Kaba Müşterilere Fazla Hesap Çıkaran Cafe

Girişimcilere özel farklı iş fikirlerini ve yenilikçi iş modellerini araştırmaya devam ediyoruz. Fransa’daki La Petite Syrah Cafe, personele nazik olmayan müşterilerin, saygılı davrananlara göre daha fazla para ödemelerini gerektiren kademeli bir ödeme sistemi uyguluyor.

Bireysel müşterilere göre ödeme şekilleri düzenlenirken, her müşterinin eşit olduğuna inananlar açısından ortaya farklı sonuçlar çıkıyor. Örneğin yolcuların ağırlıklarına göre ücretlendirme yaparak riskli bir sistem gerçekleştiren Samoa Air gibi.  Şimdi de, Fransa’daki La Petite Syrah Cafe bizi farklı bir ödeme sistemiyle tanıştırıyor. Kafe personeline kaba davranan müşterileri daha fazla ödemeye mecbur eden bir anlayış bu. Nice şehrinin popüler bir yerinde bulunan kafe, kahve siparişleri için üç farklı ödeme şeklinin olduğu yeni bir menü hazırladı. Müşteriler, “İyi günler, bir kahve lütfen” derler ise kahveleri için 1.40 Euro ödeyecekken, eğer personeli selamlamayı unuturlarsa, o vakit 4.25 Euro ücret ödemek durumunda kalacaklar. Eğer daha kaba iseler ve emir verircesine kahvelerini sipariş ederlerse, o zaman da 7 Euro ödemek zorunda kalacaklar.  Müdür, Fabrice Pepino bu ücretlendirme sistemini bir ‘şaka’ olarak başlatmış, ancak şimdi bu sistem sayesinde hem stres altındaki çalışanlar ve acelesi olan müşteriler, artık siparişlerini vermeden önce davranışlarını kontrol etmeye başlamışlar.  Müdür, yerel gazeteye verdiği röportajda,”‘İnsanların, Fransız servisinin kaba olabildiğini söylediklerini biliyorum ancak şu da bir gerçek ki, müşteriler de meşgul olduklarında oldukça kaba olabiliyorlar. İnsanlar şimdi daha rahat ve daha fazla gülümsüyorlar. İşte bu en önemlisi ”

Bu cafedeki ilginç ödeme sistemi bir şaka üzerinden yola çıkmış olabilir ama, bu şekilde belki de benzer bir model, personelin ezildiği başka iş modellerinde de uygulanabilir, örneğin toplu taşıma operatörleri ya da çağrı merkezindeki çalışanlara yönelik.  Ne dersiniz?

Siz değerli okuyucularımız için yeni iş fikirlerini ve benzersiz iş modellerini araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir