşünme kabiliyeti olduğunu söylüyor. Düşüncelerimizin durumu ve kalitesinin hayatımızın durumunu ve kalitesini doğrudan etkilediğini söylüyor. Nasıl düşünürseniz, öyle olursunuz.

Kitap, başarılarımızın ya da başarısızlıklarımızın kişisel olarak içinde bulunduğumuz şartlara dayanmadığını söylüyor. Bunun yerine başarının bir seçim olduğuna değiniyor. Eğer başarıyı seçer ve bunun için büyük düşünerek gerekli düşünce yapısına ulaşırsanız, yavaş ama emin bir şekilde hayatınız başarıyı kendisine çekecektir. Bu öğretiler hangi seviyede olursa olsun bütün girişimciler için büyük önem taşımaktadır.

 

 5. Olumlu Düşünmenin Gücü – Norman Vincent Peale

Norman Vincent Peale 20. yüzyılın en tanınmış kişisel gelişim konuşmacılarından biridir. Zihnin gücü anlayışını bu kitapta da açıkça ifade ediyor. Peale inatla kendinize olması gerektiği gibi inanırsanız ve pozitif bir zihne sahip olursanız her türlü başarının ulaşılabilir olduğuna inanıyor. Bir çok kitabı bulunan Peale akıllarımızda en çok bu ikonik kitabıyla yer etti. Tüm zamanların en ilham verici kitaplarından biri olan Olumlu Düşünmenin Gücü, hedeflerinizi hayalinizde canlandırmanın, olumlu bir tutuma sahip olmanın ve sadece olumlu düşünmenin gücüyle ulaşabileceğiniz bir çok şeyin önemine dikkat çekiyor.

 

 6. Şimdinin Gücü – Eckhart Tolle (Akaşa Yayın)

Girişimci olarak yolunuzu kaybetmek kolaydır. İçinde bulunduğumuz şartların ve durumların üstümüze gelmesine izin vermek de kolaydır. Anı yaşamak yerine daha çok gelecek için endişeleniriz. Durum böyle olunca, hayallerimizi gerçekleştiremeyiz, çünkü harekete geçemeyiz. İşte tam da bu yüzden Tolle’nin ilham verici kitabını herkes okumalı.

Şimdinin Gücü kitabı anı yaşamaya büyük önem atfeder. Düşüncelerini sürekli gözlemleyerek kendini yargılayan kişinin bundan kurtulup özgürleşmesine övgüdür. Her girişimci bu kitaptan işe yarar bilgiler kapacaktır.  Şimdinin Gücü, sadece işinizi değil, gerçek anlamda hayatınızı da değiştirebilecek güce sahip bir kitap.

 

7. The Secret – Rhonda Byrne (aynı isimle Artemis Yayınları’ndan çıkmıştır)

Hepimiz birbirimize bağlıyız. Kuantum seviyesinde her şey birbirine dolaşmıştır. Her şey birbiriyle bağlantılıdır. Sırf göremiyoruz diye gerçek olmadığını anlamına gelmez. En temelde, hepimiz sadece enerjiden ibaretiz. Madde farklı enerji güçleriyle bir arada durur. Düşüncelerimiz de sadece enerjidir. Biz nasıl arabalarımızla, trenlerimiz ve uçaklarımızla uzayda hareket ediyorsak düşünceler de havada ve diğer canlıların bedenleri de dahil farklı ortamlarda hareket edebilir. Byrne’ın bu konudaki fikirlerini uluslarası çok satan kitabı The Secret’ta etraflıca anlatıyor. Kitap merkezine Çekim Yasası’nı alıyor. Düşüncelerimizin titreşimsel frekansına göre hayatımıza insanları, durumları ya da şartları çekebiliyoruz. Jack Canfiled bunu şöyle açıklıyor: “Çekim Yasası’na göre neyi düşünür, neye odaklanır, neyi okur ya da neyi konuşarsanız, onu hayatınıza daha fazla çekersiniz.”

Her girişimci, hayatına doğru şeyleri çekebilmek ve düşüncelerini değiştirmek için bu  kitaptan ilham alabilir.

 

 8. Düşüncenin Gücü – James Allen (Koridor Yayıncılık)

James Allen’ın ikonik kitabı Düşüncenin Gücü olmadan bu liste eksik kalırdı. Kişisel gelişim alanının yeni yeni kendini gösterdiği zamanlarda çığır açan isimlerden biridir Allen.

Kitabın gücü kısalığından ve sadeliğinden geliyor. Allen isteseydi bu kitabı yüzlerce sayfa uzunluğunda da yazabilirdi. Bunun yerine yazdığı her cümlede hakikat ile ilgili baskın kavramlara değinmeyi tercih etti. Allen, düşüncelerinizin nasıl içinde bulunduğunuz durumu, sağlığınızı, karakterinizi, hayattaki amacınızı, başarılarınızı, hedeflerinizi ve genel mutluluğunuzu etkilediği düşüncesi etrafındaki kavramları basit bir dille okuyucuya aktarıyor. Bu kitabı her girişimci kesinlikle okumalı. Hatta, bir kaç kere okuyun.

 

 9. Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill (Altın Kitaplar)

Napoleon Hill’in kitabı yirminci yüzyılın en etkili 500 ismiyle yapılan röportajlara dayanıyor.  Bu kişilerin hangi unsurlar ve stratejiler sayesinde başarıya ulaştığını öğrenmek için bu röportajları yapıyor. Eski olmasına rağmen röportajlardan edinilen bilgiler hala geçerliliğini koruyor ve her türlü girişimcilik macerasına uygulanabiliyor. Hill’in bulguları daha çok düşünce alanına odaklanıyor. Listedeki diğer kitaplar gibi Hill’de düşüncenin çekim gücüne dikkat çekiyor, düşüncelerin yeterince odaklanılırsa gerçekliğe dönüşebileceğini söylüyor.

Hill birçok konuya değiniyor. İnançtan, insanın gizli tutkularına, hayal kurmaya ve bilinçaltına kadar farklı konuları kapsayan kitap sahip olmanız gereken becerileri, hareket planı yapmayı ve ikna etme sanatını anlatıyor.

 

 10. İknanın Psikolojisi – Robert Cialdini (Mediacat Yayıncılık)

Bu kitap iknanın psikolojik yönlerini anlattığı için tüm girişimciler tarafından okunmalı. İkna alanında usta olan Cialdini’nin bu kitapta öğrettiği teknikler ve stratejiler sayesinde satışlarınız büyük oranda artacaktır. Cialdini bu ilham verici kitapta bir takım kurallara değiniyor. Karşılılık prensibinden ve insanların karşılık vermemekten kaçındığına ve bu prensipten nasıl yararlanabileceğinizden bahsediyor. Bağlılık ve tutarlılığa değiniyor, sosyal kanıt sunmanın öneminden bahsediyor, otorite ve beğenmenin temelini oluşturan kavramları anlatıyor ve kıtlık prensibini nasıl kullanacağınız konusunda yol gösteriyor. Gerçekte çoğu kişi bir şey kazanmaktansa, eşit değerdeki bir şeyi kaybetme korkusuyla daha çok motive oluyor. Yani 25 bin dolar kazanmaya çalışmak yerine, 25 bin dolarınızı çaldırmamak için daha çok çaba gösterirsiniz. Bu prensibi nasıl kullanacağınızı Cialdini kitabında ustalıkla anlatıyor. Bu kitabı gerekirse üç kere okuyun. Her okuduğunuzda daha önce fark etmediğiniz çok değerli bilgileri keşfedeceksiniz.

 

Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir