Medikal Ürünler Satmak

Veterinerlerden hemşirelere ve göz doktorlarına kadar bütün tıp profesyonellerinin özel medikal malzemelere ihtiyaçları vardır. Medikal malzeme satan bir sürü büyük firma olmasına rağmen siz de kuracağınız küçük ölçekli firmanızla sektörde başarıyı yakalayabilirsiniz. Perakende işine girmek ve sağlık hizmetleri sektöründe iş kurmak istiyorsanız medikal malzemeler satan bir dükkan açmayı düşünebilirsiniz.

 

Medikal ürünler işine nasıl başlanır?

Medikal malzemeler satacağınız işletmeniz için bir hedef pazar belirleyin. Örneğin evde sağlık bakımı yapan yardımcılar, hemşireler, diş hekimleri veya bakım evleri için ürünler satabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığına başvurarak ürün satışıyla ilgili yapmanız gerekenleri öğrenin. Sattığınız medikal ekipmanların lisanslı olması gerekiyor mu öğrenin. Bütün medikal malzemeler için geçerli olmasa da belli tip ürünler için lisans almanız gerekebilir.

Gerekli olan ruhsat ve izinleri alın. İşletme ruhsatı başvuru formlarını bağlı bulunduğunuz belediyelerin internet sayfalarından indirerek doldurabilirsiniz. Başvuru belgenizi doldurduktan sonra vergi levhası, T.C kimlik numaralı kimlik fotokopisi ve kira kontratı gibi belgelerle Ruhsat Ve Denetim Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirsiniz. İstenilen belgelerle ilgili detaylı bilgi alabilmek için belediyelerin internet sayfalarını ziyaret edin.

Envanterinizi depolamak için sıcaklığını kontrol edebileceğiniz ticari bir depo kiralayın. Malzemelerinizin kirlenmemesi için deponuzun temiz ve tozdan arındırılmış olması gerekir. Envanterinizi depolamak için alternatif olarak temiz boş bir oda veya geniş bir gömme dolapta kullanabilirsiniz.

Belirlediğiniz pazara uygun medikal ekipmanlar satan distribütörlerle toptancı hesabı açın. Kar edebilmek için ürünleri toptan almanız gerekir. Distribütörleri online olarak, telefon defterlerinden ve ticaret rehberlerinden bulabilirsiniz. Toptancı hesabı açabilmek için işletme belgelerinizi göstermeniz ve belli miktarda ürün siparişi vermeniz gerekebilir.

Firmanızı korumak için sağlık hizmeti profesyonellerine teşvik tedbirleri teklif edin. Örneğin indirimli veya ücretsiz gönderimler, toptan satış indirimleri veya ücretsiz teslimatlar yapabilirsiniz.

Sağlık hizmeti profesyonellerine satış firmanızın tanıtımını yapın. El ilanları ve kuponlar gönderin, tıp kongrelerine veya sağlık fuarlarına sponsor olun, tabipler birliğine ve profesyonel gruplara haber duyuruları gönderin.

Eğer bu iş hakkında hiçbir bilginiz yok ise tecrübe edinmek için 3-4 ay bir medikal markette çalışabilirsiniz. Bu sayede işin işleyişi hakkında yeterli bilgi ve donanıma sahip olabilirsiniz.

Sağlık sektöründe iş kurmak isteyenler için sağlık sektöründeki iş fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz. Sağlık ve para ile kalın.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir