Huzurevi Açmak

Sağlık sektöründe iş kurmak isteyen girişimcilerin oldukça rağbet gösterdiği kazançlı iş fikirlerinden biri de huzurevi açmaktır. Siz de insanların sağlıklarıyla ilgilenmekten hoşlanıyor olabilir ve bu işi yapmak istiyor olabilirsiniz. Sağlık hizmetleri en fazla kazanç kazanabileceğiniz iş türlerinden biridir.

Bu makale huzurevi açmak için ihtiyacınız olan yararlı bilgileri kapsamaktadır. Hızlı bir başlangıç yaparak düzgün ve sorunsuz bir şekilde faaliyet göstermeye başlayabilirsiniz.

İnsanlara bakmaktan hoşlanan insanlar için huzurevi açmak mükemmel bir iş fikridir. Bununla birlikte huzurevi açmak zorlu bir süreçtir çünkü halletmeniz gereken bir sürü gereklilik vardır. Ancak korkmanıza gerek yok çünkü bu makale huzurevi açmak için gerekli olan bütün süreçleri size anlatacağız.

 

Huzurevi açmak için gerekenler

Güvenilir personel,

Sosyal aktivite alanları ve güvenlik ekipmanları

 

Huzurevi için güvenilir personel

Huzurevleri hastaneler gibidir. Yaşlı insanların kendi kendilerine halledemedikleri ihtiyaçlarını karşılarlar. Yaşlı bakımı hizmetleri sunacağınız için bu insanları rahat ettirecek ve aynı zamanda mutlu edecek en iyi personeli bulmanız gerekir.

Bu amaçtan yola çıkarak aşağıdaki özellikleri taşıyan çalışanlar almanız gerekir:

  • Sertifikalı hemşireler
  • Huzurevi sakinleri için uygun diyet programı düzenleyecek diyet uzmanı
  • Sosyal hizmetler görevlileri
  • Temizlik görevlileri

 

Huzurevi için güvenlik ekipmanları

Huzurevi sakinleri acil durumları kolay fark edemez ve belli durumlar karşısında kolay tepki veremezler. En basitinden binada bir yangın çıkarsa koşamazlar. Bunama rahatsızlığı olanlar acil durumların hiçbirinin farkına varamazlar ve yardım istemek için ağlayamazlar. İşte bu nedenle belli acil durum ekipmanlarından koymanız gerekir.

Huzurevi sakinlerinin güvenliği garanti altına almak ve yangınların önceden fark edilmesi için duman detektörlerinden yerleştirmelisiniz. Aynı zamanda yangın durumlarında personelin kullanması için yangın söndürücülerden almalısınız. Güvenlik ekipmanlarının yanında personelin de acil durumlarda uygulanacak olan prosedürler için hazırlıklı olması gerekir. Böylece herhangi bir aksilik olduğunda anında müdahale edebilirler. Yangın çıkışları hızlı tahliyeler için uygun yerlere konumlandırılmalıdır.

 

Huzurevi sakinleri için kolaylıklar

Huzurevi sakinlerinize kolaylıklar sunmanız gerekir ve kendilerini evlerinde gibi hissetmelidirler. Bu kolaylıklardan bazıları:

  • Huzurevi sakinlerinin kolayca erişebileceği çamaşırhane olanakları
  • Çarşaf hizmetleri
  • Aylık oda temizliği hizmetleri ( odalarını kendilerini temizleyemezler )
  • Bireysel klima ve ısınma hizmetleri ( huzurevi sakinlerinin her birinin ihtiyaçları farklı olacaktır )
  • Acil durum sistemi

 

Huzurevi açmak için gerekli belgeler

a) Kurucu ve müdür için;

– Nüfus Cüzdanı Örneği,

– İkametgah Belgesi,

– Öğrenim durumunu gösterir noterden onaylı belge,

– Savcılıktan alınacak doğruluk belgesi,

– Bulaşıcı hastalığı olmadığını, akıl ve ruh sağlığının yerinde olduğunu, uyuşturucu ve alkol bağımlısı olmadığını kanıtlayan sağlık kurulu raporu,

b) Kuruluş binasının iskan durumu hakkında Belediye İmar Müdürlüğü’nden alınacak İskan Raporu örneği veya yapı kullanma izin belgesi yada üniversitelerin ilgili bölümlerinden alınacak statik rapor,

c) Binanın bütün bölümlerini gösterir Bayındırlık Müdürlüğü’nce onaylı projesi,

d) Binanın tapu senedi veya kira kontratosu örneği,

e) Yangın güvenliği yönünden İtfaiye Müdürlüğü’nden alınacak rapor,

f) Binanın trafik emniyetine ve genel ahlak kurallarına uygun bir yerleşim alanında olduğuna dair Emniyet Müdürlüğünden alınacak rapor,

g) Binanın hizmet bölümlerini gösterir (yaşlı odaları, oturma salonları, banyo, yemek salonları ve bahçe vb.) içten dıştan çekilmiş fotoğrafları,

h) Kuruluşun çalışma usulleri, personelin görev yetki ve sorumluluklarının neler olduğu, yaşlı kabul işlemleri, gelir, giderler ve diğer mali işlemlerin ne şekilde yürütüleceğini gösterir iç hizmet yönergesi,

ı) Kuruluşta özel bakım bölümü bulunması veya kuruluşun doğrudan bakımevi olarak da hizmet vermesi durumunda İl Sağlık Müdürlüğü’nden alınacak uygunluk raporu.

 

Huzurevi açma yönetmeliği

Huzurevi açmak için gerekli tüm belge ve şartları incelemek için tıklayınız.

 

Huzurevi açma maliyeti

Huzurevi açmak son derece yüksek maliyetli işlerden biridir. Huzurevinin kapasitesi, lokasyonu ve türü maliyeti etkileyen faktörlerin başında gelir. Kesin bir rakam doğru olmayacağı için açmak istediğiniz huzurevi hakkında bize gerekli bilgi sunarsanız sizin için bir maliyet çıkarabiliriz.

Yeni iş kurmak isteyenler için cazip iş kurma fikirlerini ve farklı yatırım alanlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir