Her Şeyi Tek Başına Yapmaya Çalışmaktan Vazgeçmeniz İçin 5 Neden

Bazı şeyleri tek başına başarmanın keyfini hiçbir şey vermez. Ancak konu iş hayatına gelince “tek başınalık” diye bir şey söz konusu değildir. Her işi tek başına yapmaktan vazgeçmelisiniz. Aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alırsanız başarının “kendi başınıza” elde edilebilen bir şey olduğunu düşünmekten vazgeçebilirsiniz.

 

Neden Yardım İstemekten Nefret Ederiz?

Çünkü insanların bizi ‘yardıma muhtaç’ olarak algılamasına katlanamayız. Gurur meselesi yaparız. Zira ailemiz ve öğretmenlerimiz, bizi tek başına başardığımız şeyler nedeniyle övdüler okul hayatımız boyunca. Yardım istemekten nefret etmemizin bilinçaltında yatan temel nedeni budur.

 

Yardım İsteyince Karizmanız Çizilmez

Dünyanın en başarılı girişimcileri bile yardım ister. Kim yardım istemez biliyor musunuz? Çocuklar ve kibirli insanlar.

Evet, yardım isterken bir miktar sıkılmak gayet doğaldır. Ancak “tek başına” alışkanlığını bırakır ve doğru anda yardım istemeyi öğrenirseniz kazançlı çıkarsınız. Şimdi vereceğimiz beş tavsiyeye kulak kabartın:

 

1. İş yükünüzü azaltabilirsiniz.

en-stresli-meslekler

Yeni bir girişimci olarak fazla sorumluluk almak olağan bir durumdur. Çünkü finansal durumlar öyle gerektirir. Ancak iş büyüdükçe görev dağılımı da ona göre şekillenmelidir. Çok iyi olduğunuz bir alanda başka birinin daha şirkette çalıştığını düşünün. O kişiden yardım istemek ve o işi tek başına yapmamak sizi daha iyi bir lider yapacaktır. Bu da bir şirketin büyümesi için son derece mühimdir.

 

2. Diğer insanların güçlü yanlarını destekleyebilirsiniz.

is-yardimi

Zorluk çektiğiniz bir konuda sizden daha donanımlı birinden yardım istediğinizde, o kişiye özgüven aşılarsınız. Yani insanlardan yardım istemek, o kişilerin yararınadır çoğu zaman.

 

3. Boş zamanın tadını çıkarabilirsiniz.

bos-zamanlari-faydali-seylerle-doldurmak

Yaptığı işi bilen ve seven birinden yardım aldığınızda gözünüz arkada kalmaz. Bu da size ekstra boş zaman kazandırır. Bu sayede aileniz ve arkadaşlarınıza daha çok zaman ayırabilir ya da işletmenizi geliştirmenizi sağlayacak daha önemli işler üzerine kafa yorabilirsiniz.

 

4. Stres düzeyinizi azaltabilirsiniz.

girisimci-olmak-icin-8-neden

Yardım istemek, sizi daha sevilen bir insan haline getirir. Yani bazen işin içinden çıkamadığınız olur. Böyle zamanlarda insanların zamanını işgal etmektense yardım almak sizin ve çevrenizdekilerin stresini azaltır.

 

5. Kendi yolunuza bakabilirsiniz.

girisimci-kimdir

İşleri yürütmek için gereken finansal kaynağı bulduğunuzda işinizin nasıl büyüdüğünü göreceksiniz. Yani her işe kendiniz koşturmaktan vazgeçip şirketi yönetmeye geçtiğinizde başarının nasıl da adım adım size doğru geldiğini fark edeceksiniz. Bu nedenle bazı işleri o işin uzmanı çalışanlara bırakın ve yönetime odaklanın.

Velhasılıkelam, yardım istemekten gocunmayınız. İş hayatında başarılı olmak ve büyümek için her zaman birilerinin yardımına ihtiyaç duyacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

 

İlginizi çekebilir

İş Hayatında, Faydalı Ancak Öğrenmesi Zor Olan 10 Beceri
Küçük Girişimcilerin Yaptığı En Büyük 10 Hata
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir