İlham Veren Başarısızlık Hikayeleri

Başarısız olmaktan korkmayın. Çoğu zaman başarısızlık sizi başarıya taşır. Aşağıda sıraladığımız ünlülerin başarısızlık hikayelerinden ilham alın. Aşağıdaki bütün başarısızlık hikayelerini sabır ve büyük başarılar izlemiştir.

 

1-) Jack Andraka

Jack Andraka’nın 15 yaşındayken aklına çılgın bir fikir geldi. Pankreas kanserinin teşhisi için bilim insanlarının, araştırma laboratuvarlarının ve milyar dolarlık ilaç şirketlerinin ürettiğinden daha iyi bir pankreas kanseri testi üretecekti.

Jack daha iyi bir testin üretilmesi için bir teklif mektubu yazdı. 199 araştırma laboratuvarı Jack’i reddetti. Neyse ki asla vazgeçmedi. 200. araştırma laboratuvarı olan Baltimore’daki John Hopkins Üniversitesi laboratuvarı Jack’i kabul etti. Bu laboratuvardaki çalışmalarının sonucunda Jack Andraka piyasadaki pankreas testlerinde 100 kat daha etkili ve 26 bin kat  daha ucuz bir test geliştirdi. Jack’in buluşu sayesinde on binlerce hayat kurtuldu.

 

2-) Michael Jordan

Michael Jordan şu an dünyanın en büyük basketbol oyuncularından biri kabul ediliyor. Ancak lisedeyken okulun basketbol takımından atılmıştı. Başarısızlık ona daha çok çalışması için motivasyon sağladı.

Başarısızlık hakkındaki sözleri şöyle:

“Kariyerim boyunca 9 binden fazla atışı kaçırdım. 300 maçı kaybettim. 26 kez benden oyunu kazandıracak atışı yapmam beklendi, hepsini kaçırdım. Hayatım boyunca defalarca başarısız oldum. İşte bu yüzden başarılıyım.” 

 

3-) Steve Jobs

Steve Jobs kurucusu olduğu Apple şirketinden kovulmuştu. Ayrıca NeXT şirketinde ve Lisa bilgisayarı projesinde de başarısız oldu. Jobs Apple’a döndüğünde şirket onun liderliğinde ABD’nin en çok kar eden şirketi haline geldi.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ın İlham Verici Hayat Hikayesi

 

4-) Elizabeth Blackwell

Elizabeth Blackwell 29 farklı tıp okulundan red cevabı aldı. Bu yüzden okuldakilerle yüz yüze konuşmaya gitti. Ona erkek taklidi yapması gerektiğini söylediler, çünkü o dönemde kadınların tıp eğitimi almaya uygun olmadığı düşünülüyordu.

Elizabeth bunu reddetti. Yanlışlık Hobart College’den kabul aldı ve bu sayede okula kaydoldu. Çoğu tıp doktoru onunda çalışmayı reddetti. Ama sebat gösterdi ve en sonunda mezun oldu.

Elizabeth Blackwell bu sayede ABD’de tıp eğitimi alan ilk kadın oldu. Daha sonra kendi tıp tekniğini geliştirdi, kadınların staj yapabileceği bir tıp kurumu kurdu (o zaman çoğu sağlık kurumu kadınları kabul etmiyordu), yoksul aileleri hizmet etti ve kadınlar için ilk tıp okulunu kurdu.

 

5-) Walt Disney

Kimse Walt Disney’i çizer olarak işe almak istemedi. Hatta çizerlik dışında bile iş bulamadı. Ancak kardeşi ona geçici bir iş bulabilmişti. Walt’un ilk animasyon stüdyosu iflas etti. Daha sonra Walt Disney Company’nin kurucu ortağı oldu. Şirketin 2012’deki geliri 40 milyon dolardı.

Mutlaka okuyun: Walt Disney’in Hayat Hikayesi

 

6-) Pisa Kulesi

Pisa kulesi aslında eğik olması için tasarlanmadı, eğikliği tamamen bir tasarım hatasından kaynaklanıyordu. Ancak eğer eğik olmasaydı bu kadar popüler olamazdı.

 

7-) Steven Spielberg

Steven Spielberg Güney Kaliforniya Üniversitesi film okuluna yaptığı iki başvurudan da red cevabı aldı. Bu onu durdurmadı. Spielberg yönettiği filmlerden 8.5 milyar dolar hasılat elde etti. Ayrıca Spielberg ünlü olduktan sonra Güney Kaliforniya Üniversitesi ona fahri doktorluk ünvanı verdi. Spielberg daha sonra üniversitenin mütevelli heyetine girdi.

 

8 -) Charles Schultz

Charles Schultz’un çizimleri lise yıllığına kabul edilmedi. Schultz daha sonra Peanuts’ı yarattı. Peanuts çizgifilminden ve lisanslı ürünlerinden yılda 1 milyar dolardan fazla kazanmaya başladı. Mezun olduğu lise ise okula Peanuts çizgifilmindeki ünlü Snoopy karakterinin bir heykelini yaptırdı.

 

9-) Beatles

Beatles ünlü olmadan birçok plak şirketi tarafından reddedildi. Bu şirketler arasında ‘gitar gruplarının sonu geldi’ ve ‘Beatles’ın şov işinde bir geleceği yok’ diyen Decca Records da bulunuyordu. Beatles en sonunda bir plak şirketiyle anlaşma imzalayabildi. Beatles İngiltere’de herkesten fazla albüm sattı ve ABD’de ise bu rakam 177 milyona ulaştı.

 

10-) Colonel Harland Sanders

Colonel Harland Sanders orta okul terkti. 65 yaşındayken restoranından geçen ana yolun değiştirilmesiyle restoranına hiç müşteri gelmemeye başladı. Elinde sadece gizli tavuk tarifi ve sosyal güvenlik çekleri vardı. Bu yüzden tarifini satmaya başladı. Haberlere göre binin üzerinde red cevabı aldı. Daha sonra bir ortağıyla beraber KFC’yi kurdu. Şimdi 15 binin üzerinde KFC restoranı bulunuyor.

Mutlaka okuyun: KFC’nin Kurucusu Harland Sanders’in İlham Veren Başarı Hikayesi

 

11-) Mary Kay Ash

Mary Kay Ash kocası ordudayken kapı kapı dolaşıp kitap satmaya çalışıyordu. Kocası ordudan döndüğünde boşandılar. Ask boşanmanın çok kötü karşılandığı bir zaman üç çocuğuyla yapayalnız kaldı.

Ash hak ettiği terfiyi kadın olması sebebiyle alamadığında çok sinirlendi. Bu yüzden o ve ikinci kocası, Mary Kay Kozmetik şirketini kurmaya karar verdiler. Şirketin kurulmasından bir ay önce kocasını kaybetti.

Sadece 5 bin dolarlık yatırımla Ash kendi işini kurdu. Forbes’a göre Mary Kay şirketinin gelirleri 3.5 milyar dolardan fazla.

 

12-)Mark Cuban

Milyarder girişimci Mark Cuban başarısızlık hakkında şöyle düşünüyor:

“Kaç kere başarısız olduğunuzun bir önemi olmadığını anladım. Sadece bir kere doğruyu yapmanız yeterli. Bir zamanlar salaktım, süt tozu satmaya çalışıyordum, tüm başarısızlıklarımdan ders aldım.”

 

13-) Oprah Winfrey

Oprah Winfrey sadece yedi buçuk ay sonra WJZ kanalında akşam haberlerini sunduğu işinden kovuldu. Başka bir spikerlik işi için Oprah şunları söylüyor:

“Bir keresinde haberini yaptığım yere geri döndüm. Bir ailenin evi yanmış ve evsiz kalmışlardı. Onlara battaniye ve birkaç gerekli eşya götürdüm. Asistan haber direktörü bana eğer bir daha bunu yaparsam ve yönetimin bundan haberi olursa işimden atılabileceğimi çünkü haberini yaptığım olaya karıştığımı söyledi. Doğru söylüyordu, benim işim olayın haberini yapmaktı, olaya dahil olmak değil..”

Oprah daha sonra medya milyarderi haline geldi. Sunduğu program benzerleri arasında tarihin en popüler televizyon programı haline geldi. Kendisi ayrıca bir yardımsever—yani hala burnunu başka insanların işine sokmaya devam ediyor.

 

14-) Elizabeth Arden

Elizabeth Arden (gerçek adı Florence Nightingale Graham) hemşirelik okulundan atıldı. İlk kurduğu işi iflas etti. Ama vazgeçmedi. Bunun yerine 6 bin dolar borç alarak sıradaki güzellik şirketi olan Elizabeth Arden’i kurdu. Elizabeth Arden geçen yıl 1 milyar dolardan fazla satış yaptı.

 

15-) Jack Canfield

Jack Canfield’ın Tavuk Suyuna Çorba isimli kitabı 144 kere yayınevleri tarafından reddedildi. Jack en sonunda anlaşma imzaladığı yayınevine ilk 18 ayda 1.4 milyon kitap satmak istediğini söylediğinde yayıncı gülmüş ve 20 bin satarsa kendisini şanslı sayması gerektiğini söylemişti.

Canfield’ın bu ilk kitabı ABD’de 8 milyon, dünyada ise 10 milyon sattı. Canfield’ın kitap markasının değeri şu anda 1 milyar dolar.

Canfield’ın tavsiyesi:

“Aslında söylemeniz gereken şey şu: Ben kendi hayalime sizin kuşkularınıza ve korkularınıza olduğunuzdan daha bağlıyım. Bunu kendinize tekrar edin ve yapmak istediğiniz şeyi yapın.” 

 

16-) James Dyson

James Dyson’ın dünyanın ilk torbasız elektrikli süpürgesini icat edebilmesi 5 yıl ve 5 bin 126 tane başarısız prototip gerektirdi. 10 yıl sonra Dyson kendi üretim tesisini kurdu, çünkü diğer üreticiler Dyson’ın süpürgesini üretmek istemiyordu. Şimdi Dyson’ın süpürgesi dünyada en çok satan elektrikli süpürge ünvanına sahip. 2013’teki net serveti ise 3 milyar pound.

 

17-) J.K. Rowling

Harvard’daki mezuniyet töreninde konuşan J.K. Rowling başarısızlıklar için şunları söylüyor: “Büyük ihtimal benim kadar başarısız olmayacaksınız. Ancak başarısız olmadan yaşayamayız. Bu şekilde her şeye dikkat ederek yaşamak, yaşamak değildir. Durum böyle olunca da en baştan başarısız olmuş sayılırsınız.” 

Rowling ilk Harry Potter kitabını yazdığında boşanmıştı, iflas etmişti ve sosyal yardımla yaşıyordu. Düzinelerce yayıncının kitabını reddetmesinin ardından en sonunda kitabını yayınlayacak bir yayıncı buldu. Ancak yayıncı Rowling’e çocuk kitaplarından para kazanamayacağını ve kendisine gerçek bir iş bulması gerektiğini söylemişti.

Rowling şu anda bir milyarder.

 

18-) Stan Smith

Stan Smith Davis kupasında top toplayıcılığı yaparken bile başarısız görülüyordu. Tenisçi olamayacağı çünkü bunun için fazla sakar ve koordinesiz olduğu düşünülüyordu. Smith Wimbledon, U.S. Open’ı ve 8 Davis kupasını kazanarak herkesi haksız çıkardı.

 

19-) Madonna

Madonna üniversiteyi bıraktı, New York’a taşındı ve orada bulduğu iki işinden de kovuldu. Çıplak modellik yaparak saatte sadece 7 dolar kazanıp hayatta kalmaya çalışıyordu.

Madonna yine de bir sanatçı olarak kariyerinden vazgeçmedi ve en sonunda başardı. Tüm dünyada 300 milyondan fazla albüm sattı. Madonna şimdi tüm zamanların en çok satan kadın şarkıcısı ünvanına sahip.

 

20-) Nick Woodman 

Nick Woodman’ın start-up şirketi Funbug yatırımcılardan 3.9 milyon dolar yatırım almıştı. Ancak iflas etti. Tüm para boşa gitti. Yıkılan Woodman uzun bir sörf gezisine çıktı. Woodman sörf yaparken video çekmek istiyordu. Bu ona bir fikir verdi. Aktiviteler yaparken video çekmeyi kolaylaştıracak bir kamera üretecekti. Woodman ve kız arkadaşı el yapımı kolyeler satarak Woodman’ın projesi için para biriktirdi. Ayrıca Woodman’ın ailesinden de borç aldılar. Bu sayede 2002 yılında GoPro piyasaya çıktı. Ünlü girişimci Nick’in şimdiki serveti 5 milyar dolar civarında.

Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir