İlginç Ödeme Sistemi: Kilonuza Göre Uçak Bileti!

Samoa Air Havayolları’nın, müşterilerinin biletlerini ağırlıklarına göre ücretlendirmesi başarılı sonuç verdi.

Samoa Air müşterilerinin kilolarına göre fiyatlandırma yapmaya başlamasından beri, firmanın açıklamasına göre, bu deneyim büyük başarı elde etti.

Samoa Air, insanlara bu şekilde ücret politikası uygulamaya başladığı vakit, dünyada bu ödeme sistemini uygulayan ilk firma olarak manşetlere geçmişti. Firmanın baş yöneticisi Chris Langton,deneyim o kadar başarılı oldu ki, artık uçaklar ‘ağırlığına göre öde’ sistemine dayanarak modifiye edileceğini söylüyor. Bir sonraki uçakta kullanılacak profilde, geleneksel 14 koltuklu modelden 9 koltuklu modele çevirmeyi planlıyoruz. Böylece, daha geniş oldukları yüzünden daha fazla ödeme yapmak durumunda kalanlara bir yol sağlamış oluyoruz, dedi.

‘Herkes ne ödediyse onun karşılığını alıyor’

Girişimci Bay Langton, uygulamanın ilk yılında müşterilerden gelen geri bildirim mesajlarının olumlu olduğunu belirtiyor.

“Yolcular yalnızca, ‘ağırlığına göre öde’ sisteminde ne kadar ödediklerini normal şartlarla karşılaştırıyorlar ve basit aritmetik yoluyla en karlı sonuca ulaşıyorlar.”

kiloya-gore-ucak-bileti

“Genel olarak dünyanın herhangi bir yerindeki varış noktasına yapılacak herhangi bir operasyona bakacak olursanız, 120 kg ya da daha az ağırlıktaki bir insan, ‘ağırlığına göre öde’ sitemine göre hep çok avantajlı oluyor. Özellikle Amerika gibi obezitenin tehlikeli boyutlara ulaştığı ülkelerde bu sistem en azından yolculara uçuş konusunda yardımcı oluyor.

Sistem, yolcunun kendi ağırlığı ve bagaj ağırlığı eklenerek bulunan toplama göre fiyat sunuyor.

İlginç girişim fikrinin sahibi Mr. Langton’a göre bu sistem havayollarının geleceğinde önemli bir yere sahip. Havayolunun açıklamasına göre, ‘ağırlığına göre öde’ sisteminde uçağın doldurulması daha kesin rakamlara göre oluyor ve böylece maksimum kapasite kullanılarak daha fazla verim elde ediliyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir