Kahkaha başına ödeme alan komedi kulübü

İspanya’daki Teatreneu isimli komedi kulübü izleyici tepkilerini takip etmek için yüz tanıma teknolojisi kullanan ve izleyicilere attıkları kahkaha sayısına göre bilet ücreti kesen bir sistem geliştirdi.

Yayıncılık endüstrisinde olduğu gibi göstericiler de uzun süredir yaptıkları şovlardan kazanç sağlayamıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri tüketicilerin online eğlencelere daha kolay ve sıklıkla da daha ucuza ulaşmasıdır. Edebiyat dünyasının bu soruna karşı bulduğu çözümlerden biri olan Total BooX iş fikrinden daha önce bahsetmiştik. Bu projede okuyuculardan sadece okudukları sayfanın ücreti alınıyordu. İspanya’daki Teatreneu isimli komedi kulübü de benzer şekilde bir iş fikrini hayata geçirdi.

İş fikri reklam ajansı Cyranos McCann ile birlikte geliştirildi. Proje İspanya hükümetinin tiyatro imalat vergilerini arttırması ve izleyici sayısının azalması sonucunda ortaya çıktı. Fanlarını geri kazanmak isteyen Barcelona’nın bağımsız komedi tiyatro şirketi Teatreneu da bir şov başlattı. Bu şova gelen izleyiciler attıkları kahkaha sayısına göre ücret ödedi. Koltukların arkasına yüz tanıma teknolojisiyle donatılmış tabletler yerleştirildi. İzleyiciler her gülümsediğinde veya kahkaha attığında bilet ücretlerine 0.30 Euro eklendi. Şovu eğlenceli bulmayanlar fazla para ödemezken şovda eğlenenler ve bol bol kahkaha atanlar 24 Euro’yu aşmayacak bir ücret ödediler.

Bu muhteşem iş fikrinle alakalı daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Sizin de “Ne kadar ekmek o kadar köfte!” temalı iş fikirleriniz var mı?

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir