İnstagram’da Başarılı Olmak İçin Bilmeniz Gereken 20 İstatistik

Instagram’da pazarlama stratejisi geliştirmek için öncelikle Instagram hakkında bazı önemli istatistiki detayları bilmeniz gerekli.

Bu yazıda sizle 2024 yılında Instagram’da daha başarılı olabilmek, daha çok takipçi ve etkileşim elde edebilmek için bilmeniz gereken bazı önemli bilgiler vereceğiz.

 

1. Bir Milyar Aktif Kullanıcı

Ocak 2024 verilerine göre Instagram’ın aylık 1 milyar aktif kullanıcısı var. Twitter için bu rakam aylık 353 milyon, Pinterest içinse 458 milyon kullanıcı.

 

2. 500 Milyon Kişi Story Atıyor!

Instagram’ın en önemli özelliği olan Hikayeler’i (Stories) günde 500 milyon kişi kullanıyor. Yani Hikayeler Instagram’ın olmazsa olmazı.

İnsanların %50’si Hikayeler’de gördüğü bir reklam üzerine alışveriş yapıyor. Sadece Hikayeler bile başlı başına çok önemli bir satış-pazarlama aracı.

Hikayeler’e verilen reklam, gönderi olarak verilen reklamlara göre daha etkili de olabiliyor. GAP markasının yaptığı bir deneyde story formatında bir reklam %73 daha fazla tıklama kazandırmış.

 

3. Instagram Reklamı Parasına Değiyor

Instagram reklamları tıklama başına maliyet açısından Facebook’tan biraz daha pahalı. Ancak Instagram’da etkileşim oranı çok daha iyi. Yani hedef müşteri kitleniz Instagram kullanıyorsa verdiğiniz paranın karşılığını alıyorsunuz.

Ayrıca Instagram’da 928 milyon kişiye potansiyel olarak erişim imkanınız var. Elbette bu 928 milyon kişinin hepsi sizin hedef kitleniz değil. Ancak Instagram’da reklam bütçeniz varsa aklınıza gelebilecek her türlü kişiye ve gruba ulaşabilirsiniz reklam yoluyla.

 

4. Yüksek Gelirli İnsanlar Instagram’da!

Araştırmalara göre;

Yıllık geliri 75.000 dolar olan kişilerin %31’i Instagram kullanıyor.

Yıllık geliri 50.000-74.000 dolar olan kişilerin de %31’i Instagram kullanıyor.

 

5. Gün İçinde Instagram’a Çok Giriliyor

Instagram kullanıcılarının %63’ü gün içinde en az bir kere uygulamaya giriyor. %42’si birden çok kez giriyor gün içinde.

Dolayısıyla içerikleriniz kaliteli ve ilgi çekici olduğu sürece insanlara ulaşmak ve etkileşim konusunda sorun yaşamanız pek olası değil.

 

6. %52 Kadın – %48 Erkek

Genel olarak Instagram’da kadın-erkek eşitliği söz konusu. Bazı platformlar erkek ya da kadın ağırlıklı olabiliyor. Ancak Instagram’ı kadınlar da erkekler de eşit düzeyde kullanıyor.

 

7. Ergenlerin %75’i Instagram’da

Ergenler arasında en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında Instagram geliyor. %69 ile Snapchat ise ikinci sırada. Markalar genç nesille daha sıkı bağ kurmaya çalıştığı için Instagram’da içerik üretmek ve reklam vermek dolayısıyla çok daha mantıklı.

 

8. Alışveriş İçerikleriyle Etkileşim Yüksek

Aylık 130 milyon kişi en az bir kere alışveriş içerikleriyle etkileşime giriyor. Üstelik Instagram’dan ayrılmadan, uygulama içinde alışveriş yapabilmek de mümkün olduğu için direkt Instagram’da satış yapmak markalar açısından altın değerinde bir fırsat.

 

9. Keşfet Mühim!

Kullanıcıların yarısı ayda en az bir kere “Keşfet”e tıklıyor. Keşfet ise kullanıcıların ilgi alanlarına göre içeriklerden oluşuyor. Doğru hashtag kullanımıyla siz de içeriklerinizi keşfet’e düşürebilir ve daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.

 

10. Sabah 9 – Akşam 11

Instagram’da içerik paylaşmak için en ideal zaman konusunda pek çok tartışma var. Ancak yapılan araştırmalara göre post paylaşmak için sabah 9 ve akşam 11 saatlerinin ideal olduğu görülüyor.

Özellikle akşam 9’dan sonrası herkesin evine çekildiği, dinlendiği, kendine vakit ayırdığı bir zaman olduğu için ideal.

 

11. İnsanlar Ürün ve Hizmet Arıyor

Kullanıcıların %81’i Instagram’ı ürün ve hizmet aramak, bilgi almak için kullanıyor. Dolayısıyla markanızın Instagram’da aktif olmaması size ciddi anlamda zarar verir, potansiyel pek çok satışı kaçırmanıza neden olur.

İnsanların %90’ı Instagram’da en az bir markayı takip ediyor. Ancak bu oranın genele vurduğumuzda en az 10 marka olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

12. Instagram’da Geçirilen Zaman Arttı

Covid19 nedeniyle insanlar daha çok evde zaman geçirdiği için 2020’de bir önceki yıla göre Instagram’da günlük gezinme oranı arttı. Ortalama bir kullanıcı günde en az 30 dakika Instagram’da geziyor. Bu oran gençler arasında çok daha yüksek tabii.

 

13. Influencer Pazarlamada Instagram Bir Numara

Pazarlamacılar, influencer pazarlama bütçelerinin %69’unu Instagram’da kullanıyor. İkinci sırada ise Youtube geliyor. Youtube’da influencer pazarlamaya ayrılan bütçe ise %11 düzeyinde.

Yine yapılan araştırmalara göre kıyafet alışverişi yapan kişilerin %55’i en az bir alışverişlerini influencer pazarlama neticesinde gerçekleştirmiş durumda.

 

14. Markalar 28 Post Atıyor

Markalar aylık ortalama 28 gönderi paylaşıyor. Bu ise neredeyse her gün bir şey paylaşmak anlamına geliyor. Daha çok etkileşim ve erişim için düzenli post atmanız önemli.

 

15. İdeal Hashtag Sayısı 11

İdeal hashtag sayısının 8 ila 14 arasında olduğuna dair pek çok tartışma var. Ancak yapılan birçok araştırma en ideal hashtag sayısının 11 olduğunu ortaya koyuyor. 11’den fazla hashtag kullandığınızda etkileşim oranına pek katkı sağlayamıyorsunuz.

 

16. Telefonla Çekim Daha Çok İş Yapabiliyor

Akıllı telefonla çekilmiş reklam görüntüleri, insanlarda daha özgün ve samimi algılanıyor. Yani profesyonel stüdyo çekimi reklam fotoğraflarına kıyasla kullanıcılar tarafından gönderilen içerikler özellikle Instagram’da daha çok iş yapıyor. Yani illa ürünlerinizi stüdyoda çekmeniz gerekmiyor.

 

17. Yukarı Kaydır İşe Yarıyor!

Hikayelerde “yukarı kaydır” özelliği %89 oranında işe yarıyor. Yani ürüne veya hizmete link vermek için bu özellikten mutlaka yararlanmanız gerek.

 

18. Aylık %1.5 Büyüme

Instagram’daki işletme hesapları aylık %1.5 oranında büyüyor. Yavaş ve istikrarlı büyümenin her zaman daha iyi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 

19. Instagram LinkedIn’i Geçmiş Durumda

Şirketler, başka şirketlerden ürün ve hizmet satın almak için %36 oranında Instagram’dan faydalanıyor. Bu ise Instagram’ı Linkedin’in önüne koyuyor.

 

20. İşletmeler Günde En Az 1 Post Paylaşıyor

Bu rakam az gibi görünebilir ancak bir noktada içerik planlama ve içerik paylaşma araçları kullanmadığınız zaman angaryaya dönüşebilir. Bu sebeple sosyal medya içerik planlama araçlarını mutlaka kullanmanızı öneriyoruz.

 

Sonuç

Bu verileri gördükten sonra Instagram’ı asla pas geçmemeniz gerektiğini anlamışsınızdır diye umuyoruz.

Bir işletme 2021’de Instagram’da aktif olmamanın maliyetine katlanamaz. Dolayısıyla siz de Instagram’da sağlam bir içerik politikası benimseyerek daha çok kişiye ulaşmalı, satış-pazarlama stratejilerinizi geliştirmelisiniz.

 

İlginizi çekebilir

İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Instagram’dan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir