Her Girişimcinin Yılın Sonunda Kendine Sorması Gereken 7 Soru

Daha iyi bir yıl geçirmenin ilk adımı bir öncekini yeniden gözden geçirmektir.

Her yılı sürekli birbirinin aynısı şekilde geçirmemeyi garanti altına alabilecek tek yol geriden kalan 365 günün detaylı bir gözden geçirmesini yapmak ve bir sonraki yıl boyunca yapılacaklar için bir plan oluşturmaktır.

Elbette, rutinlere bağlı kalmak konfor alanımızın bir parçasını oluşturmaktadır. Fakat şunu unutmayın ki, rutinler bazen sizin kısır bir döngünün olduğu bir yaşam biçimine sürükleyebilir, varmak istediğiniz yerlere varmanız zorlaşabilir hatta imkansız hale gelebilir.

Pek çoğumuz bazı yıllarımızı kişisel gelişim anlamında aynı şekilde geçirmiş olabiliriz ya da mutlaka işte ya da yakın ilişkilerimizde bu durumda olan kişiler tanıyoruzdur. Belki de bir girişimcisiniz ve her yılın birbirinin aynısı şekilde geçtiği kurumsal bir işte çalışıyorsunuz. Fakat gerçek şu ki, kendinize dürüst olmadığınız ve hayatınıza çıplak gözle bakmadığınız sürece bir şeyleri değiştirebiliyor olmanız imkansız olacaktır.

Bir girişimci iseniz ve büyümeyi hedefliyorsunuz, bir an evvel yapmanız gereken en iyi şey durmak ve düşünmek, gözden geçirmek olacaktır. Tam da bu noktada bu yıllık gözden geçirmede kendinize sorabileceğiniz ve cevaplarının size rehberlik edebileceği 7 soruyu sizlerle paylaşmak isteriz.

 

1. Kime ve ne için minnettarsınız?

Bu soruya cevabınız herhangi bir şeyin ya da kimsenin varlığını takdir etmek ya da ona minnettar kalmak olacaktır. Bu mentorünüz, herhangi bir aile üyeniz ya da sizin için ilham verici bir figür olabilir. Ne olduğunun pek bir önemi yok. Bu sorunun en önemli yanı neden bu kişi ya da şey için minnettarlık duyduğunuzdur. Çoğunlukla başkalarına özenir ve onlara saygı duyarız çünkü onlarda kendimize katabileceğimiz yararlı bir şeyin varlığını görürüz.

 

2. Kendinize minnettar olduğunuz şeyler neler?

İş sahibi ve girişimci olarak, başkalarının güçlü yanlarını ya da zayıflıklarını ortaya çıkarmak oldukça kolaydır. Lider olarak bu sizin rolünüzdür. Fakat bunu kendiniz için yapmak zaman zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle, bir önceki yıl boyunca sergilediğiniz güçlü yanlarınızı ortaya çıkarabilmek ve bir sonraki yıl bu yanlarınızı daha da güçlendirebilmenin yollarını bulmak için zaman harcayın.

 

3. Yeni yılda neleri hayatınızdan çıkarmak istersiniz?

İlerlemenize nelerin engel olduğuna dair kendinize yeterince dürüst davranabildiğinizde, geleceğinize dair düşünceleriniz ve hisleriniz de hafifleyecektir. Bu bir iş ortaklığındaki herhangi bir şeyin, bir ürün tanıtımının, bir çalışanın hatta bir yaklaşımın bile terk edilmesi anlamına gelebilir. Bu noktada, neyin ya da kimlerin enerjinizi daha fazla tükettiğini anlamaya çalışın.

Mutlaka okuyun: Girişimci Olarak “Hayır” Demeniz Gereken 6 Şey

 

4. Bir önceki yılda en çok neyi sevdiniz?

Gözden geçirmeler sadece yapılan hatalara ya da pişmanlıklara dair yapılmamalıdır. Yıl boyunca kazandığınız en büyük başarılarınızı ve en değerli anlarınızı kutlayabilmelisiniz de. Geçen yıl her ne kadar zorlu geçmiş olursa olsun, örneğin ailenizin varlığının ne kadar önemli olduğunu ya da diğerleri ile iletişim kurmanın değerini anlamış olmak bile sizin için büyük bir başarı sayılabilir. Bu nedenle, yeni yılda daha fazla olumlu an yaratabilmek adına sahip olduğunuz şeyler için şükran duymaya çalışın.

 

5. Yeni yılda ne için daha fazla ya da daha farklı olmasını dilersiniz?

Kariyerinizin, işinizin ve kişisel yaşamınızın hangi alanlarında neyi daha fazla istediğinizi gözden geçirin ve her bir alan için hangi değişiklikleri yapmak istediğinize dair bir taslak oluşturun. Örneğin şirketler için, bu yeni bir çalışan almak ya da bir pazarlama kampanyasını yeniden düzenlemek olabilir. Hatta yeni yıl başlar başlamaz dilediğiniz hedefleri belirlemenizde fayda bulunmaktadır, böylelikle yılın ilk haftalarında bunlar için aksiyon almaya hazır hale gelebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Daha Fazla Kitap Okumanın 8 Yolu

 

6. Bir önceki yılı bütünüyle kapatmış olmayı hissetmek için neye ihtiyacınız var?

Yeni yıla temiz bir başlangıç yapabilmek için, önceki yıla açılan bazı istenmeyen kapıların hangileri olduğunu tespit edin ve bu kapıları kapatın. Örneğin, önceki yılı sürekli bir şeylerden korkarak geçirdiyseniz, sonraki yılın büyük bir kısmında konfor alanınızın dışında kalmaya çalışın. Böylelikle konforsuzlukta da bir konfor olduğunu keşfedebilirsiniz.

 

7. Önünüzdeki haftada sizi ne bekliyor?

Büyük resme bakmak her ne kadar kıymetli bir şey olsa da, anda olmanın ve o anki ihtiyaçlarınızı değerlendirebilmenin de gerçek bir hazine olduğunu asla unutmayın. Aynı zamanda hayata bir kuşun gözü ile bakabildiğiniz zaman, bir şeylere daha yakından bakarak mikro ölçüde neye ihtiyaç duyduğunuzu anlayabilirsiniz. Aynı şekilde, önceki yıla dair büyük resimi zihninize yerleştirip, bu büyük resime göre günlük kararlar veriyor olmanız da gerekmektedir.

Hayatınızın hangi bölümünde olursanız olun, yaşadıklarınızı sürekli gözden geçirmek ve hedefler kurmak, geçmişte ne yaşamış olursanız olun, sizi çok daha başarılı kılacak yeterli güce sahiptir.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir