Herhangi bir iş fikrini test etmenin 4 adımı

İş fikrini hayata geçirmenin ilk adımı düşündüğünüzden daha kolaydır. Sadece aşağıda yer alan 5 dakika tekniğini kullanarak yeni iş fikrinizi test edebilirsiniz.

Herkesin iş fikirleri var. Ancak çoğu insan harekete geçmiyor. Kendi işinizi kurma konusunda ciddiyseniz öncelikle iş fikrinizi test etmeniz gerekiyor. Ucuz ve kolay olan test tekniği sayesinde, faaliyete geçmeden önce insanların iş fikriniz için para ödeyip ödemeyeceğini öğrenebilirsiniz.

İşte herhangi bir iş fikrini online olarak test etmenin 4 adımı:

 

1 – Online bir açılış sayfası oluşturun

Açılış sayfasının geleneksel “çok yakında” sayfaları gibi olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak açılış sayfası kısaca, iş fikrinizi veya çözümünüzü tanıtan demo bir internet sayfasıdır.

Bu sayfanın bazı özellikler taşıması son derece önemli. Öncelikle sayfada müşterilerin ödeme yapmak için tıklayacakları bir buton bulunmalı. Bu sayede hedef kitlenizin çözümünüzü ne kadar değerli bulduğunu test edebiliyorsunuz. Çözümünüz fiyat etiketini kabul edecek ve linke tıklayacak kadar değerli mi?

Bu noktada belirlediğiniz fiyat, müşterilerden almak istediğiniz fiili fiyat olmak zorunda değildir ancak yeteri kadar inandırıcı olmalıdır.

İkinci olarak, bu sayfa ürünün var olduğunu göstermelidir. “10 TL’ye şimdi satın al” veya “20 TL’ye evcil hayvan bakıcısı bul” gibi eylem çağrıları kullanın. Çözümünüz ücretsizse, ziyaretçinin hizmeti kullanmak için harekete geçip geçmeyeceğini test edin. ” App Store’dan indirin” veya ” Facebook ile bağlanın” gibi eylem çağrıları kullanabilirsiniz. Temel faydaları ön plana çıkarmak veya ürünün nasıl çalıştığını açıklamak için bir bölüm ekleyin. Son olarak, güven oluşturmak için samimi bir müşteri görüşü koyun.

 

2 – Başarıyı tanımlayın

Diyelim ki bir hafta sonra 97 internet kaydı oldu. Bu iyi mi kötü mü? Başarı tanımı yapmadan bunu bilemezsiniz.

Başarı ölçünüzü çeşitli faktörlere dayandırabilirsiniz. Bunların en önemlisi de yeterli geliri elde etmek  için kaç tane kayda ihtiyacınız olacağıdır.

 

3 – Müşterilerin karşısına çıkın

Sayfayı hazırladıktan sonra,  doğru müşterilerin karşısına çıkın. Google Adwords hedeflenmiş trafiği hızlı bir şekilde sayfanıza yönlendirmenin en iyi yollarından biridir. Reklam kampanyanız için genel kelimeler seçmek yerine, hedef sayfanızdaki metinlerle uyuşan belirli anahtar kelimeler seçin. Örneğin iş fikrinizin “online organik evcil hayvan mamaları satışı” olduğunu varsayalım. Google Adwords‘te yayınlayacağınız reklam için ” köpek maması, köpek mamaları, köpek maması satın al” şeklinde anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.

 

4 – Takip edin

Test bittikten sonra, veriyi analiz edin. Beklediğinizden daha fazla mı kayıt oldu? Daha mı az? Hiç mi olmadı? Kayıt olanları takip ettiğinizden emin olun ve kayıt olan kişilerle ihtiyaçları ve beklentileri konusunda görüşün. Son olarak müşteri edinme maliyetleri ile potansiyel geliri karşılaştırın ve sonuçları geliştirmek için testi düzeltin.

İnsanların yeterli düzeyde ilgisini çekemezseniz başarılı olmayacak bir iş için aylarca çaba sarf etmenize ve binlerce lira harcamanıza gerek kalmamış olacak. İlerlemeye devam edin ve başka bir iş fikri deneyin.

 

İlginizi çekebilir

Karlı İş Fikri Bulma Yöntemleri
E-ticaret Yapmak İsteyenlere
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir