Karlı İş Fikri Bulma Yöntemleri

Birçok insan genellikle kafasından şunları geçirir: “Karlı bir iş fikri bulmaya çalışıyorum ancak hangi yöne gideceğimden tam olarak emin değilim. Aynı zamanda maliyetlerimi aşağıya çekmek istediğim için işler daha da zorlaşıyor.”

Görünen o ki tam olarak neyin doğru olduğunu bulamıyorsunuz. Yeteri kadar ilginç, yapmaktan hoşlanacağınız ve aynı zamanda para kazanacağınız bir iş fikri bulmalısınız.

Dahi olmanıza gerek yok önemli olan doğru karar vermektir

Karlı bir iş fikri seçmek neden daha fazla para kazanmanın en zor kısmıdır biliyor musunuz?

Fikir bulmak daha fazla para kazanmanın en zor kısmıdır çünkü bir anda bir karar verirsiniz ve bir anda değiştirirsiniz. Bu da biraz kafa patlatmanız anlamına geliyor.

İster parlak bir fikir bulun ister bulmayın. Aslına bakacak olursanız fikriniz parlak veya eşsiz olmak zorunda değildir.

Herkes Apple’ın muhteşem bir iş fikri olduğunu düşünür. Ancak gerçek şu ki burada önemli olan iş fikri değil verilen doğru kararlar ve bu kararları doğru uygulamaktır. Bu süreçte İPhoneların, İpadlerin ve bilgisayarların tasarımı, üretilmesi ve dağıtımı için bir araya getirilen uygulamaları hayal edin.

İyi işler her zaman karar verme, ayarlama ve geliştirme sürecinden geçer. İyi bir gelir elde etmek istiyorsanız o zaman sizin de aynısını yapmanız gerekir. Başka bir ifadeyle başlangıç için önemli olan “doğru” fikri bulmak değildir. Önemli olan nasıl karar vereceğini öğrenmektir.

Doğru olan fikir gerçeğe dönüştürülebilendir. Aksi takdirde düşünme aşamasında sıkışırsınız ve bütün bu mental süreçte size para kazandırmaz.

İşte gerçeğe dönüştürebileceğiniz karlı bir iş fikri bulmanın3 yolu.

 

1 – Mükemmel olan her fikir her zaman kar getirmez

Parlak fikir bulma umudunu bir kenara bırakmanız gerekir. Daha önceden bulunan her parlak yaratım ( başarılı işlerden güzel sanat çalışmalarına ve çığır açan fikirlere kadar ) uygulamaya geçmiştir.

İş fikrinizin “hayatta tam olarak da yapmak istediğim bu” dedirtmesi gerekmiyor… En büyük tutkunuz olması gerekmez.

Kulağa değişik gelecek belki ama tutkunuz olmayan bir işe de tutku duyabilirsiniz. Tutkunuzu bulacaksanız diye sıkışıp kalmayın. Bir fikir üzerinden para kazanmaya başlayacaksanız illa ki mükemmel olan değil sizi heyecanlandıran bir şey bulmaya çalışın.

Peki, o zaman mükemmeliyetçiliği bir kenara bırakmaya hazırsanız bir iş fikrini nasıl karlı hale getirebileceğinizi anlatalım.

 

2 – Bildiğiniz bir konuda uzmanlaşın

Diyelim ki duvarınıza asmak için bir tablo almak istiyorsunuz. Evleri boyayan birine mi gidersiniz yoksa sanat eserleri yapan birine mi? Aptalca bir soru değil mi? Neden bir tablo almak için boyacıya gidesiniz ki? Tabi ki gitmezsiniz. Bir sanatçıya gitmeyi tercih edersiniz.

Neden?

Çünkü onun işi tablo yapmaktır ve bu şekilde tanınmıştır.

Siz de aynı şekilde bilinmek istersiniz. Başka bir deyişle hedef kitlenizin olmasını istersiniz.

Fikirlerin çoğu çoğunlukla heba olur çünkü hedef kitle doğrultusunda sınırlanır.

Örneğin…

Diyelim ki freelance çalışan bir fotoğrafçı olmak istiyorsunuz. Düğün fotoğrafçıları, uzman portre fotoğrafçıları ve doğum fotoğrafçıları ile rekabet etmeniz gerekecektir.

Şu şekilde düşünebilirsiniz: düğün, portre ve doğum fotoğrafçılığını bir arada yürütebilirim. Bu sayede kendime profesyonel fotoğrafçı diyebilirim ve birçok müşterim olabilir. Ayrıca bu işe yeni başladığım için kendimi bir alanla sınırlandırmak zorunda kalmam. Alabildiğim kadar müşteri alırım.

İşte problem:

Yeni nişanlanacak genç çiftler düğün fotoğrafçısına giderler çünkü tam olarak aradıkları budur.

Kimlik için fotoğraf çektirmek isteyen biri porte fotoğrafçısına gider çünkü tam olarak aradığı budur.

Yeni bebek sahibi olan bir aile? Doğum fotoğrafçısına gider çünkü tam olarak aradıkları budur.

Ve kimse size gelmez çünkü belli ihtiyaçlarını karşılayacak ve konularında uzmanlaşmış kişileri ararlar.

Müşterilerin sizi tercih etmesini istiyorsanız onlara belli ve hedeflenmiş hizmetler sunmanız gerekir.

Korkutucu gözükebilir ancak kendinize karşı dürüst olmalı ve “bunu yapabilirim ve bunu yapamam” diyebilmelisiniz.

 

Hadi tekrardan özetleyelim.

1 – Karlı bir iş fikri arıyorsunuz, parlak bir fikir değil. Başlangıç için önemli olan doğru bir şekilde işe başlamanız.

2 – Genel ürün veya hizmetler sunmaktansa belli ürün veya hizmetlere odaklanmak ve bu şekilde bilinmek daha önemlidir.

Ve en son kısma geldik. İnsanların sunacağınız ürün veya hizmetleri satın alacağını nereden biliyorsunuz?

 

3 – Müşteriler ödemek yapmak için hevesli olmalı ve ödemeyi yapacak güçte olmalılar

İnsanların ödeme yapmak istemeyeceği bir alan belirmeniz size yardımcı olmaz. Şanslısınız ki bu noktada sormanız gereken iki soru vardır:

1 – Müşteriler ödeme yapma konusunda hevesli mi?

2 – Müşteriler ödeme yapacak durumda mı?

Garip olan şu ki bu süreç müşterilerden ne kadar para isteyeceğinizi de belirler.

Mesela az önce bahsettiğimiz doğum fotoğrafçısı örneğini kullanalım.

 

Müşteriler bu hizmet için ödeme yapmak ister mi?

Evet, aileler yeni doğmuş bebeklerinin fotoğraflarının çekilmesini isterler.

 

Müşteriler bu hizmetin bedelini ödeyebilir mi?

Değişir. 1000 TL ödeyebilirler mi? Büyük ihtimalle hayır. Genç ailelerin çoğunun bütçesi kısıtlıdır. 400 TL ödeyebilirler mi? Büyük ihtimalle evet. Ailelerin çoğu yeni doğmuş bebekleri için bu parayı ödemeyi seve seve kabul eder.

Yukarıdaki iki soruya da evet cevabını verebiliyorsanız o zaman karlı bir iş fikri bulmuşsunuz demektir.

Tabi ki emin olmanın başka bir yolu daha var.

 

Karlı iş fikri için kestirme yol

Birinin bulduğunuz iş fikri için ödeme yapıp yapmayacağını anlamanın en doğru yolu onu test etmektir. Ancak ne yazık ki bu biraz pahalı olacaktır.

Müşteri bulmak için pazarlama, promosyon ve reklam faaliyetleri yürütürken para ve zaman harcayacaksınız. Bu da bizi bu makalenin en can alıcı noktasına ve kestirme yola getiriyor.

Müşterileri olan bir kişi veya işletmeyle ortak olarak fikrinizi test edebilirsiniz. Şu şekilde düşünün. Bir fikriniz var ve bu fikri müşterilere sunacak biriyle ortak olacaksınız.

Müşteriler fikrinizden hoşlanır ve satın almak isterlerse bu fikirle yolunuza devam edebilir ve geliştirmeye odaklanabilirsiniz. Karınızın bir kısmını ortağınıza verirsiniz ve herkes kazanır.

Müşteriler fikrinizden hoşlanmazsa kaybedersiniz ve tekrardan düşünmeye başlarsınız.

 

Karlı bir iş kurmak istiyorum diyenler için “karlı iş fikirleri nasıl bulunur?” sorusuna cevap aradığımız bu gibi yazıları paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Merhaba!

    Yazılarınızı okudum ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben kurumsal bir firmada satış yetkilisi olarak görev alıyorum. Fakat artık kendi işimi kurmak istiyorum. Aklımda birbirinden farklı bir kaç fikir var lakin karar verebilmis değilim. Bir cafe açarsam müşteri kitlem oluçur mu, butik açarsam satış yapar mı, optik açarsam bana neler gerekir ve başarılı olunur mu? Aslına bakarsak ben ne istediğimi bilmeden bana yardımınız dokunmayabilir. Açtığım dükkanda hem keyif almak, hem de bu yatırımı ziyan etmek istemiyorum. Yine de yardımcı olabilirseniz sevinirim.

    Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir