Rehabilitasyon Merkezi Açmak

Bir rehabilitasyon merkezi açmak gurur verici ve takdire değer bir davranıştır. Belli olaylar neticesinde insanların sağlık durumların da bir takım problemler oluşur. Felç, spinal kord ( omurilik ) yaralanması vb. hastalıkları olan insanların rehabilitasyon merkezlerinde tedavi görmeleri gerekir. Ayrıca zihinsel veya bedensel engellilere bu merkezlerde eğitime tabi tutulurlar. Rehabilitasyon merkezi açabilmek için sermayeye ve ilgili resmi kurumlardan alınmış ruhsat ve izinlere ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca inşaat yapmanız ve personel almanızda gerekecektir. Bu saydığımız maddeler rehabilitasyon merkezi açarken karşılaşacağınız en önemli ve en uğraştırıcı maddelerdir.

 

Rehabilitasyon merkezi nasıl açılır?

1- Rehabilitasyon merkeziniz için iş modeli geliştirin. Öncelikli amacınız hastaların rahatsızlıklarını tedavi etmek olsa bile kendi geçiminizi de sağlamak zorunda olduğunuzu unutmayın. Ne olursa olsun bunun bir iş olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

2- Rehabilitasyon merkeziniz için kaynak sağlayın. Banka kredileri ve teşvikler en çok tercih edilen sermaye araçladır. Eksiksiz bir iş planı hazırlamanız çok önemlidir.  Banka kredisi ve teşvikler için başvuru yaptığınızda merkezinizin olası başarısını hazırladığınız iş planınız aracılığıyla yetkililere göstermeniz gerekir.

3- Rehabilitasyon merkeziniz için ya bir tesis almalısınız yada bir bina kiralamalısınız. Eğer merkeziniz için doğru bir bina bulamadıysanız yeni bir bina inşa etmek için planlar hazırlayın. Her koşulda doğru binayı inşa etmeniz haftalarınızı hatta aylarınızı alacaktır. Bu nedenle rehabilitasyon merkezi açma sürecinde bu adıma çok önceden başlamanız gerekir.

4- İlgili resmi kurumlara başvurarak gerekli ruhsat ve izinleri almanız çok önemlidir. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yönetmelik ve genelgelerini dikkatlice inceleyin. Sağlık Bakanlığını ve bağlı bulunduğunuz belediyeleri ziyaret ederek konuyla ilgili bilgi alın. Bu aşamanın başarısında da iş planı oldukça önemlidir.

5- Sağlık sigortası firmalarıyla bağlantıya geçerek rehabilitasyon merkezinizde sunduğunuz hizmetleri anlatın. İnsanların çoğu yeterli paraları olmadığından rehabilitasyon hizmetlerini kendi ceplerinden ödeyemezler ve sigortalarının sağlayacağı imkânlara bel bağlarlar.

6- Rehabilitasyon merkeziniz için personel alın. Yöneticiler, hemşireler, doktorlar, fizik tedavi uzmanları ve terapistler merkezinizin başarılı olmasında önemli rol oynarlar.

7- Rehabilitasyon merkezinizin reklamını yapın. Kapılarınızı hizmete açtığınızda ve hastaları kabul etmeye hazır olduğunuzda hastaneleri mutlaka bilgilendirin. Buna ek olarak internette ve sağlık dergilerinde reklamlar verin. Bütün reklamlarınızda tesisinizin özellikleri, tedavi ücretleriniz, sigorta firmalarının karşıladığı tedaviler, tedavi koşullarınız ve iletişim bilgileriniz yer alsın.

Sağlık sektöründe iş kurmak her zaman karlı olmuştur fakat yeterli sermaye bulmak ve gerekli prosedürlerin yerine getirmek sıkıntı yaratabilmektedir. Eğer bu iki durumu aşabilirseniz başarılı olmanız çok da zor olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir